Pismenost srpskih školaraca uskoro na testu

  • Odgovora: 11
Stranice: 1 2 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Ch

  • ******
  • 12 178
  • Zahvaljeno: 28 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Pismenost srpskih školaraca uskoro na testu
« poslato: 15:11:48, 26.Feb.2009. »
Pismenost srpskih školaraca uskoro na testu
Cetvrtak, 26. februar 2009. 12:17    


Tokom aprila i maja u 150 škola u Srbiji šest hiljada đaka u Srbiji biće testitano po Pisa testu kojim se utvrđuje funkcionalna pimenost, najavio je ministar prosvete Žarko Obradović.

Obradović je u Centru "Sava" otvorio konferenciju "Ka kvalitetnijem obrazovanju u Srbiji - doprinos PISA ispitivanja" na kojoj su nastavnici dobili smernice za novo testiranje.

Obraćajući se skupu kojem je prisustvovao i potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić, ministar prosvete je izrazio uverenje da će Pisa testiranje doprineti obrazovanju i biti prilika za unapređenje obrazovnog sistema u Srbiji.

"To je prilika da sagledamo gde smo u odnosu na Evropu i svet i još bolje se pripremomo za naredni ciklus testiranja 2012. godine", naveo je Obradović.

Dodao je da je cilj Ministarstva prosvete je da obrazovanje u Srbiji bude što efikasnije i uz što manje opterećenja za budžet roditelja.

"Važna je i motivisanost nastavnika i đaka, kao i bezbedno okruženje u školama", rekao je on i naveo da će unapređenju sistema doprineti zakonodavna aktivnost, kao i da će uskoro biti pripremljeni novi zakoni u oblastima izdavanja udžbenika, predškolskog vaspitanja i studentskog standarda.

Potpredesnik Vlade Božidar Đelić podsetio je na veoma loše rezultate koji su srpski đaci postigli na Pisa testiranju 2006, prema kojima je Srbija bila 41 od 57 zemalja. Kao poražavajući podatak istakao je to što su đaci u Srbiji funkcionalno dva puta nepismeniji od vršnjaka iz Evrope i sveta.

"Đaci u Srbiji još nisu ušla u 21. vek kada je reč o načinu učenja i sposobnostima da se snađu u stvarnom životu", rekao je Đelić.

Pisa testiranje obuhvata razumevanje pročitanog, matematičku i naučnu pismenost i u sve tri oblasti na testiranju 2006. đaci u Srbiji bili su ispod proseka.

(Beta)


 


*

Van mreže *Mew - S.w.E.e.T*

  • ***
  • 1 113
  • Zahvaljeno: 3 puta
  • 3
  • Pol: Žensko
  • ..samo u snu..ljubav postoji za nas..
Odg: Pismenost srpskih školaraca uskoro na testu
« Odgovor #1 poslato: 15:04:45, 27.Feb.2009. »
pa kako ce da budu sposobna kad je sve oko njih nesposobno?

gledam samo sebe koja sam relativno sama odrasla, ucila, snalazila se..
i gledam brata koji je mladji i maza.. sve vise unistavaju decu..kako roditelji tako i ljudi iz okoline..s pricom ''ima vremena naucice'' ne mora toliko da ih naprezemo..

tako nam i treba >.<
...Te busque debajo de las piedras y no te encontre
En la manana fria y en la noche te busquer Hasta enloquecer Pero tú llegaste a mi vida como una luz Sanando las heridas de mi corazon Haciéndome sentir vivo otra vez...
 

*

Van mreže Black Dragon

  • *******
    Forum developer
  • 316
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 9
  • Pol: Muško
  • Black Dragon attacks silently...
Odg: Pismenost srpskih školaraca uskoro na testu
« Odgovor #2 poslato: 17:43:41, 27.Feb.2009. »
Treba da ih teraju da uce. Treba i da shvate da je pismenost od velike vaznosti kako bi za neke stvari i sami bili zainteresovani.
Svako želi biti "neko"; niko ne želi raditi na tome.     
Johann Wolfgang Goethe
 

*

Van mreže talentovana

  • **
  • 310
  • 1
  • Pol: Žensko
  • Love_is_in_the_air
Odg: Pismenost srpskih školaraca uskoro na testu
« Odgovor #3 poslato: 19:16:34, 05.Mar.2009. »
Ima nekih nece pa nece i roditelji im popuste a na kraju ostanu nepismeni celog zivota :(
Ljudi kažu da postoji mudrost glave i mudrost srca.     
Charles Dikens
 

*

Van mreže Tranzitna_Venera

  • **
  • 142
  • 0
  • Pol: Žensko
Odg: Pismenost srpskih školaraca uskoro na testu
« Odgovor #4 poslato: 22:50:52, 05.Mar.2009. »
Slijede neki od najsmijeshnijih djelova pismenih radova uchenika prva 4 razreda Osnovnih shkola. Vazhno je da oni znaju shta su hteli da kazhu!

• Ona je crnih kosiju.

• Njegos dok je mlad, on je krupan. On je bio mlad 28 godina. On je imao po drugi gradovi, zene su sve u njega gledale i staro i mlado deca su po njega trcala.

• Bio je pri smrtu.

• Mogu li da iskocim na dvoboj?

• Moja ljubavnica je kobila. Ja najvise volim da cuvam konja jer mi konj pricinjava zadovoljstvo. Kad ga teram u pasu ja ga jaham. Kod tu zivotinju najvise volim da radim.

• Moja ljubemica je kuca. I ja njuma volim zato sto ona i sve poslove mi zavrsava kucne. Njegova dlaka je jos i crna. Ja njum najvise volim od mame i tate. Vezao sa ga lancom da ne bi se odkinulo i da ne bi izeo nekoga. Moje kuce nije do sad nikoga izelo.

• Sve je ucestvovalo u mom radostu.

• Krava je zena od bika i mi od nje pijemo mleko.



Tema : ” Zena kojoj se divim”

• Na svetu ima mnogo zena koje se dive. Zena koja se meni divi je moja mama .



Tema: ”Opisacu vrata koja vode u znanje”


• Ja cu teziti da sto vise opisem vrata jedne velike biblioteke. Jedna takva vrata me podstakla na citanje romana.

• Knjiga je drug – svako se pridrzava toj poslovici.

• Lujo se gnjeo uz Jablana. Jablan je izrucao Luja. Jablan i Rudonja su se podusili. Lujo vika skepciga pod guse i njemu potece mlaz krv, a planine odjekivaju punih glasova.

• Lesica ripnula na svinju da gu upisori. - ubjedljivo najjachi ahahahaahahahah

• Dosao je jesen. U jesen brza reka polako teci.



O Tarzanu

• Napao me lav, a popeo se u drvo tigar po mene. Odjednom je Tarzan radio vezbe, opazio lava i skoknuo na njega i zaklao je.


O Cirilu i Metodiju

• Kada su bili mali oni su poceli da razmisljaju o nekoj azbuci koja se javila u IX veku.

Cirilo je umro. Njega su ubili narod. Metodije je zatvoren u zatvor. Ucenici su ono morali da uce na neki drugi jezik, Madarski. Onda je i Metodije umre i niko nije mogao da usavrsi.

Sloveni su imali veru, ali pismo ne.

Bio je knjez, Bratislav i zamolio rimskog papa, koji je pozvao Cirilija i Metodija koji je star od Cirilija i radio je u biblioteci. Cirilija su ubili narod. Metodije je morao sam da skoluje decu. Pre smrti Cirilije oba brata su napravila skolu da bi se deca skoluvala. Neko je otisao na Bugarskoj strani neko drugoj pa se opet sastali u Ohrid i stvorili Ohridsku skolu.

A Metodije kad je izasao iz zatvora, odmah je umro od jakih bolova i slicno.

Cirilijev rad se prosirava cak do Makedonije i do Klimeda koji je napisao latinicu.



Tema: ”Nesto o razvoju ljudskog drustva”

• Epoha covecanstva se sve vise usavrsava i sve vise stvara dela istorijskoga i sadasnjost zivota ljudi, a kroz dela se javljaju junaci koji cine strah i trepet ostalim ljudima.

• Kad se pojavila prvobitna ljudska zajednica imalo je mnogo faktora od kojih su najvazniji pretvaranje covekovog bica u coveka. Koristili su prednje udove za plodove. Gospodin/gospodar/ prirode bio je covek.

• Od razmene sekire doslo se do savremene amortizacije.

• Parce mesa upalo je u vatri i tako su oni poceli da pecu meso.

• Zivotni put bio je raskosan u mucnoga prvobitnoga coveka. Covek je ziveo u pecnici, zemnici a danas ima svoju kucu.

• Nekada davno na ostrvu po imenu Island ziveo je majmun slican coveku. Stalno su migrirali /gestikulirali/ rukama. Imali su zelju da otkriju sredstvo za sporazumevanje. Tada je zdrelo bilo preobrazeno u govor.

• Bogatili su selekcijom biljaka i floru i faunu.

• Kada su se naselili na Balkansko poluostrvo Juzni sloveni su stvorili nezavisnu drzavu Hrvatsku.

• Jozef K. Je bio hapcen.

• Vuk Isakovic je voleo da ide po ratove. Njega je svoj brat ozenio zenom koju nije znao ni poznavao.

• Bio je zanatlija u malim kolicinama.

• Covek sam stvara covecanstvo i buducnost jer je to najvaznije za taj posao.
Shto jedete g0*na kad je hamburger euro?
moja natalna karta
 

*

Van mreže *Mew - S.w.E.e.T*

  • ***
  • 1 113
  • Zahvaljeno: 3 puta
  • 3
  • Pol: Žensko
  • ..samo u snu..ljubav postoji za nas..
Odg: Pismenost srpskih školaraca uskoro na testu
« Odgovor #5 poslato: 22:04:49, 07.Mar.2009. »
lele :S ovo kao da su pisali neki stranci koji su tek u fazi ucenja srpskog jezika..pa bi ga i oni kolko tolko pogodili ...
...Te busque debajo de las piedras y no te encontre
En la manana fria y en la noche te busquer Hasta enloquecer Pero tú llegaste a mi vida como una luz Sanando las heridas de mi corazon Haciéndome sentir vivo otra vez...
 


*

Van mreže talentovana

  • **
  • 310
  • 1
  • Pol: Žensko
  • Love_is_in_the_air
Odg: Pismenost srpskih školaraca uskoro na testu
« Odgovor #6 poslato: 17:50:19, 10.Mar.2009. »
Skolarce i da razumem neki nisu svesni koliko je to bitno ali ne razumem njihove roditelje :(
Ljudi kažu da postoji mudrost glave i mudrost srca.     
Charles Dikens
 

*

Van mreže *Mew - S.w.E.e.T*

  • ***
  • 1 113
  • Zahvaljeno: 3 puta
  • 3
  • Pol: Žensko
  • ..samo u snu..ljubav postoji za nas..
Odg: Pismenost srpskih školaraca uskoro na testu
« Odgovor #7 poslato: 20:23:00, 12.Mar.2009. »
verovatno ''nemaju vremena'' da obrate paznju na to..ima ju oni vaznija posla.. :/
...Te busque debajo de las piedras y no te encontre
En la manana fria y en la noche te busquer Hasta enloquecer Pero tú llegaste a mi vida como una luz Sanando las heridas de mi corazon Haciéndome sentir vivo otra vez...
 

*

Van mreže Love_Hurts

  • **
  • 480
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 0
  • Pol: Žensko
Odg: Pismenost srpskih školaraca uskoro na testu
« Odgovor #8 poslato: 14:23:17, 05.Apr.2009. »
prosle godine su u nashoj gimnaziji vrsili testiranje ucenika treceg razreda, i nasha shola je po rezultatu bila u prvih 10... mogu samo da zamislim kakve su ostale... :)
Teshko je biti niko i nishta onome ko tebi znachi sve...
 

*

Van mreže Maestro

  • ****
  • 3 386
  • 27
  • Pol: Muško
  • Carpe diem (iskoristi dan)
    • Facebook
Odg: Pismenost srpskih školaraca uskoro na testu
« Odgovor #9 poslato: 14:35:08, 05.Apr.2009. »
U prvih 10 po pismenosti ili nepismenosti? ???
 


Stranice: 1 2 »

 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
3 Odgovora
1361 Pregleda
Najnovije: 19:10:24, 18.Jan.2012.
medenica
0 Odgovora
971 Pregleda
Najnovije: 13:08:13, 03.Avg.2012.
Nale 83
4 Odgovora
1185 Pregleda
Najnovije: 01:45:11, 26.Jul.2014.
Bojan-