Grcka

• Odgovora: 12
Stranice: 1 2 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže *Mew - S.w.E.e.T*

• 1 113
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 3
  • Pol: Žensko
  • ..samo u snu..ljubav postoji za nas..
Grcka
« poslato: 16:04:31, 05.Apr.2009. »
Grčka (gr: Ελλάδα [e̞ˈlaða] ili gr: Ελλάς [e̞ˈlas]), zvanično Helenska Republika (gr: Ελληνική Δημοκρατία) je država u jugoistočnoj Evropi, koja se nalazi na južnom delu Balkanskog poluostrva. Graniči se sa Albanijom, Bugarskom i Makedonijom na severu i Turskom na istoku. Egejsko more leži istočno i južno od kontinentalnog dela Grčke, dok se Jonsko more nalazi na zapadu. U oba ova mora se nalazi veliki broj ostrva. Glavni grad je Atina, a veći gradovi su Solun, Patra, Iraklion, Volos, Janjina, Larisa i Kavala.

Grčka se nalazi na raskršću Evrope, Azije i Afrike. Grčka istorija obuhvata period Antičke Grčke, Rimskog i Vizantijskog carstva i četiri veka Otomanske vladavine. Grčka je kolevka demokratije, zapadnjačke filozofije, Olimpijskih igara, zapadne književnosti i istoriografije, političkih nauka, važnih naučnih i matematičkih principa i zapadnjačke drame, uključujući tu i komediju i tragediju.

Grčka je razvijena država. Članica je Evropske unije od 1981, Ekonomske i monetarne unije Evropske unije od 2001, NATO pakta od 1952, Organizacije za evropsku saradnju i razvoj od 1961, Zapadnoevropske unije od 1995. i Evropske svemirske agencije od 2005

Stanovništvo
Grčku nastanjuje oko 10 miliona Grka. Grčka je najčistija etnička država na Balkanu. Grci čine više od 95 procenata stanovništva a ostale etničke manjine su Turci, Albanci i Makedonci. Od samog početka, odnosno od vremena kada je Grčka prvi put nastanjena, pre nekih 7.000 godina pa do današnjih dana, njeni stanovnici su se trudili da dokažu da su ljudi posebnog kova. I danas se veliki broj Grka ponosi svojim poreklom i istorijom u kojoj su granice ove zemlje mnogo puta bile pomerane.

Nacionalni sastav: Grci 98%, ostali 2%
Jezici: grcki 99% (zvanicni), engleski, francuski
Verski sastav: Pravoslavni Grci 98%, Muslimani 1.3%, ostali 0.7%

Klima: umerena; blage, vlažne zime; topla, suva leta
Teren: uglavnom planine sa vencima koji se protežu u more u vidu poluostrva ili lanaca ostrva
najniža tacka: Mediteransko more 0 m
najviša tacka: vrh Olimp 2,917 m

wiki

...Te busque debajo de las piedras y no te encontre
En la manana fria y en la noche te busquer Hasta enloquecer Pero tú llegaste a mi vida como una luz Sanando las heridas de mi corazon Haciéndome sentir vivo otra vez...

*

Van mreže sunshine_Dijana

Počasni član
  • 2 194
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 7
  • ~Sunshine~
Odg: Grcka
« Odgovor #1 poslato: 00:18:05, 04.Maj.2009. »
Ma lepa je Grcka, samo sto gubi polako turiste... Jer pre je bila dosta popularnija. Sada se u vise zemalja razvija turizam, bolje nego u Grckoj. Vise i boljih hotela, itd..... Tako da Grcka gubi u tom pogledu...........
~Sunshine~

*

Van mreže *Mew - S.w.E.e.T*

• 1 113
  • 3
  • ..samo u snu..ljubav postoji za nas..
« Odgovor #2 poslato: 16:27:25, 07.Maj.2009. »
ne gubi samo ona..ngo sve drzave..jer cim se dobije nova destinacija svi zele da probaju to..
ali Grcka ce uvek imati svoje posetioce :) srce
...Te busque debajo de las piedras y no te encontre
En la manana fria y en la noche te busquer Hasta enloquecer Pero tú llegaste a mi vida como una luz Sanando las heridas de mi corazon Haciéndome sentir vivo otra vez...

*

Van mreže Nale 83

Počasni član
  • 8 252
  • 15
« Odgovor #3 poslato: 23:49:18, 27.Maj.2009. »
Grcka je OK  :)... Uvek bih pre letovala u Grckoj nego u Bugarskoj. Jedan od razloga je i mentalitet stanovnistva a naravno i more, klima...

Evo dve najatraktivnije destinacije (ako je verovati turistickim agencijama) za leto 2009:
Pefkohori - grad koji se nalazi na prvom prstu Halkidikija. Poseduje bujnu vegetaciju i okruzen je borovim sumama. Ne oskudeva prodavnicama, kaficima... A iz Pefkohorija je moguce napraviti citav niz izleta. Preporucuje se izlet na Olimp, poseta manastirima Meteori, krstarenje uz obalu Svete Gore...

Evo i par slicica:

Hanioti - je malo i živopisno mesto na prvom prstu Halkidikija, na samo sat vremena vožnje od Soluna.
Slicice:

Bilo bi lepo kada bi neko ko je letovao u Grckoj napisao svoje vidjenje stvari :). A takodje me interesuje koliko se vas sprema na letovanje bas u Grcku. Ja se jos dvoumim izmedju Grcke i Hrvatske.
« Najnovija izmena:: 12:26:38, 29.Maj.2009. Nale 83 »

*

Počasni član
  • 2 194
  • 7
  • ~Sunshine~
« Odgovor #4 poslato: 23:05:41, 28.Maj.2009. »
Ha, vise od 10 godina uzastopno idem u Grcku. I to oko 10ak godina idem u mesto Nei Pori. On ima jednu od 3 najlepsih plaza u celoj Grckoj. Meni je Grcka super. More extra, sve extra! ;D
~Sunshine~

*

Van mreže Nale 83

Počasni član
  • 8 252
  • 15
« Odgovor #5 poslato: 23:42:34, 28.Maj.2009. »
Nei Pori koji Dijancica spominje izgleda ovako nekako:

Deluje vrlo primamljivo, a cim Dijana tu letuje 10 godina znaci da je zadovoljna...
Eto, jedan od predloga za letovanje, dakle: Nei Pori :).
« Najnovija izmena:: 12:27:32, 29.Maj.2009. Nale 83 »

*

Počasni član
  • 2 194
  • 7
  • ~Sunshine~
« Odgovor #6 poslato: 21:15:34, 29.Maj.2009. »
Da, super je. I nije 10 godina, sigurno 13ak.. I svake godine kukam sto idem stalno u jedno te isto mesto, a sad kad trebam da idem u durgo mesto, krivo mi je :(
Bas mi je nekako krivo da ne vidim Nei Pori ove godine :(
A nema, znam ga bolje od mog grada!
More je prelepoooo... Mozes da ides punooo i imas dno! Toplo, bistro, cisto, prelepooo! Sto se tice nocnog zivota, nije bas ziv... Onako.
~Sunshine~

*

Van mreže Nale 83

Počasni član
  • 8 252
  • 15
« Odgovor #7 poslato: 21:33:20, 29.Maj.2009. »
Pa imam resenje: ti letuj na tom drugom mestu pa posle poseti i Nei Pori ;).
Znaci moglo bi se reci da je pogodno i za porodice koje imaju decu, sto zbog plaze, sto zbog mirnijeg nocnog zivota.

*

Počasni član
  • 2 194
  • 7
  • ~Sunshine~
« Odgovor #8 poslato: 13:44:09, 30.Maj.2009. »
Pogodniji je za porodice... Ja sam tu toliko isla sa svojom porodicom. A isla bih, ali ne znam da li cu moci... Jer na drugo mesto idem sa deckom, a posle ne znam kako cu za Nei Pori.....
~Sunshine~

*

Van mreže Nale 83

Počasni član
  • 8 252
  • 15
« Odgovor #9 poslato: 14:25:58, 31.Maj.2009. »
OK, Nei Pori je mestasce za porodicno letovanje... A sta bi preporucili onima koji na more idu ne samo zbog mora i plaza vec zele i neki lud provod i aktvan nocni zivot?
Zakintos mozda?

Stranice: 1 2 »

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: ova tema je trenutno zaključana! Samo administratori i urednici mogu da odgovaraju.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000