Anketa

Vasi utisci o Crnoj Gori su..

bio/la sam...jednom i nikada vise
bio/la sam...i zadovoljna sam
nisam bio/la...ali planiram
nisam bio/la...i ne planiram
bio/la sam...i ponovo cu

Crna Gora i turizam

• Odgovora: 51
Stranice: 1 2 3 ... 6 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže *Mew - S.w.E.e.T*

• 1 113
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 3
  • Pol: Žensko
  • ..samo u snu..ljubav postoji za nas..
Crna Gora i turizam
« poslato: 15:25:49, 05.Apr.2009. »
Crna Gora je zemlja u jugoistočnoj Evropi koja leži na obali Jadranskog mora. Graniči se na istoku i sjeveroistoku sa Srbijom, na sjeverozapadu sa Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom i na jugoistoku sa Albanijom. Na zapadu je dijeli more od Italije. Glavni, a ujedno i najveći grad je Podgorica, dok Cetinje ima status prijestonice.

Crna Gora je članica Ujedinjenih nacija, Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju, Saveta Evrope i Unije za Mediteran. Takođe je kandidat za člana u Evropskoj uniji i NATO paktu.

Crna Gora je tokom turske vladavine imala neku vrstu autonomije, a nezavisnost od Turske joj je potvrđena na Berlinskom kongresu 1878. Od 1918. bila je dio sve tri Jugoslavije. Na referendumu održanom 21. maja 2006. godine građani Crne Gore su izglasali nezavisnost u odnosu na državne zajednicu Srbiju i Crnu Goru sa ukupno 55,54 % glasova. Nezavisnost je proglašena 3. juna 2006. godine. Dana 28. juna 2006. Crna Gora je postala 192. članica Ujedinjenih nacija, a 11. maja 2007, 47. članica Saveta Evrope.

Moderna država Crna Gora obuhvata nekadašnju Staru Crnu Goru, Brda, Staru Hercegovinu, dio Stare Srbije i Pomorje, u kojem je najznačajnija Boka kotorska.

Klima
Na klimu Crne Gore utiču velike vodene površine Jadranskog mora i Skadarskog jezera, dubok ulazak Boke kotorske u kopno, planinsko zaleđe u blizini obale (Orjen, Lovćen i Rumija) i planinama Durmitor, Bjelasica i Prokletije.

U Primorju i Zetsko-Bjelopavlićkoj ravnici vlada sredozemna klima, sa toplim i suvim ljetima i blagim i kišovitim zimama. Tokom zime sa kopna mora duva suva i hladna bura, dok u jesen sa mora duva jugo donoseći topao vazduh iz sjeverne Afrike i velike količine padavina. Planina Orjen spada u najkišovitija mesta u Evropi. U toj oblasti padne godišnje 4600 mm padavina, na strmim padinama Orjena u mestu Crkvice godišnje prosečno padne oko 5000 mm, što predstavlja evropski maksimum padavina, a u rekordnim godinama blizu 7000 mm/m².[6]

Znatno oštriju klimu imaju kraška polja ispod okolnih planinskih vrhova udaljena 20-80 km od mora. U centralnom i sjevernom delu Crne Gore vlada planinska klima, a na krajnjem sjeveru Crne Gore kontinentalna klima, koji osim velikih dnevnih i godišnjih amplituda temperature karakteriše mala godišnja količina padavina uz prilično ravnomernu raspodelu po mjesecima. U planinskim oblastima na sjeveru ljeta su relativno hladna i vlažna, a zime duge i oštre, sa čestim mrazevima i niskim temperaturama, koje naglo opadaju sa visinom.

Turizam
 Sveti Stefan, grad hotel na Budvanskoj rivijeriCrna Gora ima dobre uslove za razvoj svih vrsta turizma, pošto poseduje lepe plaže, planinski region na severu, bogatu kulturnu baštinu i dobro očuvanu prirodnu sredinu. Crna Gora je bila poznato turističko odmaralište tokom 1980ih, ali je zbog ratova vođenih u okolnim država tokom 1990ih njen imidž turističke destinacije je narušen. Crnogorski turizam nije počeo da se oporavlja do početka 2000ih, a od tada se znatno povećao broj turista i noćenja.

Skoro sve ekonomske aktivnosti Crne Gore usmerene su na razvoj turizma. Vlada Crne Gore je sebi za cilj postavila razvoj Crne Gore u elitnu turističku destinaciju. Neki od promblema koji trenutno otećavaju razvoj Crnogorskog turizma su neodgovarajuća infrastruktura, posebno drumska na severu zemlje, i problemi sa napajanjem vodom i električnom energijom na primorju. Bespravna gradnja je takođe značajam problem.

Poznate turističke destinacije u Crnoj Gori su:

Sveti Stefan - nekada ribarsko selo, danas grad-hotel
stari grad u Kotoru - pod zaštitom Uneska
Boka kotorska
Budva
Ulcinj i Ada Bojana
manastir Ostrog
Lovćen - nacionalni park na kom se nalazi mauzolej Petra II Petrovića Njegoša
Cetinje - istorijska prestonica Crne Gore
Durmitor

Stanovništvo
Prema popisu stanovništva iz 2003. u Crnoj Gori je živelo 620.145 stanovnika. Kada je poslednji popis obavljen, Crna Gora je bila građanska država. U međuvremenu je donešen novi ustav, koji za glavne etničke grupe priznaje: Crnogorce, Srbe, Bošnjake, Albance, Muslimane i Hrvate.

Praznici
1.  januar Nova godina
7.  januar pravoslavni Božić
14. januar pravoslavna Nova godina nije neradni dan
     Veliki petak 
     Vaskrs
     Veliki ponedeljak 
1.  maj Praznik rada
9.  maj Dan pobede
21. maj Dan nezavisnosti 
13. jul Dan državnosti

wiki

...Te busque debajo de las piedras y no te encontre
En la manana fria y en la noche te busquer Hasta enloquecer Pero tú llegaste a mi vida como una luz Sanando las heridas de mi corazon Haciéndome sentir vivo otra vez...

*

Van mreže Ch

• 12 179
  • Zahvaljeno: 23 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Odg: Crna Gora i turizam
« Odgovor #1 poslato: 15:29:08, 05.Apr.2009. »
Posto sam negde vec spomenuo evo da ponovim. :D

Ima nekoliko zanimljivih mesta ali Petrovac i Jaz ne treba propustiti ;)

Sto se tice Crne Gore nikako vam ne preporucujem plazu u Budvi i Sutomoru.

*

Van mreže decko u usponu

• 687
  • 1
« Odgovor #2 poslato: 15:44:08, 05.Apr.2009. »
anketa treba da sadrzi i opciju bio sam i idem ponovo a to ne znaci da sam zadovoljan  ???

sveti stefan i uzivaj ;)
« Najnovija izmena:: 15:46:55, 05.Apr.2009. decko u usponu »

*

Van mreže Ch

• 12 179
  • Zahvaljeno: 23 puta
  • 167
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
« Odgovor #3 poslato: 15:52:42, 05.Apr.2009. »
Anketa je sredjena ako zelis promeni svoj glas ;)

sveti stefan i uzivaj ;)

Mozda jednog dana ;)

*

• 1 113
  • 3
« Odgovor #4 poslato: 16:11:23, 05.Apr.2009. »
anketa treba da sadrzi i opciju bio sam i idem ponovo a to ne znaci da sam zadovoljan  ???

ali ako nisi zadovoljan sto bi isao ponovo? ???
En la manana fria y en la noche te busquer Hasta enloquecer Pero tú llegaste a mi vida como una luz Sanando las heridas de mi corazon Haciéndome sentir vivo otra vez...

*

• 1 113
  • 3
« Odgovor #5 poslato: 16:15:12, 05.Apr.2009. »
Ima nekoliko zanimljivih mesta ali Petrovac i Jaz ne treba propustiti ;)

Sto se tice Crne Gore nikako vam ne preporucujem plazu u Budvi i Sutomoru.

takodje, ne preporucujem obalu Igala, jer je more uzasno plitko da mozete prepesaciti kilometar i voda ce vam biti do clanka, a onda ide naglo udubljenje i gubite ''tlo pod nogama''. U plicaku mozete naci razna iznenadjenja kao sto su mnogo brojni rakovi i sitne ribice koje ujedaju :D
a opet dalje od od obale mozete naci lekovito blato ;)

preporucujem obalu Herceg Novog, ujutru i u podne je predivno i pravi uzitak, dok u toku plime..ostanite kuci i drmnite ;)

*

Van mreže decko u usponu

• 687
  • 1
« Odgovor #6 poslato: 16:16:36, 05.Apr.2009. »

ali ako nisi zadovoljan sto bi isao ponovo? ???

nisam znao da moram da budem zadovoljan da bi isao ponovo  ???

*

• 1 113
  • 3
« Odgovor #7 poslato: 16:18:48, 05.Apr.2009. »
pa ne znam, obicno kada ljudima smeta nesto onda to i izbegavaju..
ali mozda gresim :D

*

Van mreže decko u usponu

• 687
  • 1
« Odgovor #8 poslato: 16:21:07, 05.Apr.2009. »

gresis gresis :D

*

Van mreže Nightmaster

• **
  • 437
  • 3
« Odgovor #9 poslato: 18:17:45, 08.Jun.2009. »
Imaju lepo more i to je sve...
Nisu gostoprimivi, ali cu verovatno ici ponovo tamo... :o
(Tina Turner ako dodje bash me briga shto je Crna Gora, ima da se ide.. :P )
It's better to burn out, than to fade away...

Stranice: 1 2 3 ... 6 »

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000