komšije/susjedi

• Odgovora: 4

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže tobi45

• **
  • 164
  • 0
  • Pol: Muško
komšije/susjedi
« poslato: 13:37:58, 11.Dec.2010. »
Komšije/susjedi

U velikim skupinama naših gradova,ljudi često žive vrata do vrata,a da se ne poznaju.Bolje poznajemo glasove koji se čuju iz susjednog stana,nego lica njegovih stanara.
Nasuprot tome,nekada se u ovom svijetu,koji smo velikim dijelom izgubili, komšija poznavao,a u mnogim slučajevima i suviše dobro poznavao.
Evo šta kažu narodne poslovice:
-   ko ima dobrog komšiju,ima i dobro jutro.
-   ko ima vjerolomnog komšiju,zlo mu jutro osvanuje.
-   komšija je utoliko opasniji,što njegovom oku ništa ne promiče.
-   komšija sve zna.
U današnjem svijetu ravnodušnost je glavno osjećanje prema komšiji,u nekadašnjem svijetu to je bilo nepovjerenje.
Evo šta kaže kineska basna,uzeta iz „Li-Cea“:
„Jednom čovjeku nestala je sjekira.Posumnjao je u sina svog komšije,da mu je ovaj uzeo i počeo je da ga posmatra.
Njegov hod bio je hod kradljivca sjekire.Njegovo lice bilo je lice kradljivca sjekire.Riječi koje je izgovarao mogle su biti samo riječi kradljivca sjekire.Cjelokupno njegovo držanje i ponašanje odavalo je čovjeka koji je ukrao sjekiru.
Ali,sasvim iznenada,kopajući zemlju,čovjek pronađe svoju sjekiru.Kada je sutradan ponovo pogledao sina svog susjeda,ovaj nije imao ničega ni u hodu ni u ponašanju što bi odavalo kradljivca sjekire.“
Evo kako je kod mene:
Kada sam prije nekoliko godina,u dogovoru sa komšijom izgradio ogradu između moje i njegove kuće,jedan stariji komšija koji živi tu u blizini,rekao mi je: „Komšija,ti magistrira“!
Ostao sam zapanjen,pitao sam se... kako magistrirao,kad nisam ni upisao magisterij.Kasnije
mi je objasnio.Ko izgradi ogradu između svoje kuće i kuće svog komšije a ne čuje se svađa između njih... on je magistrirao.
Kakva su vaša iskustva/stavovi o komšijama/susjedima.

*

Van mreže Astro-girl

• **
  • 490
  • 3
  • Pol: Žensko
Odg: komšije/susjedi
« Odgovor #1 poslato: 20:32:52, 13.Dec.2010. »
Kakvo nam je drustvo takve su nam komsije  :)
"Verovanje u uticaj konstelacija proizilazi pre svega iz iskustva koje je toliko uverljivo da ne moze biti odbaceno od strane onih koji to iskustvo nisu imali."
Kepler

*

Van mreže srna

• **
  • 524
  • 1
« Odgovor #2 poslato: 17:19:34, 15.Dec.2010. »
...ja imam jednu komšinicu koja "sve zna" i to tik vrata do mojih...

*

Van mreže Astro-girl

• **
  • 490
  • 3
« Odgovor #3 poslato: 11:14:44, 22.Dec.2010. »
Komsika zvana Serlok Holms   :D
"Verovanje u uticaj konstelacija proizilazi pre svega iz iskustva koje je toliko uverljivo da ne moze biti odbaceno od strane onih koji to iskustvo nisu imali."
Kepler

*

Van mreže tobi45

• **
  • 164
  • 0
  • Pol: Muško
« Odgovor #4 poslato: 13:38:36, 26.Dec.2010. »
- znaš kako kod nas zovu tu komšinicu koja sve zna... ? zovu je - internetuša-

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000