
Niko ne moze poreci cinjenicu da akvarijum u domu prosto „ozivljava“ prostor, deluje opustajuce na onoga ko boravi u istoj prostoriji.. Medjutim mnogi se i dalje ustrucavaju..
Upravo u ovoj temi pomozimo onima koji su zainteresovani, podelimo sa njima svoje iskustvo, poneki savet i pomozimo im da rese problem sa ribicama ili akvarijumom..
Kako bi bili uspesni u odrzavanju akvarijuma, najvaznije je pravilno ga formirati. Zato, za pocetak evo nekoliko saveta o tome.
Dezinfikacija akvarijuma.Na samom pocetku, najvaznije je dobro oprati i dezinfikovati akvarijum. Za tu namenu najbolji je rastvor sone kiseline, nakon cega se akvarijum mora DOBRO isperati sa puno vode (najbolje tušem iznad kade ako je moguće).
Takodje pregledajte da akvarijum nema neku vidnu naprslinu i proverite da li silikon stoji na svom mestu
Odabir mesta za akvarijum.Za akvarijum izaberite mesto koje nije izloženo direknoj sunčevoj svetlosti, toploti grejnih tela (radijatori, peći ...) i mogućnostima da neko u prolazu zakači i razbije akvarijum.
Akvarijum postavite na stabilnu poglogu koja mora biti nivelisana i sposobna da izdrži težinu akvarijuma sve sa podlogom i vodom.
Preporucljivo je ispod akvarijuma staviti stiropor ili ivericu koje ce dodatno obezbediti podjednak pritisak na podlogu.
Podloga u akvarijumu. Podloga mora biti dobro isprana da se voda u akvarijumu nebi zamutila.
Ukoliko zelite da u akvarijumu imate I biljke, preporucljivo je napraviti podlogu od tri sloja.
Prvi sloj (donji) – pomesati pesak I sloj zemlje neposredno ispod povrsine zemlje.
Dugi sloj (srednji) - 2,5 cm mešavine baštenske zemlje i rastresitog treseta od mahovine u zapreminskom odnosu 4:1. Ovo treba da bude oko 2,5 cm debeo sloj NE DEBLJI.
Treci sloj (gornji) - 2,5 cm običnih 2-3 millimeter krupnog akvarijumskog šljunka. Ukoliko koristite obican sljunak, neophodno ga je prokuvati, pri cemu cete u vodu dodati kasiku soli.
Za manje akvarijume u kojima nece biti mnogo biljki kao podlogu dovoljno je staviti sitan pesak kao donji sloj i sljunak na vrh.
Filter.Postoji nekoliko vrsta filtera: Sunđer filteri, Unutrašnji box filteri, Podzemni filteri, Motorni filteri, Kanister filteri, Spoljašnji filteri, UV filteri. Iskustva su razlicita, pa vi izaberite u skladu sa vasim mogucnostima.
Grejac. Prilikom izbora grejaca uzmite u obzir da potrabna snaga grejaca treba da bude jednaka razlici izmedju zeljene temperature vode i temperature u vasem stanu.
Ukoliko akvarijum nema poklopac, znajte da se toplota koja se zbog toga izgubi mora nadoknaditi grejacem. Svetiljke (obicne ili neonske sijalice) takodje doprinose zagrevanju vode.
Osim toga,nutrašnji filteri i potapajuće pumpe direkno predaju toplotu od zagrevanja motora vodi.
Punjenje akvarijuma. Sipajte vodu u akvarijum. Da se voda nebi zamutila, u akvarijum ubacite tanjir, parče stiropora ili sunđera i na to polako sipajte vodu.
Još jednom proverite da akvarijum negde ne curi, a onda ukljucite filter i grejac. Pre nego ubacite ribice, pustite da se temperatuja vode stabilizuje na 23-26°C.
Ubacivanje ribica. Neotvorenu kesicu sa ribama ostavite u akvarijumu 20-tak minute da bi temperatura vode u kesici mogla da se izjednaci sa temperaturom u akvarijum. Zatim uspite u kesicu malo vode. Posle 5 minuta uspite još malo vode i pustite jos malo da odstoji
Ovo omogućava da se ribice malo po malo prilagode temperaturi i hemiskoj strukturi vode u vašem akvarijumu.
Mrežicom uhvatite ribice i pokako ih oslobodite u akvarijum a vodu iz kesice obavezno bacite da bi ste izbegli unos mogućih bolesti.