Koju hranu treba izbegavati u trudnoći?

  • Odgovora: 3

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Maestro

  • ****
  • 3 386
  • 27
  • Pol: Muško
  • Carpe diem (iskoristi dan)
    • Facebook
Koju hranu treba izbegavati u trudnoći?
« poslato: 11:28:13, 12.Dec.2008. »

Hrana koju treba izbegavati u trudnoći



Kada ste trudni, jesti za dvoje podrazumeva više stvari, a jedna od njih je kloniti se hrane koja je rizična po zdravlje vaše bebe i vas. Iako vaša omiljena jela i pića na prvi pogled deluju bezbedno, kada pogledate malo bolje, otkrićete potencijalne opasnosti. Evo šta treba izbegavati dok ste trudni i zašto.

Trebalo bi izbegavati ribe koje žive u rekama, potocima, jezerima, jer mogu biti zaražene bakterijama ili hemikalijama. Proverite ispravnost ribe pre nego što je jedete. Izbegavajte, takođe, egzotične i za naše podneblje nekarakteristične vrste riba s visokim nivoom štetnih supstanci koje mogu narušiti razvoj mozga i nervnog sistema deteta. Trudnice i dojilje mogu slobodno jesti do 300 grama bele tunjevine nedeljno, kaže američka zdravstvena organizacija (FDA), kao i losos, račiće i somovinu.

Sirovo i nedovoljno termički obrađeno meso, meso živine, morske plodove (sirove ostrige, školjke, suši) i sirova jaja (uključujući i jaja u slatkišima), jer ove namirnice mogu sadržati razne bakterije i viruse.

Hotdogove i mesne prerađevine, uključujući i delikatesnu šunku, ćuretinu, mortadelu i salame, sem ako nisu iskuvani do tačke ključanja. U ovim namirnicama se može naći bakterija Listeria monocytogenes, izazivač listeriozisa, koji pak može prouzrokovati pobačaj, mrtvorođenče ili druge ozbiljne zdravstvene probleme.

Nepasterizovane mlečne proizvode, uključujući i neka mleka i određene vrste sireva, kao što su bri, feta, kamember; treba izbegavati i nekonzervirane paštete i mesne nareske, kao i zamrznutu dimljenu morsku hranu (losos, pastrmka, bela riba, tunjevina...). Ove namirnice mogu sadržati opasnu količinu bakterije listerija. Zamrznuta dimljena morska hrana bezbedna je za trudnice jedino kao deo kuvanog obroka.

Nepasterizovane sokove - ove namirnice su podložne bacilima, uključujući i ešerihiju koli. Proverite obavezno etiketu soka da biste bili sigurni da je pasterizovan.

Sirove povrtne klice, uključujući lucerku, detelinu, rotkvice i zlatni grašak. Klice nisu pogodne za svakoga, posebno ne za trudnice, podložnije bolestima koje bacili iz klica mogu izazvati.

Biljne suplemente i čajeve: bilje jeste prirodno, ali biljni produkti nisu dovoljno proučeni da bi se mogli preporučiti za vreme trudnoće.

Alkohol - pivo, vino i žestoka alkoholna pića lišavaju ćelije kiseonika, što onemogućava njihov razvoj. Uticaj alkohola na intelektualne sposobnosti pritom je nepopravljiv. Prema "March of Dimes" fondaciji, ne postoji bezbedan nivo unošenja alkohola u trudnoći.

Vodu iz javnog vodovoda. Pijte flaširanu vodu kako biste izbegli bakterije i viruse.

Namirnice koje izazivaju alergije. U zavisnosti od vaše porodične istorije, vaše dete može biti izloženo riziku od razvoja alergije na neku hranu. Rizik se može smanjiti izbegavanjem kikirikija i proizvoda od kikirikija za vreme trudnoće (i dojenja) u rizičnoj kategoriji dece. Pre nego što napravite neke izmene u dijeti, porazgovarajte sa odgovarajućim medicinskim radnikom o riziku od alergije kod vašeg deteta i konsultujte se sa nutiricionistom (dijetetičarem) koji je upoznat sa alergijama na hranu.



Izvor: Krstarica
« Najnovija izmena:: 00:52:05, 04.Jun.2009. lilka »


 


*

Van mreže mayyci

  • *
  • 47
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 0
  • Pol: Žensko
Odg: Koju hranu treba izbegavati u trudnoci?
« Odgovor #1 poslato: 17:57:28, 12.Dec.2008. »
Hvala na savetu,iskoristicu ga ali kad bude doslo vreme za to  :D
 

*

Van mreže maraja

  • *****
    Počasni član
  • 1 835
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 69
  • Pol: Žensko
    • Facebook
Odg: Koju hranu treba izbegavati u trudnoci?
« Odgovor #2 poslato: 17:00:56, 11.Apr.2009. »
Izbegavati u trudnoci:


U trudnoći jesti za dvoje ne znači da jedete dvostruko više hrane, već je potrebno uzdržavati se od namirnica koje povećavaju zdravstveni rizik za vas i vaš plod. Ishrana na koju ste možda navikli pre trudnoće sada u sebi krije određenu opasnost. Predložićemo vam koju hranu trebate izbegavati i zašto. Hot-dog, šunka, salame i slični suhomesnati proizvodi ukoliko nisu dobro skuvani ili dinstani mogu sadržati Listeriu monocytogenes, koja izaziva listeriozu, koja može dovesti do pobačaja, prevremenog porođaja ili drugih ozbiljnih zdravstvenih problema. Ova bakterija može se naći i u nepasterizovanom mleku, čak i u obrađenom, uključujući i sireve, mozak, iznutrice, životinjsku mast i dimljeno riblje meso.

Morska riba poput skuše ili tune može imati visok sadržaj žive, metala opasnog po rast i razvoj mozga i nervnog sistema ploda, i trudnica ne bi smela da pojede više od 400 g ove ribe, podeljene u dva nedeljna obroka.Slatkovodna riba, koju je upecao ribolovac iz hobija, može biti zaražena bakterijama ili hemijskim otrovima, posebno ako je teža od 300 g. Obavezno je ovakvu ribu pregledati pre konzumacije.Sirovo ili nedovoljno kuvano meso, morska hrana ( ostrige, suši, školjke) i sveža jaja mogu sadržati različite vrste bakterija i virusa. Obavezna je termička obrada ove hrane a jaja jesti samo tvrdo kuvana.

Nepasterizovani sokovi mogu sadržati različite mikroorganizme, uključujući i Ešerihiju koli i zato uvek proverite da li je sok pasterizovan. Nekuvano povrće, kao što su prokelj i rotkvice ni za koga nije sigurno za upotrebu a posebno je štetno za trudnice, jer sadrži mikroorganizme štetne po zdravlje.

Čajevi i biljni začini iako su prirodni proizvodi ukoliko su nestručno pripremljeni nisu preporučljivi tokom trudnoće.Alkohol iz piva, vina i žestokih pića negativno utiče na rast i razvoj ploda a loš uticaj na intelektualni razvoj ploda je nepopravljiv.Izbegavajte vodu “sa česme” ukoliko je vodovod neispravan i kada god ste u mogućnosti konzumirajte flaširanu vodu. Istraživanja kvaliteta vode kod nas pokazala su da je najkvalitetnija voda (u 4 najveća grada u Srbiji ) ipak iz vodovoda. Bunarsku vodu ne pijte ma koliko da ste žedni. Ukoliko je opterećena porodična anamneza alergijom na hranu i vaše dete može imati povišen rizik od alergije na hranu. Izbegavajući tokom trudnoće i dojenja kikiriki i proizvode od kikirikija smanjujete rizik od alergija kod vašeg deteta.
 

*

Van mreže Black Dragon

  • *******
    Forum developer
  • 316
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 9
  • Pol: Muško
  • Black Dragon attacks silently...
Odg: Koju hranu treba izbegavati u trudnoći?
« Odgovor #3 poslato: 12:18:32, 26.Jul.2009. »
Voće
Suvo voće ili kandirano voće ima dosta kalorija, a malo vitamina, i teško je za varenje, pa stvara gasove i nadutost.

Masnoće
Životinjske masti treba izbegavati: svinjsku, guščiju, loj i slično. Ne preporučuju se slanina, proizvodi od slanine i jake masne zaprške.

Mesa
Jaka mesa treba izbegavati, pogotovu mesa sa roštilja ili jako slana i reš pečena (ovčetina, svinjetina ili govedina). Mesne prerađevine su takođe opasne za trudnicu: paštete, salame, kobasice ili jako dimljeno meso.

Riba
Masne ribe, pogotovu sa roštilja ili jako pržene i mnogo začinjene, treba izbegavati na trpezi.

Mleko i mlečni proizvodi
Mleko i mlečni prozvodi su zdravi, ali treba izbegavati punomasno mleko i punomasne i slane mlečne proizvode. U takve mlečne proizvode spadaju: stari i punomasni sirevi, kačkavalj, dimljeni sirevi, punomasni zreli kajmak, milkšejk, punomasna pavlaka ili voćni jogurt sa šećerom.

Pecivo i žitarice
Treba izbegavati masna i lisnata testa, kao i jako pržena peciva kao što su: masne pite, burek, pogačice, paštetice, mekike, krofne, prženice i uštipci. Svež i vruć pogotovu beli hleb nadima stomak i težak je za varenje. Ne peporučuje se ni trudnicama ni deci da mnogo jedu grickalice kao što su krekeri, grisini, čips ili masne testenine sa jakim prelivima.

Povrće
Konzervirano povrće ili jako prženo povrće (pogotovu prženo sa mesom) teško je za varenje, pa ga po mogućstvu treba izbaciti za vreme trudnoće.

Slatkiši
Ono na šta bismo posebno upozorili jeste beli šećer i preslatki kolači. Masne kolače, čokolade, bombone i ostale konditorske proizvode treba svesti na minimum u toku trudnoće.

Napici
Trudnice treba da piju dosta tečnosti, ali se ne preporučuju: alkoholna pića, gazirani sokovi, sokovi sa šećerom, veštački sokovi, jaka kafa, crni čaj, jaki čajevi, energetski napici i slično.

Podsećamo da treba izbegavati hranu koja može izazvati alergiju, ili čak dovesti do spontanog pobačaja.
Pored navedene hrane, trudnice treba da vode računa o količini hrane, jer previše dodatih kilograma u trudnoći nije zdravo za ženu, a može dovesti do nepotrebnih problema prilikom porođaja.
Redovne posete ginekologu tokom trudnoće treba iskoristiti i za savet o tome šta bi trebalo jesti, a šta izbegavati.

Izvor: http://zdravlje.krstarica.com/l/ishrana/sta-trudnice-ne-bi-trebalo-da-jedu/
Svako želi biti "neko"; niko ne želi raditi na tome.     
Johann Wolfgang Goethe
 




 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
1 Odgovora
11105 Pregleda
Najnovije: 19:51:37, 22.Jul.2009.
tikica
0 Odgovora
775 Pregleda
Najnovije: 21:49:14, 28.Sep.2013.
maraja
0 Odgovora
821 Pregleda
Najnovije: 11:19:36, 20.Okt.2014.
Miloš Mi.