Sta je domen ~ subdomen ~ parkirani domen

  • Odgovora: 3

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Ch

  • ******
  • 12 178
  • Zahvaljeno: 28 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Sta je domen ~ subdomen ~ parkirani domen
« poslato: 23:03:58, 13.Dec.2008. »
Domen ~ subdomen ~ parkirani domen


Domen ~ naziv (ime) domena predstavlja internet adresu na kojoj se nalazi vasa internet stranica (sajt, forum, blog, portal...). To je jedinstveno ime koje identifikuje stranicu kako bi bila pronadjena na internetu.

Domen tj ime domena se uz pomoc DNS (domain name system) prevodi u jedinstveni numericki kod (IP adresu) koju identifukuju racunari na internetu. Ime domena se nalazi u vrhu programa za pregled internet strana (Mozilla, Opera...). Kada u browser unesete www. racunar to prevodi u IP adresu racunara na kome se nalazi nas forum.

Do domena mozete doci registracijom. Registracija domena je proces gde se izabrani domen registruje na sopstveno ime. Vlasnik domena stice pravo na koriscenje tog imena za svoj web sajt (blog, portal, forum...).

Ime domena treba bude kratko, lako upecatljivo, jednostavno jer ce ono biti glavna adresa do vase web prezentacije.

Parkirani domeni predstavljaju mogucnost koriscenje vise domena za jednu internet prezentaciju. U zavisnosti od vaseg hosting servisa gde se nalazi internet prezentacija zavisi da li mozete ovu uslugu koristiti. Znaci dodatni domen je dodatno ime za vasu prezentaciju. Uz pomoc gore navedenog DNS-a moguce je adresirati i to novo ime.

Subdomen predstavljaju razlicite sekcije ili delove vase internet prezentacije. Subdomen je sastavljen iz prefiksa i glavnog domena. Npr. ako je glavni domen:    onda subdomen moze biti astro.mojforum.net



Internacionalni domeni koji su obicno u upotrebi:  .com,  .net,   .org,  .info,  .biz,  .ws,  .mobi,  .eu,  .me,  .name  ....

Domaci (domeni Republike Srbije) :   rs,  .co.rs,  .org.rs,  .edu.rs,  .in.rs  ....
Spisak ovlašćenih registara nacionalnih domena


-  Kopiranje teksta nije dozvoljeno bez pismene saglasnosti autora!
« Najnovija izmena:: 11:28:33, 05.Sep.2015. Atomski mrav »


 


*

Van mreže maximalan

  • *
  • 29
  • 0
  • Pol: Muško
Odg: Sta je Domen ~ Subdomen ~ Dodatni domen
« Odgovor #1 poslato: 12:41:01, 03.Feb.2009. »
Evo ja bih hteo da napomenem da se obrati paznja gde se kupuje domen posto sam primetio da se cene razlikuju
« Najnovija izmena:: 17:07:06, 21.Jul.2009. * Charobnjak * »
 

*

Van mreže emperor

  • *
  • 50
  • 0
Odg: Sta je domen ~ Subdomen ~ Dodatni domen
« Odgovor #2 poslato: 17:38:32, 21.Jul.2009. »

Evo ja bih hteo da napomenem da se obrati paznja gde se kupuje domen posto sam primetio da se cene razlikuju


tacno,ali i kvalitet...Savetujem uzimanje domena od firmi koje su dugo na trzistu..
 

*

Van mreže Black Dragon

  • *******
    Forum developer
  • 316
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 9
  • Pol: Muško
  • Black Dragon attacks silently...
Odg: Sta je domen ~ Subdomen ~ Dodatni domen
« Odgovor #3 poslato: 18:42:01, 21.Jul.2009. »
To bar mozes da biras :)
Svako želi biti "neko"; niko ne želi raditi na tome.     
Johann Wolfgang Goethe
 




 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
5 Odgovora
3568 Pregleda
Najnovije: 13:09:51, 26.Feb.2018.
Miloš Mi.
6 Odgovora
3514 Pregleda
Najnovije: 11:56:52, 14.Okt.2009.
Ch
2 Odgovora
5206 Pregleda
Najnovije: 14:46:03, 19.Jan.2018.
Miloš Mi.