Kada vezbati

• Odgovora: 46
Stranice: « 1 2 3 4 5 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Se-Osiris

• **
  • 340
  • 1
  • Pol: Muško
  • Mens sana in corpore sano
Odg: Kada vezbati
« Odgovor #20 poslato: 11:43:39, 28.Maj.2010. »
Heh, pa dobro, postujem zelju da se ucestvuje na konstruktivan nacin u razgovoru, makar i sa pogresnim podacima. Evo ovako:

U mojoj terminologiji ladjenje lepezom ili protezanje i nije svrstano pod vezbanjem tako da budi siguran da nisam na to mislio vec te pitao da li govoris o kardio treningu ili vezbama snage, izdrzljivosti, gipkosti… Ja govorim o kardio treningu.

Problem sa jutarnjim vežbanjem je to što je temperatura tela tada još uvek relativno niska, zglobovi su nerazrađeni nakon spavanja, brzina pokreta je manja.
Na šta bi to vežbanje ličilo kada bi zagrevanje trajalo mnogo dugo?
Ujutru su svi mišići i sve tetive potpuno hladne i neelastične. Neelastičnost je najizraženija u hladnijim danima (jutrima). Da ne pričam o ljudima koji su imali neku povredu, malo stariji ljudi, osobe koje nisu redovne u fizičkim aktivnostima, rekovalescenti...
Svako vezbanje pa i jutarnje treba poceti vezbama zagrevanja i istezanja koje su vazne za pripremanje misica, tetiva, kostiju i ligamenata za kasniji rad a takodje su vazne i za ubrzavanje i preusmeravanje cirkulacije ka skeletnim misicima i za uvodjenje respiratornog sistema u pocetak vezbanja. Ako je neko imao povredu on bi trebao intenzitet i obim vezbanja uskladiti prema svojim mogucnostima, kao i svako drugi ko zeli vezbati, a posebno bi trebao obratiti paznju na vezbe zagrevanja. Imam osecaj kao da ne razumes u potpunosti jutarnje vezbanje. Ako se kaze ‘jutarnje’ to ne znachi da treba pravo iz kreveta izleteti i sa zatvorenim ocima krenuti sa vezbanjem!? To znachi da se vezba u ‘jutarnjim casovima’ a ovo o hladnim misicima i tetivama i mogucnoscu povreda je potpuna nebuloza. Ako radis kardio vezbe onda znas da kod rekreativaca intenzitet tih vezbi nije veliki i sanse da se neko povredi su gotovo nikakve ako se odradi faza zagrevanja barem 5 do 7 minuta.
Za 3 meseca koliko sam radio na moru 2 sam radio sa decom od 5-14 godina na obuci plivanja, usavrsavanju tehnike i kondiciji u vremenu od 8:30 do 9:30h. Suvisno je da kazem ali naravno da mi se niko nije povredio iako je temperatura vode dosta niza od temperature vazduha tada.

Siguran sam da će napredovanje biti izraženije ako se vežba preko dana. Iz svih nabrojanih razloga.
Svi znamo da se za ručak u organizam unosi najveći broj kalorija i realno je najviše potrošiti kalorije ubrzo pošto su one unete i pravilno ih rasporediti.
Da li poznajes proces izgradnje misica? Misici se ne grade od onoga sto si pojeo vec od onoga sto ces pojesti!!

Ovo i ne može da se uzme u obzir jer količina kiseonika je najmanja pre samog svitanja. Noću biljke troše kiseonik a oslobadjaju ugljen dioksid.Drugo, neko vezba u sumi.
Ko je spominjao kiseonik, govorio sam o stetnim gasovima u vazduhu tokom jutra i podneva. Kvalitet vazduha je neuporedivo cistiji ujutru nego u bilo koje drugo doba dana!
Siguran sam da si cuo za visinske pripreme. Da li znas kada se pocinje sa vezbanjem i koja je svrha vezbanja na visoj nadmorskoj visini? Evo objasnicu ukratko. Usred razredjenosti vazduha i manje kolicine kiseonika na vecim visinama u organizmu se stvaraju dodatna crvena krvna zrnca ili eritrociti, koji su inache zaduzeni za vezivanje kiseonika iz pluca i transportovanje do misica i organa, sto se veoma pozitivno odrazava na organizam. Ostatak zakljucite sami. U sumi kao uopste u prirodi narocito je preporucljivo vezbanje u ranim jutarnjim casovima.

Škola, fakultet, posao...  uglavnom sve kreće od ranih jutarnjih sati. Jedino domaćice mogu rano da vežbaju.  :namigivanje:

Zar si ti pomislio da savetujem ljude kako treba da vezbaju ujutru a da ne idu na posao ili u skolu??  Posao kao i skola, fakultet, moze pocinjati i u popodnevnim casovima pa sam zato naglasio da ako neko zapostavlja svoje obaveze on to moze uraditi u bilo koje doba dana.

Na Fakultetima sporta i fizickog vaspitanja u Nisu, Novom Sadu, Beogradu … pored mnogih predmeta koji govore o ovim i slicnim problemima, postoji i predmet koji se zove Teorija i metodika rekreacije u kome pise ovo sto sam ja govorio. Nije greska ni ako koristite informacije koje vam internet servira ali onda makar koristite malo ozbiljnije sajtove za podrucja koja vas interesuju. Naravno, na vama je da procenite kojim izvorima informacija cete verovati.

Ono sto ja i dalje tvrdim je da je najbolje vreme za kardio-trening jutro! Vas organizam je tada najodmorniji, metabolizam se podize na najboljem nivou pa je i mogucnost povredjivanja najmanja. Pritom, nakon jutarnjeg vezbanja postizete i sagorevanje kalorija tokom citavog dana, regulisete apetit tj smanjujete osecaj za glad tokom dana, ukoliko se vezba pre dorucka sagoreva se visak masnoca u telu i td i td.
A da, upravo sam nasao na netu i sledeci clanak na sajtu sportske medicine da se cak i dijabeticarima preporucuje jutarnje vezbanje :

Kada vežbati?
Jutro je najbolje vreme za vežbanje jer je dnevni ritam lučenja nekih drugih hormona, koji su u sadejstvu sa insulinom, takav, da je jutro najpogodnije, a veče najlošije vreme dana za vežbanje.http://www.sportskamedicina.net/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=42

Nadam se da smo rascistili nedoumice (ako ih je bilo)  :namigivanje:

*

Van mreže Ch

• 12 179
  • Zahvaljeno: 23 puta
  • 167
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
« Odgovor #21 poslato: 15:28:37, 28.Maj.2010. »
Razočarao si me sa nekim tvrdnjama ali ne kao čovek nego kao profesor fizičke kulture.   :P

Da se razumemo, svako vežba kada mu odgovara a ja samo iznosim prednosti podnevnog vežbanja što ne znači da sam protiv jutarnjeg vežbanja.

Citat
Svako vezbanje pa i jutarnje treba poceti vezbama zagrevanja i istezanja koje su vazne za pripremanje misica, tetiva, kostiju i ligamenata za kasniji rad a takodje su vazne i za ubrzavanje i preusmeravanje cirkulacije ka skeletnim misicima i za uvodjenje respiratornog sistema u pocetak vezbanja.
A pri zagrevanju ne mogu da se povrede?  :eusa_naughty:

Citat
Ako se kaze ‘jutarnje’ to ne znachi da treba pravo iz kreveta izleteti i sa zatvorenim ocima krenuti sa vezbanjem!?
Znači treba prvo da otvorimo oči...  e dobro to nismo znali.  ;D

Citat
Ako radis kardio vezbe onda znas da kod rekreativaca intenzitet tih vezbi nije veliki i sanse da se neko povredi su gotovo nikakve ako se odradi faza zagrevanja barem 5 do 7 minuta.
Samo toliko?

Citat
Da li poznajes proces izgradnje misica? Misici se ne grade od onoga sto si pojeo vec od onoga sto ces pojesti!!
Notorna laž. I sam si napisao da ako ujutru vežbamo nećemo moći da nabacimo mišiće...   :namigivanje:

Citat
Ko je spominjao kiseonik, govorio sam o stetnim gasovima u vazduhu tokom jutra i podneva. Kvalitet vazduha je neuporedivo cistiji ujutru nego u bilo koje drugo doba dana!
A ko je spominjao štetne gasove??

Kiseonik sam spomenuo jer je važan kod bilo kakvog vežbanja. Mišići rade i potrebna im je veća količina kiseonika.

Citat
Da li znas kada se pocinje sa vezbanjem i koja je svrha vezbanja na visoj nadmorskoj visini? Evo objasnicu ukratko. Usred razredjenosti vazduha i manje kolicine kiseonika na vecim visinama u organizmu se stvaraju dodatna crvena krvna zrnca ili eritrociti, koji su inache zaduzeni za vezivanje kiseonika iz pluca i transportovanje do misica i organa, sto se veoma pozitivno odrazava na organizam. Ostatak zakljucite sami.
Ne pričamo o planinskom vazduhu nego o vazduhu koji ima previše ugljen-dioksida.

Citat
Zar si ti pomislio da savetujem ljude kako treba da vezbaju ujutru a da ne idu na posao ili u skolu??  Posao kao i skola, fakultet, moze pocinjati i u popodnevnim casovima pa sam zato naglasio da ako neko zapostavlja svoje obaveze on to moze uraditi u bilo koje doba dana.
Ma slažem se, pišemo o prednostima i manama.

Citat
Ono sto ja i dalje tvrdim je da je najbolje vreme za kardio-trening jutro
Na prazan stomak ili treba nešto pojesti?

Citat
A da, upravo sam nasao na netu i sledeci clanak na sajtu sportske medicine da se cak i dijabeticarima preporucuje jutarnje vezbanje :
Kada vežbati?
Jutro je najbolje vreme za vežbanje jer je dnevni ritam lučenja nekih drugih hormona, koji su u sadejstvu sa insulinom, takav, da je jutro najpogodnije, a veče najlošije vreme dana za vežbanje.http://www.sportskamedicina.net/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=42
Za ovo se slažem ali i sam znaš koliko ima bolesti kojima ne pogoduje veća vlažnost vazduha.  :namigivanje:

*

Van mreže revelation09

• 905
  • 2
  • Pol: Žensko
« Odgovor #22 poslato: 16:21:27, 28.Maj.2010. »
Ja mislim da je najpogodnije vrijeme za vjezbanje jutro!!! Razloge ili argumente je naveo Se-Osiris i oni su tacni.

Ono zbog cega je dobro trenirati ujutru je i cinjenica da se vjezbanjem pokrece cio metabolizam koji je tokom noci odmarao i bio usporen..Jutarnjim vjezbanjem se pokrece cio 'mehanizam' i povecava se ukupna budnost organizma( budnost i uma i tijela ). Kao posljedica toga, tijelo i um su pripremljeni za ostale dnevne aktivnosti. U vezi sa jutarnjim treningom dodala bih i ovo...veoma je bitno nahraniti misice nakon treninga, a kako je dorucak najvazniji obrok u toku dana, zdrav dorucak poslije treninga jeste nesto sto ce nam uz trening 'napuniti baterije' za ostatak dana.

Nazalost, trenutno nisam u prilici ujutru da treniram...Termini iz fitnesa su mi u vecernjim satima...Iz svog iskustva mogu reci da nije dobro uvece trenirati ( medjutim, bitno je ipak trenirati, makar bilo to i vece, ukoliko nemate izbora). Evo npr. kad se vratim sa treninga ( ovo je narocito zimi problem ) ja sam potpuno razbudjena a trebala bih ici da spavam ( ljeti su duzi dani, pa se nekako i moze ) i jos veci problem je taj, sto nakon treninga treba nahraniti misice, a meni nikako ne prija da jedem kasno uvece pa ni nekoliko sati prije treninga, tako da sam umjesto da se zategnem i nabacim koji misic, smrsala i sva se skupila...Misica ima, ali su oni jako tanki i nedostaje im volumena...

Planiram tokom ljeta da ujutru odradim trening u teretani, poslije kojeg mogu jesti dovoljno da okrijepim misice, i da uvece idem na fitnes ili da eventualno ukljucim plivanje....

Dakle, ko moze, neka trenira ujutru....;)

*

Van mreže Se-Osiris

• **
  • 340
  • 1
  • Mens sana in corpore sano
« Odgovor #23 poslato: 17:14:45, 28.Maj.2010. »
Razočarao si me sa nekim tvrdnjama ali ne kao čovek nego kao profesor fizičke kulture.   :P

Mozda je vreme da promenim profesiju  :P
U sustini, nista od ovoga sto si naveo mi ne smeta jer vidim da ne poznajes materiju osim jedne stvari, ovo:

Notorna laž. I sam si napisao da ako ujutru vežbamo nećemo moći da nabacimo mišiće...   :namigivanje:

Ja tebe nisam vredjao a ti da ovako nesto kazes ne vidim razloga. Koji bi moj motiv bio da iznosim neistinu vezanu za ovu temu o necemu sto sam proucavao?! To su moje reci a ja sam za tekst koji si skinuo sa krstarice rekao da je nebuloza, tvoje odgovore nisam vredjao. Navedi mi gde sam ja to naveo da vezbanjem ujutru ne mozemo nabaciti misice ?! Bice da nisi napravio onu razliku u vezbanjima o kojima sam pricao ( kardio, vezbe snage…). Ne mogu opet da pisem kilometarski post ali procitaj o izgradnji misica nesto pa mozes i sam editovati svoj tekst. Necu se javljati onda na ovakvim temema kako nekog mozda ne bih pogresno uputio, mada vidim da ima onih koji razumeju o cemu pricam, kao npr. revelation09
Kao sto je ona i rekla, najbitnije jeste vezbati a da li uvece ili ujutru uskladite vec sami. Ipak, treba imati na umu da jutarnje vezbanje ima vise prednosti.  (mah:mah)

*

Van mreže filozof

• 697
  • Zahvaljeno: 7 puta
  • 34
« Odgovor #24 poslato: 17:19:00, 28.Maj.2010. »
Ako je u pitanju razgibavanje, skidanje masnog tkiva i cist vazduh onda ujutru ali ako je u pitanju ozbiljno vezbanje onda je to najbolje posle rucka to ce svaki strucnjak da vam kaze.  Misicna masa se tada najbolje gradi a i tada mozemo da izvucemo maksimum. Ljudi koji se mnogo vise razumeju od vas koji su 20 godina u ovom poslu su mi dali ove savete.  :)
Nada je san budnih.
Aristotel

*

Van mreže Ch

• 12 179
  • Zahvaljeno: 23 puta
  • 167
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
« Odgovor #25 poslato: 18:26:25, 28.Maj.2010. »
Dobro, dobro, samo nemojte da me linčujete!  :D

Ljudi, nikog nisam želeo da uvredim i da osporim jutarnje vežbe...   jednostavno pisao sam o nekim prednostima i manama.

Citat
Ok, vidim da se nismo razumeli...
Napisao sam da je laž jer si okrenuo moje reči odnosno pisao si o izgradnji mišića a ja sam pisao o trošenju kalorija...
Citat
Svi znamo da se za ručak u organizam unosi najveći broj kalorija i realno je najviše potrošiti kalorije

Nisam mislio na fiziološku gradnju mišića, što se i vidi iz citirane rečenice...
Mislio sam na kalorije, vitamine, ugljene hidrate i ostalu energiju koja nam je potrebna za vežbanje. Zato sam te pitao da li ujutru savetuješ klasičan doručak pa nakon dva sata vežbe?

Što se tiče mišića i njihove gradje slažem se da je bitno uneti proteine nakon vežbanja itd.

Citat
Navedi mi gde sam ja to naveo da vezbanjem ujutru ne mozemo nabaciti misice ?! Bice da nisi napravio onu razliku u vezbanjima o kojima sam pricao ( kardio, vezbe snage…).
Konkretno...   Jel ti tvrdiš da se mišići mogu brže nabaciti jutarnjim vežbama ili popodnevnim? Eto to me je interesovalo...

Ako je u pitanju razgibavanje, skidanje masnog tkiva i cist vazduh onda ujutru ali ako je u pitanju ozbiljno vezbanje onda je to najbolje posle rucka to ce svaki strucnjak da vam kaze.  Misicna masa se tada najbolje gradi a i tada mozemo da izvucemo maksimum. Ljudi koji se mnogo vise razumeju od vas koji su 20 godina u ovom poslu su mi dali ove savete.  :)
Kao što je Se-Osiris napisao. Mora i posle vežbanja dobro da se ručka.  :D

Još jednom izvinite ako se nismo razumeli i ako sam nekog uvredio!   :dash:
« Najnovija izmena:: 18:39:23, 28.Maj.2010. * Čarobnjak * »

*

Van mreže decko u usponu

• 687
  • 1
« Odgovor #26 poslato: 20:11:18, 28.Maj.2010. »
evo i ja da se ukljucim u temu

ako ujutru vezbate najbolje je da to bude posle 8 sati i ne odmah nakon ustajanja
ne preporucujem da vezbate na prazan stomak jer necete imati snage da uradite ni dve serije vvezbi

Kiseonik sam spomenuo jer je važan kod bilo kakvog vežbanja. Mišići rade i potrebna im je veća količina kiseonika.
Ne pričamo o planinskom vazduhu nego o vazduhu koji ima previše ugljen-dioksida.
pa posle 7 ili 8 sati ima vec dovoljno kiseonika - niko ne vezba u 5  ;)

ovde ima istine ali dzabe ti pojedes ako nisi uradio dovoljno vezbi a dovoljno vezbe mozes da uradis ako se dobro nakrkas dva do 3 sata pre obroka  ;)

Nazalost, trenutno nisam u prilici ujutru da treniram...Termini iz fitnesa su mi u vecernjim satima...Iz svog iskustva mogu reci da nije dobro uvece trenirati ( medjutim, bitno je ipak trenirati, makar bilo to i vece, ukoliko nemate izbora). Evo npr. kad se vratim sa treninga ( ovo je narocito zimi problem ) ja sam potpuno razbudjena a trebala bih ici da spavam ( ljeti su duzi dani, pa se nekako i moze ) i jos veci problem je taj, sto nakon treninga treba nahraniti misice, a meni nikako ne prija da jedem kasno uvece pa ni nekoliko sati prije treninga, tako da sam umjesto da se zategnem i nabacim koji misic, smrsala i sva se skupila...Misica ima, ali su oni jako tanki i nedostaje im volumena...
ne mozes da se ugojis sa fintesom, bolje probaj neke agresivnije vezbe
dva sata pre i posle obroka unosi hranu bogatu proteinima  ;)

*

Van mreže SnowLady

• **
  • 339
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 1
« Odgovor #27 poslato: 20:21:00, 28.Maj.2010. »

Slazem se s tvojim misljenjem. Vec preko 15 godina redovno treniram, pa najbolje covjek kroz svoje iskustvo moze nesto utvrditi kada mu odgovara trening.

A takodje smatram da je ovo vise indivudualno glediste, jer sto nekome prija, drugom mozda ne i obrnuto!

Facit je da covjek ima vise energije u prijepodnevnim satima, ali samo ako je u dobroj psihofizickoj kondiciji. Inace najbolje vrijeme vjezbanja je poslije rucka, bar sam tako primijetila. Poslije tih treninga se osjecam "lakse".  
" Srecan je i veliki samo onaj koji ne mora ni vladati ni pokoravati se da bi mogao nesto biti"!
 Gete

*

Van mreže revelation09

• 905
  • 2
« Odgovor #28 poslato: 21:45:41, 28.Maj.2010. »
Koje je to vrijeme poslije rucka? Neko ruca u 12h, neko u 15h neko u 17h....itd i da li je to sat/dva nakon rucka?

Pitam ovo jer sam jednom naisla na neki text na net-u koji kaze da je optimalno vrijeme za trening u periodu od 15 do 17 sati, kao u tom periodu nase je tijelo u zenitu snage, tako nekako...ako se dobro sjecam teksta!

Ja moram jesti minimum 2 sata prije treninga, ako ne i duze, inace mi jako smeta i uspori me....

Mislim da je taj period nakon rucka takodje dobar, ali za mene bi bilo idealno da mogu trenirati ujutru

*

Van mreže SnowLady

• **
  • 339
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 1
« Odgovor #29 poslato: 21:50:23, 28.Maj.2010. »
Pa kad se rucak zavrsi, to je to vrijeme.  :D

Meni je zenit snage neposredno poslije rucka, oko 14h...
" Srecan je i veliki samo onaj koji ne mora ni vladati ni pokoravati se da bi mogao nesto biti"!
 Gete

Stranice: « 1 2 3 4 5 »

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000