Stidljivost kod dece

• Odgovora: 4

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže tikica

Počasni član
  • 1 743
  • 12
  • Pol: Žensko
    • Facebook
Stidljivost kod dece
« poslato: 14:54:50, 17.Okt.2010. »
Preterana stidljivost kod dece

Sva deca budu stidljiva s vremena na vreme, ali neka deca su u tolikoj meri da ih takvo ponašanje sakati u socijalnim situacijama. Preterana stidljivost može loše uticati na odnos sa prijateljima ostavljajući dete samo i usamljeno sa osećajem da ne vredi ništa. Takva osećanja izazivaju određeno ponašanje koje je kao savršeno za ismejavanje i maltretiranje deteta. Načini na koje roditelji mogu pomoći jesu da na vreme prepoznaju da je stidljivost poprimila vrlo ozbiljne razmere, da pokušaju pomoći i kada uvide da stanje zahteva stručnu pomoć, obrate se psihologu.

Kako je ublažiti?
Postoji mnogo stvari koje roditelji mogu uraditi da ublaže preteranu stidljivost kod dece. Neki od lakih načina su da razgovarate sa detetom koliko je zabavno imati drugove, čitate knjige o stidljivosti i sklapanju prijateljstva, udeljujete mu komplimente i hvalite ga kada pokuša nešto novo pri odnosu sa drugim ljudima. Takođe je mnogo bitno da pitate dete čega se plaši i šta utiče da se oseća neprijatno u socijalnim situacijama. Iako je veoma teško, roditelji ga mogu suočiti sa situacijama koje ga plaše. Ovo se treba raditi polako, korak po korak dok dete ne počne da se oseća prijatnije.

Preterana stidljivost može imati razarajući uticaj na detetov život, kao i život cele porodice. Da bi dete bilo zdravije i srećnije roditelji treba da prepoznaju i pokušaju da tretiraju problem, ali i da znaju kada da se obrate lekaru za stručnu pomoć.

Ceo tekst
« Najnovija izmena:: 14:59:04, 17.Okt.2010. tikica »

Zaljubljenaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :-)

*

Van mreže Džudi

• **
  • 212
  • 10
Odg: Stidljivost kod dece
« Odgovor #1 poslato: 14:53:37, 15.Jul.2013. »
Mnogi roditelji imaju predrasude kada je u pitanju stručna pomoć. Misle da će stidljivost proći vremenom. To se dešava, ali dešava se i da dete postane asocijalan tinejdžer, i zatim asocijalna osoba.
Za tu svoju asocijalnost to, sada već odraslo dete, čovek, krivi roditelje.

Potrebno je na pravi način prepoznati stidljivost, da li je prolazna, ili može da preraste u neki mentalni poremećaj. I najvažnije, potrebno je osloboditi se predrasuda kada su u pitanju psiholozi i psihijatri.

Detetu na svaki način treba pomoći da izraste u psihički i fizičku zdravu osobu. Ne treba se smejati zbog te stidljivosti, ne treba ga zadirkivati zato što je stidljiv -stidljiva..jednostavno mu treba pomoći i biti mu podrška u procesu odrastanja.   
Život je sastavljen od dana za plakanje i od dana za smejanje...

*

Van mreže Fifi

• **
  • 359
  • 6
« Odgovor #2 poslato: 17:42:48, 15.Jul.2013. »
Pa dobro ... ja imam 20 godina i stidljiva sam u nekoj meni nelagodnoj situaciji   :00: osećaj dok se crvenim je kao da mi lice gori ali meni to ne stvara nikakav poblem   :olala:

*

Van mreže Džudi

• **
  • 212
  • 10
« Odgovor #3 poslato: 08:05:24, 24.Avg.2013. »
Fifi, problem je kada je neko preterano stidljiv i izbegava socijalne kontakte. Dešava se da deca od malena ne mogu da se prilagode u sredini-u vrtiću na primer, a kasnije u osnovnoj i srednjoj školi.

Kada je neko "umereno" stidljiv i ta stidljivost ne pravi probleme u socijalnim kontaktima, onda tu nema problema.
Život je sastavljen od dana za plakanje i od dana za smejanje...

*

Van mreže Fifi

• **
  • 359
  • 6
« Odgovor #4 poslato: 12:53:58, 24.Avg.2013. »
Fifi, problem je kada je neko preterano stidljiv i izbegava socijalne kontakte. Dešava se da deca od malena ne mogu da se prilagode u sredini-u vrtiću na primer, a kasnije u osnovnoj i srednjoj školi.

Kada je neko "umereno" stidljiv i ta stidljivost ne pravi probleme u socijalnim kontaktima, onda tu nema problema.

Da,da slazem se  :h055:

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000