Psorijaza

• Odgovora: 15
Stranice: 1 2 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže miss80

Počasni član
  • 5 001
  • 3
  • Pol: Žensko
Psorijaza
« poslato: 22:47:17, 04.Okt.2009. »
Šta je to psorijaza?

To je hronično oboljenje koje karakteriše crvenilo, praćeno beličastim ljuskama na koži pojedinih delova tela, retko celog tela. Bolest je prvi opisao Hipokrat u IV veku pre nove ere. Psorijaza se najčešće manifestuje na laktovima, kolenima i poglavini. Dijagnoza se postavlja na osnovu lekarskog pregleda i patohistološke analize uzorka kože. U većini slučajeva dijagnozu psorijaze nije teško postaviti, ali u slučaju određenih oblika i lokalizacija bolesti, te neadekvatnog prethodnog lečenja, mogu postojati određene teškoće prilikom dijagnostikovanja. Prema svojim morfološkim karakteristikama i lokalizaciji psorijaza se deli na više podtipova.

Šta je uzrokuje?

Prema rezultatima najnovijih istraživanja u vezi sa psorijazom, osnovano se sumnja da je ona hronično zapaljensko oboljenje, verovatno autoimunske etiologije. Bolest nastaje usled kombinacije genetskih komponenti i određenih spoljnih faktora. Pronađeno je nekoliko gena koji su povezani sa nastankom psorijaze. Od spoljnih faktora do danas je jedino beta-hemolitički streptokok grupe A optužen za pokretanje procesa nastanka gutatne psorijaze (dobila naziv zbog lezija koje su veličine kapljice). Takođe, kliničkim studijama zabeleženo je pogoršanje kod 30 do 40% bolesnika koji su bili izloženi stresu (kod dece i više od 90%). Pojedini lekovi, npr. sistemski kortikosteroidi, litijum, antimalarici, interferon i beta-adrenergički blokatori takođe mogu da pogoršaju bolest.

Kako se ispoljava?

Psorijatične promene na koži imaju četiri glavne karakteristike: jasno su ograničene od okoline, na površini se formiraju beličaste ljuske, ispod ljuski je crvenilo, a posle mehaničkog uklanjanja ljuski uočavaju se kapljice krvi – „fenomen krvave rose“. Taj znak ima i dijagnostičku vrednost.

Da li je zarazna?

Ne. Ne postoji nijedan način (direktni kontakt, kapljični put, seksualni kontakt) kojim se psorijaza može preneti. Međutim, pojedine osobe i dalje su u zabludi da je psorijaza zarazno oboljenje. To je razlog izbegavanja obolelih i njihove izolacije iz društva, što kod bolesnika dovodi do povlačenja, nesigurnosti, depresije i stvaranja osećaja niže vrednosti.

Kakav je uticaj klimatskih faktora?

Boravak u primorskim predelima, izlaganje tela sunčevoj svetlosti najmanje tri nedelje godišnje može biti korisno za obolele od psorijaze. Sunčanje i fototerapija ultravioletnom svetlošću su provereni i efikasni metodi lečenja, koji se obavljaju pod kontrolom dermatologa. Lečenje se sastoji se od dugotrajnog izlaganja sunčevoj svetlosti ili lampama koje emituju ultravioletnu svetlost (UVA i UVB), kupanja u morskoj vodi, nanošenja određenih krema i potpunoj relaksaciji organizma.

Da li se može izlečiti?

Lečenjem psorijaze uklanjaju se tegobe i promene na koži, sluzokožama, noktima i zglobovima. Budući da bolest ima tendenciju ponovnog javljanja, prelaska jednog oblika u drugi, kao i zbog nemogućnosti da predvidimo kada i u kojoj meri će se javiti, ne možemo govoriti o potpunom izlečenju. Danas nam je na raspolaganju veliki broj lekova koji se s uspehom koriste u lečenju psorijaze. U zavisnosti od oblika, lokalizacije i proširenosti lezija i osobina svakog pojedinačnog pacijenta u terapiji se koriste samostalno ili u kombinaciji: topijski kortikosteroidi, topijska salicilna kiselina, topijski i sistemski retinoidi, topijski derivati kalcijuma, foto(hemo)terapija, metotreksat, ciklosporin, biološka terapija, itd

Izvor

*

Van mreže kaubojka

• *
  • 34
  • 0
Odg: Psorijaza
« Odgovor #1 poslato: 00:32:19, 07.Okt.2009. »
psorijaza nije zarazna ali niko ne ide sa lekarskim uverenjem od cega je bolestan
steta sto se i nasem zdravstvu ne veruje 100% (*o*)

*

Van mreže Šmišonja

Počasni član
  • 2 696
  • Zahvaljeno: 4 puta
  • 19
  • Never Born, or Died. Only Visited This Planet...
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
    • Instagram
    • Badoo
« Odgovor #2 poslato: 09:11:42, 07.Okt.2009. »
Ja imam brata koji se već skoro 3god. bori sa psorijazom. Non stop je na lekovima, zračenjem, svim i svačim.
Lekari su sigurni da mnogobrojni stresovi koje je imao su glavni uzrok pada imuno sistema kod njega.
Prvo mu je majka obolela od raka i on je nju negovao 2 godine i na kraju je ipak ona umrla. Posle 6 meseci su mu ubili polu-brata i do dan danas nisu otkrili ko je to učinio.
Posle toga je naravno totalno "pao" sa zdravljem i psorijaza je bukvalno explodirala. Skoro da se pojavila i na unutrašnjim organima, a ne samo spolja.
Celo telo mu je u skoro otvorenim krastama i mora da je u zavojima stalno. Malo mu je pomoglo tzv. "sunčanje" koje je imao sad u Junu.
Zračili su ga i kraste su se malo povukle. Ali, posle par nedelja po prestanku tretmana, kraste su se vratile.
Lekari sumnjaju da će moći da mu pomognu, a plaše se da će od silnih lekova koje pije njegova jetra da popusti i propadne.
Tako da je nizvesno šta će dalje da bude... a mlad čovek, 1975...  :(
« Najnovija izmena:: 09:15:42, 07.Okt.2009. Šmišonja »
•○• natal •○•
Let me ask you something. If someone prays for patience, you think God gives them patience? Or does he give them the opportunity to be patient? If he prayed for courage, does God give him courage, or does he give him opportunities to be courageous? If someone prayed for the family to be closer, do you think God zaps them with warm fuzzy feelings, or does he give them opportunities to love each other?

*

Van mreže kaubojka

• *
  • 34
  • 0
« Odgovor #3 poslato: 22:49:27, 29.Okt.2009. »
bas bezveze :(

*

Van mreže Sinko

• *
  • 10
  • 0
  • Pol: Muško
« Odgovor #4 poslato: 21:58:17, 08.Apr.2010. »
Psorijazu verovali ili ne medicina ne leči!!! Moja supruga je 6 godina lečila psorijazu svim mogućim medikamentima, lekove i kreme smo nabavljali iz svih krajeva sveta. Na odmoru u Bečićima, pričajući sa prijateljima iz našeg kraja, saznali smo da psorijazu leči travar iz Srbije. Sa malo skeptičnosti, hteli smo da probamo i taj način lečenja, koji se pokazao vrlo uspešan. Reč je travaru Nedeljku Pikuli. Ovo nije reklama, svako ko iole zna nešto o psorijazi, zna da je reč o veoma teškom i neprijatnom obolenju. Moja supruga se izlečila.
Travar Nedeljko je izuzetna osoba, odgovorna, pre svega dobar čovek, na prvom mestu mu je pacijent, do danas smo ostali prijatelji.

*Javite se privatnom porukom clanu ako zelite kontakt telefon travara,javno ostavljanje podataka je zabranjeno po pravilima foruma
« Najnovija izmena:: 22:37:26, 08.Apr.2010. miss80 »

*

Van mreže jelainap

• *
  • 1
  • 0
« Odgovor #5 poslato: 21:05:25, 06.Jul.2010. »
Postovani,

Sa zadovoljstvom se prikljucujem recima hvale za Travara Nedeljka Pikulu. Pre 2 nedelje sam putem interneta stigla do njegovog broja telefona, i uputila se u Novi Sad gde trenutno on radi i zivi. Vec kao iskusni procenitelj ljudi, iskustvom stecenim od 15 godina traganja za pravim lekom, mogu da kazem da je Gospodin Nedeljko pre svega dobar i veliki covek, iskusni travar i prevashodno neko ko je napravio lek za psorijazu.
Zelim da prosledim svima broj, i da nastavite da uzivate u zivotu bez ove ni malo prijatne boljke.

Veliki pozdrav!

*

Van mreže Lutecia

• *
  • 1
  • 1
« Odgovor #6 poslato: 02:09:11, 03.Sep.2010. »
Psorijazu verovali ili ne medicina ne leči!!! Moja supruga je 6 godina lečila psorijazu svim mogućim medikamentima, lekove i kreme smo nabavljali iz svih krajeva sveta. Na odmoru u Bečićima, pričajući sa prijateljima iz našeg kraja, saznali smo da psorijazu leči travar iz Srbije. Sa malo skeptičnosti, hteli smo da probamo i taj način lečenja, koji se pokazao vrlo uspešan. Reč je travaru Nedeljku Pikuli. Ovo nije reklama, svako ko iole zna nešto o psorijazi, zna da je reč o veoma teškom i neprijatnom obolenju. Moja supruga se izlečila.
Travar Nedeljko je izuzetna osoba, odgovorna, pre svega dobar čovek, na prvom mestu mu je pacijent, do danas smo ostali prijatelji.

*Javite se privatnom porukom clanu ako zelite kontakt telefon travara,javno ostavljanje podataka je zabranjeno po pravilima foruma

Da li biste mi ostavili broj Nedeljkov na moj mail?     Hvala unapred!

*

Van mreže Tekila Gerila

• *
  • 11
  • 0
« Odgovor #7 poslato: 22:27:25, 27.Apr.2011. »
Blukap proizvodi pomažu kod blažih oblika dermatoloških oboljenja.

*

Van mreže saki1005

• *
  • 1
  • 0
« Odgovor #8 poslato: 20:11:38, 19.Jul.2011. »
Takodje zelim da pohvalim travara Nedeljka Pikulu, da nije bilo njega ja bih sva u psorijazi.  Za dve godine mukotrpne bolesti sam izmenjala sve moguce dermatologe, lezala dve nedelje na wma i nista.  I onda je Nedjo sve to svojim ZLATNIM MELEMIMA zavrsio za nepunih mesec dana. Ja najzad ovog leta nosim samo kratko i mogu opusteno da odem na more bez ikakvih cimanja i raznoraznih poglega zaljenja...Svi koji zele da se osecaju lepo u svojoj kozi neka se jave..... :)

*

Van mreže srba.vujcic

• *
  • 1
  • 0
« Odgovor #9 poslato: 18:24:50, 13.Dec.2011. »
Takodje zelim da pohvalim travara Nedeljka Pikulu, da nije bilo njega ja bih sva u psorijazi.  Za dve godine mukotrpne bolesti sam izmenjala sve moguce dermatologe, lezala dve nedelje na wma i nista.  I onda je Nedjo sve to svojim ZLATNIM MELEMIMA zavrsio za nepunih mesec dana. Ja najzad ovog leta nosim samo kratko i mogu opusteno da odem na more bez ikakvih cimanja i raznoraznih poglega zaljenja...Svi koji zele da se osecaju lepo u svojoj kozi neka se jave..... :)
Molim te daj mi broj G-dina Nedeljka.
Pozdrav i hvala
srba.vujcic@gmail.com

Stranice: 1 2 »

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000