Omiljeni odlomci

• Odgovora: 25
Stranice: « 1 2 3 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Dunjoca

• **
  • 115
  • 1
  • Pol: Žensko
  • Snovi se skrivaju u trepavicama
Odg: Omiljeni odlomci
« Odgovor #10 poslato: 11:25:47, 17.Mar.2019. »
" Ima mnogo pametnih ljudi koji mogu da kazu mnogo pametnoga iz mozga, jer im je receno gde su pravi odgovori, ali oni mene uopste ne poznaju. Kako onda njihovi odgovori mogu biti pravi, cak i ako jesu pravi? Iako su u pravu, oni grese."
Vilijem Pol Jang, Koliba
Ko gleda u ogledalo vode,vidi najpre svoju vlastitu sliku

*

Van mreže Dunjoca

• **
  • 115
  • 1
« Odgovor #11 poslato: 11:27:30, 17.Mar.2019. »
Mozda je koja rec okrenuta ne zamerite davno sam citala:
"da stojim na tako maloj povrsini da jedva moja dva stopala mogu da stanu a svuda oko mene je bezdan,veciti mrak i vecita tama i da ostanem tako citavu venost,i tako je bolje ziveti nego sada umreti" Dostojevski

*

Van mreže Dunjoca

• **
  • 115
  • 1
« Odgovor #12 poslato: 11:28:05, 17.Mar.2019. »
a sad me sve vise zanima pejzaz a sve manje ljudi u njemu,sve vise stablo ili pamucast oblak,ili boja neba,ili plavi obris brda u daljini ,a sve manje covek.Valjda smo jedno drugom vec sve rekli. Vladan Desnica

*

Van mreže Dunjoca

• **
  • 115
  • 1
« Odgovor #13 poslato: 11:30:18, 17.Mar.2019. »
Paolo Koeljo 11 minuta

Ljubavna strast dovodi ljude u stanje kad prestaju da jedu, da spavaju, da rade, kad gube svoj dusevni mir. Mnogi se uplase kad se ona pojavi, jer unistava sve sto su do tada postigli i stvorili.
Niko ne voli da vidi svoj svet u rusevinama. Zato mnogi ljudi uspevaju da se suprotstave toj pretnji i da ocuvaju kucu ili bilo koju tvorevinu koja je vec trula iznutra. To su cuvari prezivelih stvari.
Drugi, pak postupaju sasvim suprotno: predaju se bez razmisljanja nadajuci se da im ljubav resiti porbleme. Prepustaju dragoj osobi svu odgovornost za vlastitu srecu i pripisuju joj svu krivicu za eventualni neuspeh. Neprestano su u eforiji jer se dogodilo nesto cudesno ili u depresiji jer je nesto sto nisu ocekivali, sve opustosilo.
Okrenuti ledja strasti ili joj se slepo prepustiti - koja je od te dve mogucnosti manje destruktivna?
Ne znam.

*

Van mreže Dunjoca

• **
  • 115
  • 1
« Odgovor #14 poslato: 11:31:37, 17.Mar.2019. »
"Razloge necijeg odlaska iz nasih zivota ne treba traziti , jer koliko god pokusavali necemo naci onaj pravi..
Ja ovaj njegov ne zelim da trazim ni medju tasovima mog horoskopskog znaka, ni medju ljudima i dogadjajima oko nas, ni medju razlikama u naravi, misljenjima ni mentalitetu..
Oni su jednostavno postajli i bili, cinilo mi se samo na prvi pogled, jaci od onog sto nas je spajalo...Nazalost, nismo uspeli da ih prebrodimo.
Na kraju, mislim da je posle svega nesto ostalo..I to toliko lepo i snazno, da cu se ja, a nadam se i on, tog vremena i te ljubavi , secati kao necega sto se coveku ne dogadja bas svakog dana... "

Ivo Andric, Pisma gospodjici M.

*

Van mreže Dunjoca

• **
  • 115
  • 1
« Odgovor #15 poslato: 11:32:25, 17.Mar.2019. »
"Uveren sam da mu se srce cepalo u tom trenutku gledajuci suze i strah jadnog druga; ubedjen sam da je njemu bilo mnogo teze no njoj; ali on se ne mogade uzdrzati. Tako to biva neki put sa inace vrlo dobrim ali slabih zivaca ljudima, koji se, kraj sve svoje dobrote, toliko zanesu svojom zaloscu i gnevom (pa cisto uzivaju u tome), trazeci da iskazu posto-poto sto im je na srcu, pa makar i na stetu drugog, cesto najblizeg im coveka, koji tu nista nije kriv. Zena, na primer, ima neki put prosto potrebu da se oseca nesrecnom i uvredjenom, pa makar i da uopste nema nikakvih ni uvreda ni nesrece. Ima mnogo ljudi koji su tom pogledu slicni zenama, i to cak ljudi koji nisu slabotinje, u kojima nikako nema tako mnogo zenskoga."

F.Dostojevski - "Ponizeni i uvredjeni"

*

Van mreže Dunjoca

• **
  • 115
  • 1
« Odgovor #16 poslato: 11:33:02, 17.Mar.2019. »
Niko od nas nikad ne može znati kako izgleda u očima drugog čoveka. Jer ako je i najbolji psiholog, on to sam ne može proniknuti, a onaj drugi neće mu to nikad u celosti, iskreno kazati. Neće hteti ili neće umeti."
Ivo Andric

*

Van mreže Dunjoca

• **
  • 115
  • 1
« Odgovor #17 poslato: 11:33:28, 17.Mar.2019. »
Onda je otac rekao: pamti, nesreća je što kod nas niko ne misli da je na pravom mestu, i svako svakome je mogući suparnik; ljudi preziru one koji ne uspeju, a mrze one koji se uspnu iznad njih; navikni se na prezir ako želiš mir, ili na mržnju ako pristaneš na borbu. Ali ne ulazi u okršaj ako nisi siguran da ćeš oboriti protivnika. Ne upiri prstom na tudje nepoštenje ako nisi dovoljno jak da to ne moraš dokazivati."

Meša Selimović, Derviš i smrt

*

Van mreže Dunjoca

• **
  • 115
  • 1
« Odgovor #18 poslato: 11:34:31, 17.Mar.2019. »
DOSTOJEVSKI - ZLOČIN I KAZNA

- Sto se, pak, tiče moje diobe ljudi na obične i neobične, priznajem da je ona unekoliko proizvoljna, ali ja i ne insistiram na tačnim brojčanim podacima... Ja samo verujem u svoju glavnu misao. A ona se sastoji u tome da se ljudi već po prirodnom zakonu uopšte dele na dve kategorije: na nižu (na obične), to jest, tako reći na materijal koji služi samo za ra?anje sebi sličnih, i na ljude u pravom smislu, to jest ljude koji imaju dara ili talenta da u svojoj sredini kažu novu reč.
Tu, razume se, postoji beskonačno mnogo podela, ali osobne crte obeju kategorija su dovoljno izrazite: prvu kategoriju, to jest materijal, uopšteno govoreći, čine ljudi koji su po svojoj prirodi konzervativni, uljudni, ljudi koji žive u poslušnosti i vole slušati.
Po mom mišljenju, oni su i obavezani biti poslušni, jer to je njihova namena i u tome nema apsolutno ništa što bi ih ponižavalo. Čitava druga kategorija gazi zakon, to su rušitelji, ili su, sudeći po njihovim sposobnostima, naklonjeni rušenju. Zločini tih ljudi su, razumije se, relativni i vrlo različiti; u većini slučajeva, u veoma raznolikim izjavama, oni traže obaranje postojećeg u ime nečeg boljeg. Ali ako je jednom od tih ljudi potrebno zbog svoje ideje pregaziti i preko mrtvog tela i krvi, po mom mišljenju, on sam sebi to može dopustiti - uostalom, sve u zavisnosti od njegove ideje i njenih razmera - to imajte u vidu...

- Prva kategorija je uvek - gospodar svog vremena, a druga - gospodar budućnosti. Prvi održavaju svet i brojčano ga umnožavaju; drugi pokreću svet i vode ga cilju. I jedni i drugi imaju potpuno ista prava na postojanje.

*

Van mreže Dunjoca

• **
  • 115
  • 1
« Odgovor #19 poslato: 11:35:21, 17.Mar.2019. »
Onore de Balzak CHICHA GORIO

‘’Chim student osjeti novac u dzepu, on zamisli u sebi neki stub na koji se naslanja. On tada sigurnije koracha, ima vishe smopouzdanja, pogled mu je smeo, prav, pokreti hitri. Dan ranije bio je ponizan i plashljiv, gotov da primi batine. Danas bi nasrnuo i na predsednika vlade.
U njemu se deshavaju neobichne stvari: sve bi htio i misli da sve moze , ni sam ne zna shta zeli, veseo je , plemenit, srdachan. Dojucherashnje poletarche , odjednom razmahne krilima. Student bez novca grabi i najmanje zadovoljstvo, kao pas koji krade kost, izlazuci se mnogim opasnostima, slomi je, usisa srz i odjuri nekud. Ali mladic koji zvecka u dzepu sa nekoliko prolaznih zlatnika, polako se nasladjuje , uziva kao da je u raju i ne zna vishe shta znachi bijeda’’

,,Gospodin d’Azida je mislio da se ozeni jednom od gospodjica de Roshfid. U visokim drushtvenim krugovima, svako je, osim gospodje de Bozean znao za tu vezu. Neke njene prijateljice behu joj nagovjestile neshto, ali ona se na to smejala, vjerujuci da one to chine iz zavisti, zeleci da pomute njenu srecu.
Medjutim , trebalo je objaviti vjeridbu. Iako je doshao da obavjesti vikontesu o ovom braku, lepi Portugalac , josh nije smio da izusti ni jednu jedinu rijech o tome. Zashto ? Zato shto bez sumnje , nishta nije teze, nego saopshtiti zeni takav ultimatum. Ima ljudi koji se bolje osjecaju u dvoboju, pred mushkarcem koji im moze svakog chasa probosti srce machem, nego pred zenom koja poslije dvochasovnog jadikovanja pada u nesvjest i trazi soli za udisanje da bi se osvjezila.
Dakle gospodin d’Azida-Pento, sjedio je kao na trnju i mislio da podje govoreci u sebi da ce gospodja de Bozean doznati ovu vijest, on ce joj pisati , bice mu lakshe da ovo ljubavno ubistvo izvrshi pismeno , nego usmeno.
Kad sluga prijavi gospodina Ezena de Rastinjaka , markiz d’Azida –Pento zadrhta od radosti.
Zapamtite dobro da zaljubljena zena ima vishe smisla za sumnjichenje , nego sposobnosti da unese promjene u svoja zadovoljstva.
Kad neko hoce da je napusti, ona brze shvata smisao nekog pokreta no shto Virgilijev papir osjeti ona majushna tijela glasnika ljubavi. Zato i gospodja de Bozean primjeti ovaj nehotichni trzaj koji je bio lak, ali bezazlen...’’

,,Svijet je gadan i zloban- reche najzad vikontesa. Chim nam se dogodi neka nesreca , odmah se nadje neki prijatelj koji dotrchi da nam saopshti i da nam rije po srcu nozem , hvaleci nam njegovu drshku’’

,,Misli se bez sumnje, prenose u istoj razmjeri u kojoj se stvaraju i idu tamo kuda ih mozak shalje, po matematichkom zakonu koji upravlja topovskim zrnom , kad izadje iz cijevi. Dejstva su razlichita. Ima slabih priroda u koje se misli zariju i upropaste ih, dok ima i jakih priroda , lobanja sa bronzanim oklopom o koje se tudje volje spljeskaju i padaju kao tane kad udari od zid, a ima i mekushaca u kojima tudje misli izumiru, kao shto djule eksplodira u mekoj zemlji shanca. Rastinjak je bio zapaljive prirode. Bio je isuvishe mlad, te je zato primao tudje misli, tudja osjecanja, koja i nesvjesno djeluju na nas svojim neobichnim pojavama. Bio je oshtrouman posmatrach dushe. Njegova dvojna chula bila su tajanstvena , daleko su dopirala, imala su onu gipkost i hitrinu kojoj se divimo kod vishih ljudi i megdandzija , koji umeju da uoche nedostatak na svakom oklopu. Uostalom za poslednjih mjesec dana, kod Ezena se razvilo isto toliko dobrih osobina , koliko i mana. Drushtveni zivot i zudnja da ostvari sve vece zelje, stvorili su u njemu te mane
Medju njegovim dobrim osobinama bila je i ona juznjachka bujnost , koja nasrce na teshkocu da je savlada, i koja ljude s one strane Loare nikad ne ostavlja ni u kakvoj neizvjesnosti. To je odlika koju severnjaci nazivaju manom. Ona je po njihovom mishljenju , bila izvor Miraove srece , ali i uzrok njegove smrti.
Iz toga bi trebalo zakljuchiti , da juznjak postaje savrshen i postize najvece uspjehe kad spoji sjevernjachku podlost, sa juznjachkom smjeloshcu ‘

Stranice: « 1 2 3 »

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000