Kada je vreme za psihologa?

  • Odgovora: 4

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Kada je vreme za psihologa?
« poslato: 20:06:00, 19.Mar.2014. »
Kada je vreme za psihologa?

Svi ljudi se u toku života suočavaju sa teškim situacijama. Tuga, gubitak i stres sastavni su deo života, i u većini situacija možemo sami da se izborimo sa emocijama.

Međutim, ponekad nam je potrebna pomoć profesionalca, ali često ne umemo da uočimo kada je vreme da to uradimo. Pogledajte koji to znakovi govore o tome da je krajnje vreme da potražite pomoć.

Sve što osećate je jako intenzivno

Svi mi ponekad osećamo bes ili tugu, ali pitanje je koliko često, i koliko intenzivno. Ako vam se često dešava da od jačine svojih osećanja ne možete da obavljata svakodnevne aktivnosti normalno, to može da bude znak da imate neki skriven problem. Još jedna stvar na koju treba da obratite pažnju jeste takozvano „katastrofiranje“.

Da li vam se često dešava da od malog problema odmah napravite katastrofu u svojoj glavi? Kada naiđete na neki problem, da li odmah zamišljate najgori mogući scenario? Sve su to znaci anksioznosti, i najbolje bi bilo da se obratite psihologu.

Preživeli ste traumu i ne možete da prestanete da mislite o tome

Bol gubitka bližnjeg, raskida ili dobijanja otkaza često može da dovede do problema, za koje će vam trebati pomoć profesionalca. Ljudi često misle da će osećanja tuge i bola vremenom nestati sama od sebe, ali to nije uvek slučaj. Bol od gubitka može da poremeti vaš svakodnevni život, i čak da vas natera da se povučete od prijatelja.

S druge strane, traumatična iskustva na neke ljude deluju suprotno, pa oni naglo počnu da izlaze, opijaju se i imaju problema sa snom. Ako ste primetili da su vam se svakodnevne aktivnosti i odnosi sa ljudima promenili od kada ste proživeli to bolno iskustvo, najbolje bi bilo da prestanete da pokušavate sami da se izborite s bolom, i potražite pomoć.

Imate stalne neobjašnjive glavobolje, bolove u stomaku i pad imuniteta

Kada smo emotivno potrešeni, to može da se odrazi na našim telima. Mnogobrojne studije su dokazale da stres može da se fizički manifestuje nizom boljki, počev od glavobolje, preko stomačnih problema, pa sve to učestalih prehlada, pa čak i manjka seksualnog nagona.

Uz to, mnoge neuobičajene žalbe doktorima, kao što su neobjašnjivi bolovi u mišićima (slični upali, ali im ne predhodi vežbanje) zapravo su prouzrokovane emotivnim problemima. Ako ste primetili da imate fizičkih problema, a doktori ne mogu da pronađu ništa što vam fali, možda je u pitanju potisnut stres ili emotivni problemi.

Sami se lečite alkoholom i lekovima

Ako se često napijate, ili koristite lekova, pa čak i drogu, a to niste radili ranije, to može da bude znak da pokušavate da otupite neko osećanje sa kojim ne želite da se suočite. Čak i prečesto pomišljanje na alkohol može da bude alarmantno. A druge strane, i hrana može da bude način „otupljivanja“.

Kada ne mogu da se izbore sa nekim emocijama, neki ljudi se okrenu alkoholu i psihoaktivnim supstancama, a drugi imaju problema sa hranom. I prejedanje i izgladnjivanje mogu da znače da ste u depresiji ili pod velikim stresom.

Loši ste na poslu

Promene u preformansima na poslu uobičajene su za ljude koji se bore sa emoivnim ili psihološkim problemima. Možda se osećate kao da vas posao ne ispunjava, čak i ako vas je ranije radovao odlazak u kancelariju.

Osim poremećene pažnje i koncentracije, možda ćete dobiti i loše kritike šefova, jer ne obavljate posao kako treba. Ako mislite da možete da se borite sami sa problemima koje imate, ali vas šef stalno opominje da ne radite kao nekada, onda je to znak da je vreme da posetite psihologa.

Više vas ne zanimaju stvari kao ranije

Ako vas porodična okupljanja, druženje sa prijateljima ili bilo koja aktivnost koju volite, više ne raduje, velika je verovatnoća da je neki emotivni problem posredi.

Ako se osećate kao da ništa nema svrhu, te da su vam predhodno drage aktivnosti sada potpuno besciljne, ili ako generalno više ne osećate sreću i uzbuđenje kao ranije, obratite se strućnjaku, jer će vam to pomoći da na život ponovo gledate sa vedrije strane.

Odnosi su vam zahladneli

Ljudi koji imaju probleme često ne žele da pričaju o njima, a to dovodi do zahladnjenja odnosa sa partnerom i sa porodicom. To su ljudi koji su vam najbliži i žele da pomognu, ali im vi to ne dozvoljavate.

Ako ste primetili da imate problema u komuniciranju sa voljnim ljudima, da vas to čini nesrećnima ili da vas nervira, vreme je da posetite terapiju za parove ili porodičnu terapiju. To zaista može da pomogne u ponovnom ostvarivanju harmonizovanih odnosa, a pomoći će i vama da rešite svje probleme.

Prijatelji su vam zabrinuti

Ako ste više puta čuli rečenicu „Da li si dobro, zabrinut sam za tebe“ od prijatelja, čak i ako ste svaki put potvrdno odgovorili na to pitanje, ovo je znak da nešto sa vama zaista nije u redu.

Prijatelji koji su vam bliski mogu mnogo lakše od vas da uoče kada promenite ponašanje, i zato nemojte da se ljutite na njih, već prihvatite to kao dobronamernu primedbu i obratite se psihologu za pomoć, prenose vestinet.rs.


Strah me čini jačim i boljim.
 


*

Van mreže maraja

  • *****
    Počasni član
  • 1 835
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 69
  • Pol: Žensko
    • Facebook
Odg: Kada je vreme za psihologa?
« Odgovor #1 poslato: 12:49:33, 22.Mar.2014. »
Vreme da se ode kod psihologa je i kad sami u glavi ne mozemo da resimo neki problemcic. Ili situacija kad treba da se donese neka bitna odluka. Oni koji su podlozni uticaju drugih i nisu mentalno jaki trebalo bi da budu vise okrenuti psihologu da ne bi donosili pogresne odluke  (mah:mah)
 

*

Van mreže Jela84

  • *
  • 2
  • 0
  • Pol: Žensko
Odg: Kada je vreme za psihologa?
« Odgovor #2 poslato: 09:22:56, 01.Apr.2014. »
Ja sam imala problema sa anksioznoscu i sad mi je bolje, ali problem je sto kod nas u gradu nema psihologa i psihoterapeauta a da nisu privatni, jedino psihijatri koji ti daju lekove i cao, njih ne zanima sta te muci. Zato  nisam ni isla kod lekara jer nisam pristalica medikamenata, a jedna seansa kod psihoterapeuta kosta minimalno 2-3 hiljade din., a ne zaposlena sam. I sta da rade ljudi koji su slicnoj situaciji kao ja? Nista, sam se boris pa kako bude  :D
 

*

Van mreže maraja

  • *****
    Počasni član
  • 1 835
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 69
  • Pol: Žensko
    • Facebook
Odg: Kada je vreme za psihologa?
« Odgovor #3 poslato: 13:54:10, 09.Apr.2014. »
Ja sam imala problema sa anksioznoscu i sad mi je bolje, ali problem je sto kod nas u gradu nema psihologa i psihoterapeauta a da nisu privatni, jedino psihijatri koji ti daju lekove i cao, njih ne zanima sta te muci. Zato  nisam ni isla kod lekara jer nisam pristalica medikamenata, a jedna seansa kod psihoterapeuta kosta minimalno 2-3 hiljade din., a ne zaposlena sam. I sta da rade ljudi koji su slicnoj situaciji kao ja? Nista, sam se boris pa kako bude  :D
Pogledaj na internetu ima dosta mogucnosti da kontaktiras psihologa i bez placanja. Srecno  (mah:mah)
 

*

Van mreže Vesna psy

  • *
  • 72
  • 1
  • Pol: Žensko
Odg: Kada je vreme za psihologa?
« Odgovor #4 poslato: 13:46:49, 15.Sep.2014. »
Vreme za odlazak psihologu je momenat kada problemi uticu na normalan tok svakodnevnih aktivnosti!!
 




 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
92 Odgovora
30672 Pregleda
Najnovije: 17:15:07, 21.Feb.2015.
Ninoška
2 Odgovora
4850 Pregleda
Najnovije: 20:00:35, 22.Okt.2009.
mica88
0 Odgovora
1778 Pregleda
Najnovije: 20:24:49, 09.Apr.2010.
elenica