Roditelji koji se ponašaju kao deca

• Odgovora: 1

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže -mila-

Community manager
  • 30
  • Zahvaljeno: 3 puta
  • 4
  • Pol: Žensko
Roditelji koji se ponašaju kao deca
« poslato: 08:58:09, 05.Mar.2018. »
Postoje roditelji koji se ponašaju kao odrasle i zrele osobe. Svesni su svoje odgovornosti prema detetu, svesni su da su roditelji. Žrtvuju se, dajući svoj maksimum da bi svojoj deci obezbedili svetlu budućnost. Ne grabe svaki dinar škrto za sebe, ne mareći da li time pokazuju samo svoju nezrelost i kompleks. A postoje i ovi drugi.
Ljudi koji nisu imali sve što su želeli kad su i sami bili deca, pa su sad ljubomorni na svoje potomke, jer "zašto vi da imate ono što mi nismo" i "ni ja nisam imao pa ne moraš ni ti" i "ja sam još gore živeo, budi zadovoljan" i "ne pada mi na pamet da ponovo nemam to što želim, ne sad kad mogu sebi to da priuštim i ne zavisim ni od koga".
E sad, ova tema poteže jos puno drugih. Prenos krivice na pretke, jer sve to ide s kolena na koleno. Baka i deka su dali sve što su imali da bi ti ljudi izrasli u prave. Mozda su zaboravili da im daju najbitnije - svesnost da ne mogu imati sve što požele. Ljudi kako sazrevaju i zalaze u godine, postaju nezasiti, puni želja i ambicija. Kompleksi postaju uočljiviji.  Naravno, ograničiću se na većinu, ne generalizujem. I onda tako, ti nesrećni i ljudi ograničeni svojim hirovima i životnom neostvarenošću, počinju da otimaju od sopstvene dece. Na početku to izgleda baš kao što i zvuči "nemamo novca za tvoje želje" jer "imamo i mi svoje želje". Takođe, normalno je da živ čovek ima potrebe, a ja pričam o iživljvanju. Pa s toga, jednog dana to dete poraste, odraste, obrazuje se koliko je želelo (i imalo mogućnosti) i počne da zarađuje. Ali, roditeljima je i dalje malo. Iako imaju konačno svoj novac samo za sebe, opet je nedovoljan da bi ostvarili sve što "nikada nisu mogli".
Tu se javlja sledeći problem - to dete, sad već odraslo i ti roditelji koji su deca sopstvenog deteta. Naravno, ne pričam o situaciji gde roditelji nemaju od čega da žive pa prosto moraju da žive na račun potomaka.
Sad je njihov naslednik u dilemi da li nastaviti lozu takvog ponašanja, jer je i sam ostao željan svega, ili će se odupreti nezasitosti i biti zadovoljan onim što ima.
Jedini način da se iskoreni takvo ponašanje koje se širi kao virus, jeste vaspitavanje sopstvene dece uz naglašavanje da treba biti zadovoljan životom i stvarima koje posedujemo, a ne večito čeznuti za nečim.
Jer, zaboga, nikada nećemo moći da imamo sve što poželimo.
Da li poznajete takve ljude?

Beautiful things don't ask for attention.

*

Van mreže Miloš Mi.

Marketing menadzer
  • 4 983
  • Zahvaljeno: 24 puta
  • 175
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Odg: Roditelji koji se ponašaju kao deca
« Odgovor #1 poslato: 17:58:21, 09.Mar.2018. »
Takvih ljudi je sve više oko nas. Danas je teže doći do posla, a prohtevi prosečnog čoveka su sve veći.
Decu treba vaspitavati tako da budu srećni, a ne da njihovu sreću čini materijalno sticanje. Komplikovana je tema.

Bitna je granica između egzistencijalnih potreba i luksuza. Danas ta granica varira od samog oskudnog života do udobnog života.
Ipak ima roditelja koji su dugo trpeli i više ne mogu jer su prestali da veruju da će jednog dana biti bolje.
Strah me čini jačim i boljim.

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000