Na šta treba obratiti pažnju!
Kod kupovine mobilnog telefona prvo treba odlučiti koji operativni sistem treba da ima telefon i ko treba da bude njegov proizvođač. Znači biramo Android ili Windows Phone, jer kad se o iPhone modelima radi - aktuelno je pet, šest generacija (od iPhone 4S itd) i svi su manje-više tu negde. Novo je bolje, ali u iOS svetu to nije toliko značajno koliko kod Android i Windows Phone modela.
Koliko para, toliko i muzuke!
Sledeća je - izbor proizvođača, a onda i odabir modela.
Šta je najvažnije:
- Ekran
- RAM
- Procesor (eventualno grafika, ako volite igre)
- Verzija softvera (važno za Android)
- Kvalitet izrade
- Kamera i
- Garancija.
1. Garancija
Ako kupujete nov uređaj morate dobiti dvogodišnju garanciju, a neki proizvođači nude PREMIUM i čak trogodišnju garanciju. Lepo je znati da ste zaštićeni od svake vrste nezgode ili kvara!
2. Kamera
Što više megapiksela nije zvezda vodilja za izbor, nego tehničke specifikacije - f/, odnosno otvor blende, količina svetlosti koju senzor dobija, veličina senzora, kao i optička stabilizacija kadra. Raspitajte se kod prodavca i na internetu pre odlaska u radnju o svakoj pojedinačnoj stavci kamere.
3. Kvalitet izrade
Izaberite mobilni telefon od kvalitetnih materijala. Takođe, ako znate da ćete telefon „vući“ baš svuda sa sobom, da nećete nositi futrolu ili u torbi (s ključevima, ne daj bože), onda razmislite o nekom koji je otporan na udarce, vodu i prašinu. Ima mnogo i takvih modela. Ako ste, ipak, nemilosrdan korisnik i ne pazite previše na uređaj, onda svakako odmah kupite i masku ili futrolu s novim telefonom.
4. Verzija softvera
Za Windows Phone ovo nije toliko bitno, jer svi modeli kad-tad dobiju poslednju verziju softvera ili neki “feature pack“. Ovo je veoma važno za Android - birajte uvek telefon s poslednjom aktuelnnom verzijom softvera! Posebno, ako kupujete proizvod manje poznatog benda za koji se ne zna da li će dobiti bilo kakvu nadogradnju. Kad je o Google-ovom sistemu reč, savetujemo da ne idete ispod KitKat verzije (4.4.2).
4. Procesor
Ne idite ispod četvorojezgarnog Qualcomm Snapdragona 200/400 ili njegovih konkurenata istog ranga, sa ne manje od 1.2 GHz. Vodite računa i o samim jezgrima, pitajte koja su, koliko su nova i da li uspevaju da izdrže i snažniji način korišćenja. Ovo se posebno odnosi na Android, jer je taj sistem sam po sebi takav da posle određenog vremena, kako se aplikacije gomilaju, počne da “fukće“ i da se bori sa zadacima.
5. RAM
I za windows phone i za androdi ne idite ispod 1gb.
6. Ekran
Ne preporučujemo ništa ispod IPS i novije matrice tog tipa. Najbolje da displej ima nekakvu zaštitu od habanja (Dragon Trail, Gorilla Glass…), kao i da rezolucija ekrana bude po mogućstvu HD (1.280 x 720 piksela).
A, baterija?! Naravno da je i ona važna, obratite pažnju na to koliko je jaka. Mada, ako vam nije problem da često punite telefon onda snaga baterija ne treba da vam bude razlog zbog kojeg niste kupili određeni model.