Deca i razvedeni roditeljiU Srbiji se godišnje razvede više od 7.000 brakova, a broj dece čiji se roditelji spore oko načina vršenja roditeljskog prava sve je veći. Lane je premašio 25.000.
Iskustvo Lovića i njegovih kolega socijalnih radnika pokazuje da su najbolniji oni razlazi gde partneri nisu razdvojili bračne od roditeljskih uloga, pa se jedno drugome svete preko dece. Tako se dešava da napušteni bračni drug ovoga koji je otišao pokušava da zadrži ucenama, zabranjujući mu ili ograničavajući kontakte sa mališanima. Ponekad te kontakte uslovljava i novcem. Ali ima i dece koja sama odbijaju da viđaju drugog roditelja da bi udovoljila onome sa kojim su ostala, u strahu da ih i on ne ostavi. Sporovi oko dece su "krvoločniji" od rata za imovinu, a procene su da tek svako deseto dete završava kod oca.
Mišljenje centara za socijalni rad, iako bi formalno pred sudom trebalo da bude samo jedan od dokaza u postupku poveravanja dece, najčeše je presudno. Dragan Vulević, iz Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, ističe da se Centar u davanju mišljenja rukovodi najboljim interesima deteta. Da bi dali nalaz, članovi tima centra moraju da obiđu porodicu, vide kako dete funkcioniše u okruženju, da procene njegovu emocionalnu bliskost sa roditeljima, ko sveobuhvatnije zadovoljava dečje potrebe - ko brine o vaspitanju i obrazovanju, ko ga vodi kod lekara, uspavljuje, hrani, kakvi su karakteri roditelja...
Pored razgovora sa roditeljima, stručnjaci konsultuju i dete. Najgore je direktno pitanje "da li želiš da živiš sa mamom ili sa tatom?" Tada odrasli stavljaju teško breme na dečja pleća i prebacuju odgovornost sa sebe na njih. Stručnjaci uzimaju nalaz i od škole, vrtića, doma zdravlja... Po pravilu, osim ako je majka bolesna, zavisna ili iz drugih razloga nesposobna da brine o detetu, mališani do tri godine se poveravaju njoj na čuvanje. Deca starija od 15 godina mogu sama da odlučuju kod koga će živeti. Vulević objašnjava da sve više ima i zajedničkog starateljstva, mada je ono i dalje izuzetak.
U Srbiji zvanično ima 56.000 samohranih roditelja, ali su procene Udruženja samohranih majki da ih je 75.000. Oko 85 odsto dece ne prima alimentaciju, a između 1.000 i 2.000 bivših bračnih drugova svake godine podnosi krivičnu prijavu zbog ovoga. Česti izgovori neodgovornih roditelja su: "Dao bih pare detetu, ali ne dam da ih ONA (ili ON) troši!"
http://www.mondo.rs/a625650/Magazin/Porodica/Dete-oruzje-u-ratu-razvedenih-roditelja.html