Dug Srbije

  • Odgovora: 7

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Ch

  • ******
  • 12 178
  • Zahvaljeno: 28 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Dug Srbije
« poslato: 16:45:49, 11.Apr.2010. »
Koliko je Srbija zadužena

Tokom prošle i u prva dva meseca ove godine spoljni dug Srbije uvećan je za oko pet odsto. Poslednji kredit koji je Srbija uzela je od Rusije, od 200 miliona dolara, za pokrivanje manjka u bužetu. Najavljeno je i zaduživanje rudarskog basena Bor, kod kanadsko-izvozno razvojne banke, a garant kredita biće država Srbija.
Svaka beba i svaki penzioner, svaki stanovnik, bez obzira na pol i godine, kada bi se ukupan dug Srbije gledao kroz uprošćeni statističi prosek, dužan je skoro 3.000 evra. Država i privreda zajedno, duguju prema poslednjim podacima skoro 23 milijarde evra.
Srbija je po svim pokazateljima u ovoj godini visoko zadužena zemlja i tu nema nikakvog spora. Ako je iznos anuiteta koji treba isplatiti u toku godine veći od pet odsto bruto domaćeg proizvoda zemlja je visoko zadužena. Mi smo prošle godine imali taj odnos”, kaže Mlađan Kovačević, član Akademije ekonomskih nauka.
Sposobnost da vraćamo kredite, smatraju ekonomski analitičari, najviše će zavisiti od snage naše privrede, kao i sposobnosti da izvozimo i time obezbedimo devize.

Da li je to mnogo ili malo? I hoće li kredite koje sadašnja vlast uzima, otplaćivati deca koja su sada u vrtićima?

Izvor: B92


 


*

Van mreže crvena

  • *****
    Počasni član
  • 3 277
  • 7
  • Pol: Žensko
Odg: Dug Srbije
« Odgovor #1 poslato: 23:37:01, 11.Apr.2010. »
Ako se ne varam, g.Dinkic je danas pricao o tome i meni bio pomalo smesan..
Rece da se zemlja smatra prezaduzenom ako je dug veci od 80% bruto domaceg proizvoda. Nasa zemlja je sad negde na oko 75% i jos uvek nije prezaduzena ;D
...Ako zelis da ti se ostvare snovi, ne smes dugo spavati...
 

*

Van mreže Ch

  • ******
  • 12 178
  • Zahvaljeno: 28 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Odg: Dug Srbije
« Odgovor #2 poslato: 00:07:45, 12.Apr.2010. »
Nisi to dobro čula. Uostalom evo šta je stvarno rekao:
Citat
“Ja lično mislim da Srbija ima prostora da se zadužuje sve dok nivo ukupnog duga ne dostigne neki nivo od 40 procenata u odnosu na društveni bruto proizvod. U ovom trenutku je 32 procenta. Zajedno sa Rusim i svim ostalim kreditima koji su planirani u budžetu za ovu godinu”, kaže Mlađan Dinkić, ministar ekonomije i regionalnog razvoja.
Branko Hinić iz Narodne banke Srbije kaže da granica prelaska u visoko zadužene je preko 80, mi smo trenutno na tih 75 odsto bruto domaćeg proizvoda.
Izvor: B92

 

*

Van mreže crvena

  • *****
    Počasni član
  • 3 277
  • 7
  • Pol: Žensko
Odg: Dug Srbije
« Odgovor #3 poslato: 00:12:13, 12.Apr.2010. »
Moguce.. Cula sam to u prolazu i jeste mi delovalo nerealno..
...Ako zelis da ti se ostvare snovi, ne smes dugo spavati...
 

*

Van mreže Ch

  • ******
  • 12 178
  • Zahvaljeno: 28 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Odg: Dug Srbije
« Odgovor #4 poslato: 00:14:55, 12.Apr.2010. »
Nemoj više da slušaš vesti u prolazu!  ;D
 

*

Van mreže Nale 83

  • *****
    Počasni član
  • 8 252
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 15
  • Pol: Žensko
Odg: Dug Srbije
« Odgovor #5 poslato: 17:08:23, 12.Apr.2010. »
Uzdajmo se u procene MMF-a da ce se Srbija vratiti na visoke stope rasta BDP 2012. (kada bi se rast BDP trebao ubrzati na 5%) i 2013. ( kada bi trebao iznositi 5,5%)
Da bi se to ostvarilo, potrebene je sprovesti fiskalna prilagodjavanja i strukturne reforme.
 


*

Van mreže Ch

  • ******
  • 12 178
  • Zahvaljeno: 28 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Odg: Dug Srbije
« Odgovor #6 poslato: 17:10:24, 12.Apr.2010. »
U pravu si, samo čisto sumnjam da će tako biti...
 

*

Van mreže Nale 83

  • *****
    Počasni član
  • 8 252
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 15
  • Pol: Žensko
Odg: Dug Srbije
« Odgovor #7 poslato: 14:33:42, 01.Sep.2011. »
Spoljni dug Srbije - 22,7 milijardi evra
Za prvih šest meseci ove godine spoljni dug Srbije iznosi 22,7 milijardi evra. Dug javnog sektora je povećan za 277,1 milion evra, dok je dug privatnog sektora smanjen za 214,6 miliona evra.
Spoljni dug Srbije na kraju juna 2011. godine, iznosio je 22,7 milijardi evra, što je za 62,5 miliona evra više nego na kraju marta, objavila je Narodna banka Srbije.
Spoljni dug javnog sektora je povećan za 277,1 milion evra, dok je dug privatnog sektora smanjen za 214,6 miliona evra.
Po osnovu kursnih razlika, pre svega jačanja evra u odnosu na dolar i specijalna prava vučenja u drugom tromesečju, spoljni dug je smanjen za 13,6 miliona evra, što je uticalo na manji nominalni rast duga.
U valutnoj strukturi spoljnog duga evro ima najveće učešće od 77,3 odsto, učešće dolara iznosi 9,4 odsto, specijalnih prava vučenja 8,5 odsto, švajcarskog franka 4,1 odsto, a ostalih valuta 0,7 odsto.
Struktura ukupnog spoljnog duga po ročnosti je poboljšana u pravcu smanjenja učešća kratkoročnog duga, sa 4,9 odsto na kraju marta, na 4,3 odsto na kraju juna po osnovu smanjenja kratkoročnog duga banaka.


Izvor
 




 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
50 Odgovora
9462 Pregleda
Najnovije: 18:25:20, 20.Nov.2014.
Bojan-
9 Odgovora
4511 Pregleda
Najnovije: 11:34:08, 03.Nov.2013.
Miloš Mi.
1 Odgovora
1048 Pregleda
Najnovije: 17:14:19, 11.Sep.2011.
medenica