Koji je vaš recept za sreću?

  • Odgovora: 2

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže miss80

  • *****
    Počasni član
  • 5 001
  • 3
  • Pol: Žensko
Koji je vaš recept za sreću?
« poslato: 23:47:11, 02.Sep.2009. »
Oni posetioci  sajta koji su po prirodi mrzovoljni možda nam neće verovati, ali stručnjaci su zaista utvrdili da možemo da naučimo da budemo srećni... ili, makar, veseli.
Sledeći nekoliko zlatnih pravila, i upotrebom različitih tehnika "mentalnih vežbi" svako može da dosegne osećanje ispunjenosti i zadovoljstva - to je osnovni postulat takozvane "pozitivne psihologije", odnosno Nauke o sreći, čiji je rodonačelnik profesor Martin Seligman sa univerziteta u Pensilvaniji.

Naučnici su ustanovili da nasledne osobine i iskustva iz detinjstva čine samo pedeset posto nečijeg potencijala da bude srećan - sve ostalo je na nama.

Utvrdjeno je, takođe, da ljudi koji sebe smatraju "vrlo srećnim" nisu ni lepši, ni bogatiji ni uspešniji od nas sasvim prosečnih. Ono što ih izdvaja je činjenica da su otkrili šta ih čini srećnim i po tome se ravnaju u svakodnevnim aktivnostima.
Recepti

Evo kako bi, na osnovu preporuka stručnjaka, mogao da izgleda "recept za sreću":

- Smešite se - osmeh proizvodi prijatne hemijske reakcije u mozgu i privlači druge ljude.

- Izaberite srećnu profesiju - istraživanja su pokazala da su najzadovoljnije frizerke, a ne zaostaju mnogo ni sveštenici, kuvari, kozmetičarke, vodoinstalateri i automehaničari.

- Bavite se dobrotvornim radom ili pevajte u horu - ljudi koji brinu o drugima srećniji su od onih koji samo brinu o sebi.

- Budite ljubazni prema drugima i oni će vam uzvratiti istom merom.

- Ulažite u svoje prijatelje - to vam je najdragocenija imovina.

- Ne gledajte televiziju - čak i najpopularnije serije izazivaju blago osećanje depresije.

- Aktivni ljudi su srećniji. Šetajte bar kilometar dnevno i jedite ugljene hidrate, pastu i voće, jer oni povećavaju nivo serotonina - hormona koji reguliše raspoloženje.
Kontrola misli

Profesor Seligman je, takođe, ustanovio da je moguće kontrolisati, pa i sasvim ukinuti negativne misli.

Potreban je, prema njegovim rečima, 21 dan da se mentalnim vežbama u mozgu stvori "staza" koja osećanje sreće pretvara u naviku, a još tačno 63 dana da se naučeno uvreži.

Poruka je jednostavna - ne možete sedeti u kući i čekati da vam sreća pokuca na vrata! Morate da izadjete i da je potražite...

Izvor
« Najnovija izmena:: 22:32:38, 05.Sep.2009. miss80 »


 


*

Van mreže mia

  • **
  • 456
  • 0
  • Pol: Žensko
  • ko sebe izgubi,nije dostojan spasenja
Odg: Koji je vaš recept za sreću?
« Odgovor #1 poslato: 01:18:19, 06.Sep.2009. »
Nisam imala prilike da čitam ovog profesora iz Pensilvanije,ali preporučujem ti Spasoja Vlajića,diplomirani inženjer kristalografije(fizika čvrstog stanja).Ima divnih tekstova kako čovek može da kontroliše sebe,i situacije.Sve ide iz glave.Izvini ako sam ti upropastila temu,nemam loših namera,al ako te zanimaju takve teme toplo preporučujem
 

*

Van mreže miss80

  • *****
    Počasni član
  • 5 001
  • 3
  • Pol: Žensko
Odg: Koji je vaš recept za sreću?
« Odgovor #2 poslato: 10:43:20, 06.Sep.2009. »

Nisam imala prilike da čitam ovog profesora iz Pensilvanije,ali preporučujem ti Spasoja Vlajića,diplomirani inženjer kristalografije(fizika čvrstog stanja).Ima divnih tekstova kako čovek može da kontroliše sebe,i situacije.Sve ide iz glave.Izvini ako sam ti upropastila temu,nemam loših namera,al ako te zanimaju takve teme toplo preporučujem

 :D nisi mi upropastila temu,samo bi mogla da mi kažeš,i ti,i ostali,šta ste iz te gomile tekstova,usvojili,i šta se na vašem ličnom primeru pokazalo delotvorno?
Mislim da je pitanje sreće jedno od glavnih čovekovih prokupacija u životu,a usko je povezano sa dobrim zdravljem...
 




 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
37 Odgovora
10424 Pregleda
Najnovije: 00:57:30, 08.Mar.2012.
mila91
4 Odgovora
1043 Pregleda
Najnovije: 22:03:32, 06.Apr.2018.
Miloš Mi.
1 Odgovora
796 Pregleda
Najnovije: 23:15:20, 14.Mar.2018.
laganini