Anketa

Da li imate klima uredjaj u stanu ili kući?

Da
(78.9%)
Ne, ali planiram da ugradim
(10.5%)
Ne i ne planiram da ugradjujem
(10.5%)

Klima uredjaji

• Odgovora: 39
Stranice: 1 2 3 4 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Ch

• 12 178
  • Zahvaljeno: 25 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Klima uredjaji
« poslato: 11:57:11, 13.Okt.2009. »
UTICAJ NA ZDRAVLJE
Prevelika razlika između spoljašnje temperature i temperature u klimatizovanim prostorijama nije preporučljiva. Nagle promene temperature ambijenta uzrokuju reakcije ljudskog organizma slične onima koje izaziva veoma visok nivo stresa. Organski materijal koji se u rashladnim uređajima nagomilava, poput čestica polena, delova mrtvih insekata, ostataka perutanja kože ljudi i životinja, spora gljiva, delova biljaka, peska i slično, u kombinaciji sa kondenzovanom vlagom predstavlja odličnu podlogu za razvoj mikroba. Ova pojava izaziva različite negativne posledice po zdravlje ljudi, od alergijskih reakcija i različitih infekcija, preko bolesti respiratornih organa i učestalih glavobolja, do najopasnije „legionarske bolesti“.

ODRŽAVANjE
Ispravno i redovno održavanje ne samo što čuva vaše zdravlje, već i omogućava da sistem efikasnije radi i smanjuje troškove rashlađivanja. Neophodno je da se jednom godišnje temeljno očiste spoljašnje i unutrašnje jedinice. Najbolje je pozvati stručnjaka koji će takođe otkloniti i druge probleme poput eventualnog curenja, dotrajalosti pojedinih delova i sl.

IZBOR
Kapacitet rashladnog uređaja određuje se pre svega prema veličini prostorije. Površini prostorije od, recimo, dvadesetak kvadratnih metara odgovara uređaj kapaciteta šest BTU (British Thermal Units), površini od 36 kvadrata odgovara devet BTU, za stan od 60 kvadrata biće dovoljno 12 BTU, a stanu od 130 kvadrata 23 BTU, da pomenemo neke vrednosti koje mogu da posluže kao orijentir. Česta je zabluda da se instaliranjem rashladnog sistema većeg kapaciteta postiže bolji rezultat.

POSTAVLJANJE

Klima-uređaj treba postaviti tako da ne dođe do pojave takozvanih mrtvih zona, odnosno delova prostora u kojima se vazduh zadržava i gde se akumuliraju zagađujuće čestice opasne po zdravlje. Da bi rashladni uređaj što efikasnije radio, treba da je što dalje od izvora toplote, kako unutrašnjih, tako i spoljašnjih. Idealna lokacija je severna fasada kuće. Spoljašnji deo klima-uređaja može da se zaštiti od sunca i jednostavnom nadstrešnicom.

TEMPERATURA
Najnovija istraživanja pokazuju da leti većini ljudi odgovara opseg temperature od 23 do 26 stepeni (zimi se optimalna temperatura kreće od 20 do 24 stepena). Tek pri temperaturama višim od 26 stepeni dolazi do osećaja nelagodnosti i pada produktivnosti rada. Stručnjaci ukazuju da je najbolje podesiti temperaturu na 25 stepeni tokom vrelih meseci.

Izvor: www.serbianfurniture.org
Vaše misljenje o klima uredjajima i da li ih posedujete?

*

Van mreže mia

• **
  • 456
  • 0
  • Pol: Žensko
  • ko sebe izgubi,nije dostojan spasenja
Odg: Klima uredjaji
« Odgovor #1 poslato: 00:24:07, 14.Okt.2009. »
klima uređaj je nužno zlo,u stanu je i ne koristim naročito mnogo,jer sam na sev.strani,malo uveče kad su prevelike temperature..više mi koristi za dogrejavanje u prelaznom periodu,dok ne krene centralno grejanje.
al na poslu vitla ceo dan,i desi se da bar jednom u toku leta nadrljam,u smislu prehlade

*

Van mreže miss80

Počasni član
  • 5 001
  • 3
« Odgovor #2 poslato: 20:54:57, 14.Okt.2009. »
Zaista neophodan,ali ne treba preterivati ;D

*

Van mreže crvena

Počasni član
  • 3 277
  • 7
« Odgovor #3 poslato: 21:09:11, 14.Okt.2009. »
U kuci nemam klimu. Razlog tome je sto je u pitanju stara kuca debelih zidova, pa he za zastitu od toplote dovoljno pritvorit vrata i prozore i navuci tamne (po mogucstvu zelene) zavese..

U drugim slucajevima, naravno nuzno zlo.. Mada i kad boravim u prostoriji  gde radi klima, ne smem da budem tamo gde ce direktno duvati na mene. Posledice su strasne...
...Ako zelis da ti se ostvare snovi, ne smes dugo spavati...

*

Van mreže jelenacv

• 725
  • 0
« Odgovor #4 poslato: 21:16:06, 30.Mar.2010. »
klima uređaj je nužno zlo
Slazem se potpuno...

Imam klimu ali termoizolacija kuce mi je dobra pa je u prelaznom periodu ne koristim jer se temperatura u kuci zadrzava, dok leti moram ali samo kad su nepodnosljive vrucine. Ukljucujem je zapravo samo kad bas moram... nije zdravo, to je kao neka promaja koja se stvara, strujanje vazduha u kuci koje te shiba a i ne primecujes..

*

Van mreže olishka

• 705
  • 1
« Odgovor #5 poslato: 21:55:46, 30.Mar.2010. »
Nekada nam klima uredjaj i nije bio potreban. Nekako su vrucine bile podnosljive, ali zadnjih 15-tak godina zna da bude stvarno katastrofalno i tesko da bi se moglo bez klime.  Naravno da nije zdravo biti direktno ispred klime, ona valjda i sluzi da rashladi postojeci prostor, a ne kao ventilator ili grejalica.  Iskreno, leto u Beogradu je, za mene, nezamislivo bez te . Ne preterujem, uvek stoji na 25 stepeni.

*

Van mreže crvena

Počasni član
  • 3 277
  • 7
« Odgovor #6 poslato: 22:37:50, 22.Maj.2010. »
Vala, ovih dana kako je zahladnelo, neke stanove su klime dobro zagrejale ;)

*

Van mreže Nale 83

Počasni član
  • 8 252
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 15
« Odgovor #7 poslato: 16:01:41, 23.Maj.2010. »
Klima uredjaj je definitivno nuzno zlo. Moja kuca je fino toplotno izolovana tako da je razlika izmedju spoljnje i unutrasnje temperature tokom leta solidna, ali bez obzira ne to ne znam kako bi moji ukucani "preziveli" vrele letnje dane. Kazem: "moji ukucani" jer sam ja neko kome vrucina ni najmanje ne smeta  ;D ... Mada, uvece, kada se sva toplota spolja uvuce u kucu klima je blagoslov koji izdasno koristim.

*

Van mreže maraja

Počasni član
  • 1 835
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 69
    • Facebook
« Odgovor #8 poslato: 16:04:15, 23.Maj.2010. »
Imam klimu ali je koristimo samo bas kad moramo  :)

*

Van mreže crvena

Počasni član
  • 3 277
  • 7
« Odgovor #9 poslato: 23:08:19, 07.Jun.2010. »
Pravilno čišćenje i održavanje klima-uređaja

Većina proizvođača preporučuje da se klima očisti jednom godišnje. Saznali smo da za ovu uslugu majstori traže od dve do četiri hiljade dinara
Klima-uređaji nisu baš jeftini, pa je veoma važno da se redovno održavaju kako bi im se produžio radni vek. Lekari smatraju da je održavanje i čišćenje neophodno pre svega iz higijenskih odnosno zdravstvenih razloga. Čišćenjem klime sprečavaju se pojava i razmnožavanje bakterija i drugih mikroorganizama.
Zbog naslaga prašine i duvanskog dima može se javiti i neprijatan miris u stanu dok kilima radi. U većim prodavnicama možete da nabavite specijalna sredstva, najčešće u vidu spreja, kojima se uređaj čisti od bakterija i gljivica, a ujedno i dezinfikuje. Ta sredstva treba koristiti pažljivo i striktno prema uputstvu jer će samo tako biti efikasna.
Unutrašnji deo klime ima filtere koje treba promeniti ili očistiti kako je predviđeno u uputstvu. Spoljne i lako pristupačne unutrašnje plastične delove možete pažljivo da operete mlakom vodom u kojoj ste rastvorili neko sredstvo za čišćenje. Mnogi u tu svrhu koriste deterdžent za sudove. Ako sami skidate filtere, budite jako pažljivi jer plastične „žabice“ mogu lako da puknu. Zato najpre proučite uputstvo kako ne biste napravili štetu.

PRAVO MESTO ZA KLIMU
- Klima ne bi trebalo da bude okrenuta tako da direktno duva prema mestu predviđeno za okupljanje ljudi jer može izazvati glavobolju, curenje nosa i suzenje očiju.
- Idealno bi bilo da se uređaj postavi na nekom neutralnom mestu u dnevnoj sobi ili u nekoj drugoj sobi koja je svojim položajem u stanu dobro orijentisana ka ostalim prostorijama.
- Da organizam ne bi doživljavao temperaturne šokove, podesite klimu maksimum na 3-4 stepena ispod spoljne temperature
- Ljudi ne bi smeli da budu na udaru hladnog vazduha klime, kako ne bi imali tegobe u vratnom i leđnom delu
- Ljudi skloni alergijama moraju češće da čiste klimu

Izvor:Zena

Stranice: 1 2 3 4 »

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000