Godinama na birou a biraju posao

  • Odgovora: 16
Stranice: 1 2 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Maestro

  • ****
  • 3 386
  • 27
  • Pol: Muško
  • Carpe diem (iskoristi dan)
    • Facebook
Godinama na birou a biraju posao
« poslato: 13:37:31, 16.Okt.2012. »
Godinama na birou a biraju posao

Povećanje nezaposlenosti nije problem koji je obuhvatio samo našu zemlju, već i mnogo razvijenije države u Evropi i svetu.
Razlika je, međutim, što se u drugim zemljama nezaposleni inženjeri, umetnici, pravnici i ekonomisti rado prihvataju i poslove za koje nije potrebna fakultetska diploma, dok se srpska inteligencija radije odlučuje da sedi na birou i čeka posao, koji će jednog dana - možda - i dočekati.
Nezaposlenost tera ljude na čudne odluke, reći će neko kad pročita sledeće redove. Jedan Britanac, Džejmi Foks (22), diplomirao je engleski jezik i muziku, ali je počeo da radi - kao strašilo. Poslodavac mladog Džejmija je lokalni farmer, koji momku plaća da sedi na njivi i tera proždrljive ptice. Oruđa kojima barata su zvono za krave i harmonika, a obuka za ovako neobičnu profesiju trajala je nekoliko sekundi, piše Press.

Stopa nezaposlenosti u Srbiji je 25,5 odsto, ali - iako izgleda neverovatno mnogi od njih i te kako biraju poslove i odbijaju prekvalifikacije. Naravno, ne treba ni očekivati da neko mukotrpno završava fakultet nekoliko godina a posle toga rado pristane da bude perač prozora, ali u vreme opšte ekonomske krize bilo kakva dnevnica je bolja od sedenja i čekanja. Ipak, u našoj zemlji na nivou statističke greške je broj onih sa fakultetskom diplomom koji su spremni, recimo, da čuvaju decu, obavljaju neke uslužne delatnosti ili prodaju od vrata do vrata...

Kako kažu u NSZ, jedan od razloga za odbijanje posla je i to što poslodavci sve češće nude plaćanje na procenat.
"Dešava se da nezaposleni odbiju posao ako se traži fleksibilno radno vreme, ali i one poslove kod poslodavaca koji očekuju da osoba obavlja više različitih poslova, takozvani "čovek za sve". Veće interesovanje postoji za poslove koji su vezani za jedno mesto (administrativni poslovi, finansije, osiguranje), bez obzira na zanimanje, kao i za poslove u trgovini i ugostiteljstvu," kažu u ovoj službi.

Ceo tekst: B92


 


*

Van mreže filozof

  • ***
  • 697
  • Zahvaljeno: 7 puta
  • 34
  • Pol: Muško
Odg: Godinama na birou a biraju posao
« Odgovor #1 poslato: 13:27:48, 18.Okt.2012. »
Uvek me je zanimalo ko pise ovako tupave tekstove. Vidim da je sa b92 preuzeto ali ovo je neverovatna glupost.

Prvo nije uvek bila kriza pa nasa inteligencija vec dugi niz godina sedi na birou.

Drugo taj Britanac na farmi ima vecu platu nego neki nas strucnjak u profitabilnoj firmi kod nas.

Trece kod nas tranzicioni period traje ne godinama nego decenijama i onda se zapitate da li sam ja ucio i skolovao se da bi godinama radio kao djubrar..  odgovor je NE.

Nada je san budnih.
Aristotel
 

*

Van mreže bielenda

  • ***
  • 2 106
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 34
  • Pol: Žensko
Odg: Godinama na birou a biraju posao
« Odgovor #2 poslato: 15:02:37, 18.Okt.2012. »
Slažem se, sram ih bilo, kako imaju obraza da tek svršenog visokoškolca upute na prekvalifikaciju za neki zanat :o Poslije mukotrpnog učenja i guljenja laktova treba da završiš kao čistačica, ma strašno.  >:(
 

*

Van mreže Maestro

  • ****
  • 3 386
  • 27
  • Pol: Muško
  • Carpe diem (iskoristi dan)
    • Facebook
Odg: Godinama na birou a biraju posao
« Odgovor #3 poslato: 10:38:12, 23.Okt.2012. »
Ja sam zivi primer, zavrsio sam jedan fakultet i posto nisam nasao posao u struci morao sam da zavrsim i nesto drugo vezano za IT sisteme
Sad to radim  ;)
 

*

Van mreže filozof

  • ***
  • 697
  • Zahvaljeno: 7 puta
  • 34
  • Pol: Muško
Odg: Godinama na birou a biraju posao
« Odgovor #4 poslato: 14:34:06, 28.Okt.2012. »
Kakva je to prosecna plata kad treba dva meseca da radim,da nista ne potrosim da bih kupio jedan aparat za domacinstvo  ???
A na birou mi nude posao cija je plata dva ili tri puta manje od proseka,sto znaci da treba da radim 5-6 meseci, da ne jedem hleb,da ne pijem vodu, da ne trosim struju da bih kupio jedan aparat za domacinstvo..    :krsti:
« Najnovija izmena:: 14:36:38, 28.Okt.2012. filozof »
Nada je san budnih.
Aristotel
 

*

Van mreže mikan

  • ***
  • 732
  • 20
  • Pol: Muško
Odg: Godinama na birou a biraju posao
« Odgovor #5 poslato: 12:16:21, 29.Okt.2012. »
@filozofe, da li je pametno da nakon zavrsenog fakulteta sedis kuci,blejis na internetu,igras igrice i ostalo? mozda je bolje da se potrudis pa zaradis nesto bar sezonski?
 


*

Van mreže mila91

  • ***
  • 1 555
  • 11
Odg: Godinama na birou a biraju posao
« Odgovor #6 poslato: 19:04:19, 29.Okt.2012. »
najgore je što ta ista srpska inteligencija u inostranstvu bez problema pere klozete, sudove....u boljem slučaju, peče pljeskavice.....od te plate može da živi samo kao i svi ostali ljudi tog profila......putovala sam pomalo sticajem okolnosti, videla i nije dobro, na žalost
.....a u zemlji Srbiji smo večno ugroženi
cenim da je dobro raditi bilo šta, kada se mora.......u neposrednom okruženju imam razvedenu ženu sa dvoje dece, koja neće da radi u prodavnici odeće, jer je zavšila vaspitački fakultet  :o
 

*

Van mreže Maestro

  • ****
  • 3 386
  • 27
  • Pol: Muško
  • Carpe diem (iskoristi dan)
    • Facebook
Odg: Godinama na birou a biraju posao
« Odgovor #7 poslato: 20:12:15, 29.Okt.2012. »
Nije resenje da pere klozet sa faksom, ali promena zanimanja ili posao u kome se ne osecate ponizeno zbog plate ili neceg drugog opet bar privremeno resava stvar  ;)
 

*

Van mreže mila91

  • ***
  • 1 555
  • 11
Odg: Godinama na birou a biraju posao
« Odgovor #8 poslato: 21:27:40, 29.Okt.2012. »
Nije resenje da pere klozet sa faksom, ali promena zanimanja ili posao u kome se ne osecate ponizeno zbog plate ili neceg drugog opet bar privremeno resava stvar  ;)

eto i ovde se slažem sa tobom  :)
mada me nisi me baš skroz razumeo, ne mislim da je pranje suđa, klozeta.... dobro rešenje, taman posla
....htela sam da naglasim, na šta smo sve spremni tamo negde, a ovde ne, a rejting nam je isti ili možda tamo, ipak, gori
 

*

Van mreže Maestro

  • ****
  • 3 386
  • 27
  • Pol: Muško
  • Carpe diem (iskoristi dan)
    • Facebook
Odg: Godinama na birou a biraju posao
« Odgovor #9 poslato: 12:56:55, 31.Okt.2012. »
Tamo su neki spremni jer ih niko ne zna i ne pita sta su radili  ;)

Drugo ta plata tamo za najprostiji posao je kao ovde plata direktora plus ne mora da trazi vezu  :)
 


Stranice: 1 2 »

 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
24 Odgovora
6888 Pregleda
Najnovije: 17:42:57, 18.Jun.2009.
marija85-nis
1 Odgovora
1749 Pregleda
Najnovije: 21:30:53, 13.Mar.2009.
talentovana
71 Odgovora
12048 Pregleda
Najnovije: 18:42:51, 18.Avg.2014.
Persefona.