Dedino pismo unucima prije nego što će umrijeti

  • Odgovora: 0

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže bielenda

  • ***
  • 2 106
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 34
  • Pol: Žensko
Dedino pismo unucima prije nego što će umrijeti
« poslato: 10:11:41, 03.Maj.2013. »
Džejms Flanagan iz Njujorka bio je poznati autor pripovjetki, pjesnik i pisac bajki, ali i tipičan djeda, onaj koji je obožavao svojih pet unuka i namjeravao da im prenese svoje životno znanje.

Bez nekog posebnog razloga, nakon razgovora sa svojom ćerkom Rječel Kreigton odlučio je da se “osigura” da njegovi životni savjeti budu dostupni mališanima i nakon njegove smrti.

Umro je iznenada, od srčanog udara samo pet mjeseci nakon pisanja pisma koje je ostalo dirljiva uspomena na dedinu velikodušnu ljubavi, piše Huffington Post.

Dragi Rajan, Konor, Brendon, Čarli i Mjeri Ketrin.

Moja mudra i promišljena ćerka Rejčel podstakla me je da zapišem neke savjete, i bitne stvari koje sam naučio tokom svog života.

Pišem ovo pismo 8. aprila 2012., veče uoči svog 72. rođendana.

1. Svako od vas je najljepši dar od Boga vašoj porodici i svijetu. Uvijek to imajte na umu, naročito kad sumnjate u sebe ili ste obeshrabreni.

2. Ne plašite se nikoga i ničega, već živite punim plućima. slijedite svoje želje i nade bez obzira na to koliko su teške i koliko se razlikuju od tuđih. Ljudi prečesto ne rade ono što žele ili što bi trebalo jer razmišljaju šta će drugi misliti ili reći.

I zapamtite još jednu bitnu stvar – ljudi koji vam ne donesu pileću supu kad ste bolesni ili ako nisu pored vas kad ste u nevolji, nisu bitni! Izbjegavajte pesimiste koji će vas poslušati i govoriti vam “šta ako…”. Pošaljite dođavola “šta ako” i napravite to što ste htjeli, jer je najgora stvar koja vam se može dogoditi da žalite zbog onog što niste učinili. Rizikujte i griješite!

3. Svi smo na svijetu samo obični ljudi. Neki nose preskupu odjeću ili imaju velike titule ili moć i misle da su iznad svih ostalih, ali nije tako. Oni imaju iste sumnje, strahove i nade, jedu, piju, spavaju i prde, kao i sav normalan svijet. Preispitujte autoritete, ali budite mudri kod načina na koji to radite.

4. Napravite popis svih stvari koje želite da učinite, bilo da su to mjesta koje želite da posjetite, vještine koje želite da naučite, savladate strani jezik ili upoznate nekog posebnog. Neka lista bude dugačka i svake godine ispunite nešto s nje. Ne govorite “učiniću to sutra” jer je to siguran način da to nećete učiniti, a upravo “sada” je najbolje vrijeme za sve.

5. Nakon što odrastete i dobijete svoju djecu, uvijek imajte na umu staru irsku poslovicu: Hvalite djecu i ona će cvjetati!

6. Budite dobri i trudite se da pomažete drugima – posebno slabijima, onima koji su uplašeni i djeci. Svi oni nose neku svoju tugu i potrebno im je vaše saosjećanje.

7. Nemojte se pridruživati vojsci ili bilo kojoj drugoj organizaciji koja vas uči da ubijate. Rat je zlo. Sve ratove su započeli stari ljudi koji su prevarili mlade muškarce da mrze i ubijaju jedni druge. Starci prežive kao što su započeli rat – olovkom i papirom, a završavaju ga na isti način. Ako je rat tako plemenit i dobar, zašto se ne bore oni koji su ga započeli, a ne da umiru samo nedužni ljudi.

8. Čitajte knjige koliko god možete. One su predivan izvor uživanja, mudrosti i inspiracije. Nisu im potrebne baterije i žice, a mogu s vama putovati svuda.

9. Uvijek budite iskreni.

10. Putujte kad god ste u mogućnosti, posebno dok ste mladi. Ne čekajte da imate dovoljno novca ili dok se sve kockice ne slože. To se nikada, ali baš nikada neće dogoditi. Danas izvadite pasoš.

11. Izaberite posao ili profesiju koju ćete voljeti. Naravno, biće i teških trenutaka, ali posao treba da bude uživanje. Ne prihvatajte posao isključivo zbog novca, to će vam osiromašiti dušu.

12. Ne vičite! To nikad ne uspijeva, a vrijeđa i vas i druge. Svaki put kada sam ja vikao, doživio sam neuspjeh.

13. Uvijek ispunjavajte obećanja koja ste dali djeci. Nemojte im govoriti “vidjećemo” ako znate da je odgovor “ne”. Djeca očekuju istinu, dajte im je s ljubavlju i dobrotom.

14. Nikad ne govorite nekome da ga volite ako to nije tako.

15. Živite u skladu s prirodom: izađite napolje, obiđite šume, planine, mora, pustinje. To je posebno važno za dušu.

16. Grlite ljude koje volite. Recite im sada koliko vam znače, ne čekajte da bude prekasno.

17. Posjetite Irsku, tamo je rođen duh vaše porodice, posebno zapad Irske.

18. Budite zahvalni. Stara irska poslovica kaže “Ovo je dan u našem životu, on se nikad više neće ponoviti”. Svaki dan živite s tom misli.

Izvor: Tehnologija.me

 


 





 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
4 Odgovora
1879 Pregleda
Najnovije: 08:15:34, 27.Jul.2009.
kaliopaworld
8 Odgovora
3440 Pregleda
Najnovije: 15:27:42, 29.Sep.2012.
narcisa zec
0 Odgovora
783 Pregleda
Najnovije: 19:59:55, 14.Apr.2015.
???sutradan