Psiholog online

  • Odgovora: 616
Stranice: « 1 2 3 4 ... 62 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže revelation09

  • ***
  • 905
  • 2
  • Pol: Žensko
Odg: Psiholog online
« Odgovor #10 poslato: 14:34:49, 21.Okt.2009. »
Nadam se da mogu da ovdje postavim ovo pitanje jer bi se odgovor na njega donekle mogao tretirati i kao savjet.
Zanima me koje se metode ili tehnike koriste os str. psihologa koji imaju za zadatak da pomognu osobama koje se suocavaju sa nekim gubitkom?
Naime, svakodnevno nam se desavaju neki gubici koji ostavljaju lakse ili teze 'tragove' .Ovdje mislim na gubitak u najsirem smislu rijeci, od smrtnih slucajeva bliskih osoba, do prekida prijateljstva, partnerske veze, poslovne veze.....pa cak i gubitak imovine,posla  itd.
Naravno, cijeni se svaki slucaj pojedinacno, jer se svako drugacije 'nosi' sa svojim problemom, ali me zanima jel' ima neka uopstena tehnika ili polazna osnova u tretiranju ovakvih problema.Sta se najcesce savjetuje?


*

Van mreže Feniks

  • ***
  • 983
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 1
  • Pol: Žensko
Odg: Psiholog online
« Odgovor #11 poslato: 16:24:17, 21.Okt.2009. »
Veliki pozdrav!
Ono sto smatram svojim kvalitetom ujedno smatram i jos vecom manom. Sposobnost da komuniciram!
Medjutim to kod moje porodice ne funkcionise. Probala sam na mnogo razlicitih nacina da razgovaram, menjala taktiku kad god se desi neki problem. Od toga nista..pa cak i kad odlucim da cutim, smatram da bi to moglo doprineti kao vid komunikacije..nije pomoglo. U sustini i dalje trazim problem u sebi, ali kako padam sve dublje i dublje..i ne vidim nacin da ce se ishta promeniti na bolje, poconjem da se pitam da li je uopste bilo vredno da sebe dovedem u ovakav polozaj (totalna zatvorenost za spoljni svet). Moji ukucani ionako smatraju da sam ja ta koja je problem(pa bar se slazemo u jednom).
Da li i kada treba ukljuciti pomoc astrologije u psihologiju, ako ce to opet pomoci samo jednoj strani, onoj koja je svesna da ima problem?
 

*

Van mreže tuzna

  • *
  • 3
  • 0
Odg: Psiholog online
« Odgovor #12 poslato: 17:42:43, 21.Okt.2009. »
Dobar dan

Uz pomoc gugla sam dosla na ovaj forum
sve pohvale za temu jer je najvaznije dobiti savete od diplomiranog psihologa
htela bih vas savet u vezi mog trenutnog stanja

puno puta oko menstruacije imam veliki osecaj tuge,melanholije, puno puta placem
od skoro mi se sve to pogrorsalo pa spavam preko dana a nocu sam budna,ostala sam bez najbolje prijateljice jer me je obmanula i ja sam prekinula to prijateljstvo..

sta mi vi preporucujete?
kako sve to da prevazidjem>?
 

*

Van mreže revelation09

  • ***
  • 905
  • 2
  • Pol: Žensko
Odg: Psiholog online
« Odgovor #13 poslato: 21:10:40, 21.Okt.2009. »

puno puta oko menstruacije imam veliki osecaj tuge,melanholije, puno puta placem
od skoro mi se sve to pogrorsalo pa spavam preko dana a nocu sam budna,ostala sam bez najbolje prijateljice jer me je obmanula i ja sam prekinula to prijateljstvo..
Pozdrav :)
Ja nisam dipl.psiholog , ali se usudjujem da prokomentarisem ovaj dio.Psihicko stanje koje opisujes, melanholija,potistenost,tuga i sl. u periodu najcesce neposredno pred menstruaciju, je veoma rasirena pojava i nije nista neobicno i nesvakidasnje.
I meni se to cesto desava, a znam i mnoge drugarice koje prolaze kroz isto stanje. To je osjecaj neke neobicne uznemirenosti, nervoze, na ivici ste placa i sve i svako vas nervira...osjecate se kao da ste culi neku losu vijest,pa vas je to pogodilo (tako bih opisala taj osjecaj ). Sve su to hormoni!!!!

Medjutim, ako se situacija ponavlja iz mjeseca u mjesec, i ako je svaki put gore i gore, onda to moze biti znak i nekog hormonskog poremecaja!!!!Jos ako se nervirate zbog drugih stvari koje vam se desavaju, to ce samo pogorsati situaciju!

Moj savjet je da odete kod doktora da prekontrolisete hormone, a sto se ostatka problema tice, tu vas ipak prepustam profesionalnom psihologu!!!!
PS :
Nadam se da ne smeta sto sam se umjesala u komentarisanju ovog problema

*

Van mreže Dorijana

  • **
  • 533
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 4
  • Pol: Žensko
Odg: Psiholog online
« Odgovor #14 poslato: 21:59:57, 21.Okt.2009. »

Nadam se da mogu da ovdje postavim ovo pitanje jer bi se odgovor na njega donekle mogao tretirati i kao savjet.
Zanima me koje se metode ili tehnike koriste os str. psihologa koji imaju za zadatak da pomognu osobama koje se suocavaju sa nekim gubitkom?
Naime, svakodnevno nam se desavaju neki gubici koji ostavljaju lakse ili teze 'tragove' .Ovdje mislim na gubitak u najsirem smislu rijeci, od smrtnih slucajeva bliskih osoba, do prekida prijateljstva, partnerske veze, poslovne veze.....pa cak i gubitak imovine,posla  itd.
Naravno, cijeni se svaki slucaj pojedinacno, jer se svako drugacije 'nosi' sa svojim problemom, ali me zanima jel' ima neka uopstena tehnika ili polazna osnova u tretiranju ovakvih problema.Sta se najcesce savjetuje?


Bojim se da nema uopštenog recepta za rešavanje bilo kog problema, pa tako ni u susretu sa gubicima.

Potpuno je prirodno da se na gubitak reaguje tugom, jer postoji objektivan razlog za to.
Sa druge strane, u zavisnosti od osobe do osobe i tuga traje različito.

Jedna od stvari kojima se psihoterapija bavi jeste određivanje granica ličnosti. To bi se najplastičnije moglo objasniti kao " određivanje stvari kojima treba dozvoliti da utiču na osobu". Ovo objašnjenje je jako daleko od stručnog, ali mislim da može da posluži.

Veliki problem nastaje kada osoba "bez granica" doživi gubitak nekog od bližih osoba, jer na nekom nivou ima doživljaj da je izgubila deo sebe. Tu već psihoterapija može da pomogne, a  u principu može se odnositi i na gubitke generalno.

Nadam se da sam barem malo pomogla. :)

Moj natal Oprez - aktivira se nakon 30-e poruke
 

*

Van mreže revelation09

  • ***
  • 905
  • 2
  • Pol: Žensko
Odg: Psiholog online
« Odgovor #15 poslato: 22:14:40, 21.Okt.2009. »

Veliki problem nastaje kada osoba "bez granica" doživi gubitak nekog od bližih osoba, jer na nekom nivou ima doživljaj da je izgubila deo sebe..
Ovo je kljucna recenica!!
Ovaj dio oko postavljanja i procjene granica liscnosti je vec,rekla bih posebna i duga prica, ali i jako zanimljiva!Mozes li mi preporuciti neku knjigu, jer me zaista zanima, a ne bih da gnjavim ovdje sa pitanjima, jer i drugima treba tvoj savjet!?


*

Van mreže Dorijana

  • **
  • 533
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 4
  • Pol: Žensko
Odg: Psiholog online
« Odgovor #16 poslato: 22:23:41, 21.Okt.2009. »

Veliki pozdrav!
Ono sto smatram svojim kvalitetom ujedno smatram i jos vecom manom. Sposobnost da komuniciram!
Medjutim to kod moje porodice ne funkcionise. Probala sam na mnogo razlicitih nacina da razgovaram, menjala taktiku kad god se desi neki problem. Od toga nista..pa cak i kad odlucim da cutim, smatram da bi to moglo doprineti kao vid komunikacije..nije pomoglo. U sustini i dalje trazim problem u sebi, ali kako padam sve dublje i dublje..i ne vidim nacin da ce se ishta promeniti na bolje, poconjem da se pitam da li je uopste bilo vredno da sebe dovedem u ovakav polozaj (totalna zatvorenost za spoljni svet). Moji ukucani ionako smatraju da sam ja ta koja je problem(pa bar se slazemo u jednom).
Da li i kada treba ukljuciti pomoc astrologije u psihologiju, ako ce to opet pomoci samo jednoj strani, onoj koja je svesna da ima problem?


Pozdrav :)

Funkcionisanje u porodici ume da bude vrlo sklizak teren. Porodica je sistem koji funkcioniše po određenim, različitim od porodice do porodice, a često pogrešnim ubeđenjima. Ne znam da li se taj problem odnosi na funkcionisanje u odnosu na roditelje i da li postoje braća i/ili sestre.

Ono što je generalno bitni, ukoliko se ustanovi da se u okviru porodice ne funkcioniše najbolje, a predstavlja i indikator nepostojanja separacije bilo u psihičkom bilo u fizičkom smislu, a najbolje je naravno kad je moguće i jedno i drugo.

Sepracija u psihičkom smislu oslobađa osobu tog osećaja da je problem " u njoj" i uveliko smanjuje uticaj porodičnih obrazaca na funkcionisanje.

Veliki problem predstavlja to što se bazična sigurnost nosi iz porodice, ali ukoliko se taj osećaj sigurnosti ne može pronaći, odnosno nije ponešen iz primarne porodice, neophodno je da se nađe kod prijatelja, šire porodice ili partnera ili na kraju na psihoterapiji.

Ćutanje nije dobar način rešavanja problema, jer tu ostaje nejasno zašto i kako je problem nastao. Možda možeš da pokušaš da kažeš porodici kako se osećaš smirenim tonom, a da ih ukoliko te prekidaju mirno zamoliš da te saslušaju. Ni u kom slučaju ne treba ulaziti u raspravu, jer tu niko nikoga ne čuje. Možeš i da probaš kada se pojavi neki problem da pitaš kako se oni osećaju zbog toga, pa da probate da razmenite osećanja kad već ne ide sa idejama.

U svakom slučaju, samoizolacija nije srećno rešenje i ne treba da ideš u tom smeru.

Ovo pitanje je definitivno znak da imaš snage da tražiš podršku i sa drugih strana, a nadam se da si je i dobila od mene. U svakom slučaju, problem nikada nije samo u jednoj osobi jer " za tango treba dvoje".

Što se povezivanja astrologije i psihologije tiče, verujem da može da pomogne, ali za to su već drugi neuporedivo bolji stručnjaci od mene. :)

Moj natal Oprez - aktivira se nakon 30-e poruke
 

*

Van mreže Dorijana

  • **
  • 533
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 4
  • Pol: Žensko
Odg: Psiholog online
« Odgovor #17 poslato: 22:28:32, 21.Okt.2009. »


Veliki problem nastaje kada osoba "bez granica" doživi gubitak nekog od bližih osoba, jer na nekom nivou ima doživljaj da je izgubila deo sebe..
Ovo je kljucna recenica!!
Ovaj dio oko postavljanja i procjene granica liscnosti je vec,rekla bih posebna i duga prica, ali i jako zanimljiva!Mozes li mi preporuciti neku knjigu, jer me zaista zanima, a ne bih da gnjavim ovdje sa pitanjima, jer i drugima treba tvoj savjet!?


Literatura u vezi granica je prilično problematična oblast. Ono što ti ja mogu ovako na prvu loptu preporučiti jeste članak "Pojam granica ličnosti i njihovi začeci u ranom razvoju" autora Aleksandra Dimitrijevića. Mislim da je izašao u časopisu Psihologija i da može da se nađe na internetu.
Za drugo ću pogledati, pa ako nađem poslaću ti pp sa detaljima.

Moj natal Oprez - aktivira se nakon 30-e poruke
 

*

Van mreže Dorijana

  • **
  • 533
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 4
  • Pol: Žensko
Odg: Psiholog online
« Odgovor #18 poslato: 22:35:46, 21.Okt.2009. »

Dobar dan

Uz pomoc gugla sam dosla na ovaj forum
sve pohvale za temu jer je najvaznije dobiti savete od diplomiranog psihologa
htela bih vas savet u vezi mog trenutnog stanja

puno puta oko menstruacije imam veliki osecaj tuge,melanholije, puno puta placem
od skoro mi se sve to pogrorsalo pa spavam preko dana a nocu sam budna,ostala sam bez najbolje prijateljice jer me je obmanula i ja sam prekinula to prijateljstvo..

sta mi vi preporucujete?
kako sve to da prevazidjem>?



Tja, to je otprilike ženska sudbina ili PMS za koji muškarci odbijaju da poveruju da postoji.
Bojim se da tu više može da pomogne lekar, nego psiholog i to iz najličnijeg iskustva. Odnosno, to sve što ja znam pada u vodu kada biologija "uzme stvar u svoje ruke".

U svakom slučaju, ukoliko izgleda da se problemi iz meseca u mesec progresivno povećavaju, ja bih iskreno preporučila odlazak kod ginekologa ili lekara opšte prakse. Nije zgoreg proveriti kako stvari stoje sa hormonima, pa ako i nije ništa, još bolje.
I da, ukoliko znamo da su nam "oni dani" problematični, bolje je izbegavati previše kontakta sa ljudima u tom periodu jer preosetljive smo i može da iskomplikuje nešto što možda u nekim drugim danima ne bi bio problem.

Pozdrav :)

Moj natal Oprez - aktivira se nakon 30-e poruke
 

*

Van mreže Feniks

  • ***
  • 983
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 1
  • Pol: Žensko
Odg: Psiholog online
« Odgovor #19 poslato: 22:37:27, 21.Okt.2009. »
Svaka podrska je dobro :)dosla ..Upravo zbog toga sto taj osecaj ne nosim iz porodice!
Hvala.. mada moracu da se vratim ponovo.
 


Stranice: « 1 2 3 4 ... 62 »

 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
66 Odgovora
21895 Pregleda
Najnovije: 15:22:33, 11.Jul.2016.
elena86
0 Odgovora
1346 Pregleda
Najnovije: 09:05:12, 24.Maj.2009.
Šmišonja
91 Odgovora
100946 Pregleda
Najnovije: 18:17:05, 08.Sep.2013.
elena86