Pala vizna Bastilja - samo Britanija i Irska nedostupne

  • Odgovora: 0

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže *Mew - S.w.E.e.T*

  • ***
  • 1 113
  • Zahvaljeno: 3 puta
  • 3
  • Pol: Žensko
  • ..samo u snu..ljubav postoji za nas..
Pala vizna Bastilja - samo Britanija i Irska nedostupne
« poslato: 16:59:42, 16.Jul.2009. »
Pala vizna Bastilja - samo Britanija i Irska nedostupne
P.S. pogledajte sliku

Albanija i Turska su jedine evropske zemlje regiona sa kojima Srbija ima vizni režim...
Evropska komisija usvojila je juče preporuke da Srbiji od početka 2010. budu ukinute vize za putovanja u zemlje EU. Formalni predlog upućen je na konsultacije Evropskom parlamentu i Savetu ministara EU, koji bi krajem novembra ili početkom decembra trebalo da donese konačnu odluku. Bitno je istaći da ta odluka ne mora da bude jednoglasna.


Gde mogu na put bez viza?
Vize će biti ukinute za 25 evropskih zemalja koje čine šengenski prostor. Sa pasošem Srbije bez viza će moći da se putuje u sve zemlje EU izuzev Velike Britanije i Irske, jer te zemlje nisu prihvatile dogovor o ukidanju granične kontrole na granicama. Bez viza će moći da se putuje i u Švajcarsku, Island i Norvešku, iako te zemlje nisu članice EU, ali su prihvatile i sprovode šengenska pravila o ukidanju granica.
Da li mogu da putujem u zemlje koje nisu potpisnice Šengenskog sporazuma?
Da. S pasošima Srbije neće biti potrebne vize ni za Bugarsku, Rumuniju i Kipar. Te, nove članice EU, formalno nisu deo šengenskog prostora jer nisu u potpunosti ispunile sve neophodne uslove. Vize neće biti potrebne ni za Lihtenštajn, koji se, iako nije u EU, izjasnio za priključenje šengenskom prostoru.

Gde neću moći bez viza?
Albanija i Turska su jedine evropske zemlje regiona sa kojima Srbija ima vizni režim. Za Albaniju građanima Srbije potrebne su vize, ali u ambasadi te zemlje kažu da već nekoliko godina vize nisu potrebne onima koji već imaju šengensku vizu. Za Tursku je procedura dobijanja viza veoma jednostavna – vize se dobijaju na aerodromu ili u konzulatu, ako u Tursku putujete kopnenim putem.

Kako se putuje bez viza?
Kada se jednom pređe granica šengen zone, unutrašnje granice ne postoje. Primera radi, kada pređete granični prelaz s Mađarskom, možete putovati do Španije ili Portugala bez ikakve carinske kontrole. Znaćete da ste stigli do Francuske jedino po nazivima gradova kroz koje prolazite.
Koliko dugo mogu da ostanem u zemljama EU i šta se događa kada istekne taj period?
Tri meseca. Posle tog perioda morate da napustite šengenski prostor.

Kako da produžim boravak?
Ne postoji način da se boravak produži jer ukidanje viza odnosi se na one tipa C, koje omugućavaju kraći boravak u zemljama šengenskog prostora. Postoje i vize tipa B koje izdaju diplomatsko-konzularna predstavništva i koje važe za duži boravak. Te vize se dobijaju u diplomatsko-konzularnim predstavništvima stranih zemalja u Srbiji.
Šta me sad sprečava da ostanem tri godine u zemljama EU?
Rizikujete da bidete pritvoreni i da vam bude zabranjen ponovni ulazak.

Mogu li da radim u EU?
Ukidanje viza ne znači mogućnost zapošljavanja. To je pitanje procesa integracije naše zemlje u EU i spada u korišćenje slobode kretanja roba, ljudi, kapitala i usluga. Ove četiri slobode nesmetano uživaju samo građani država članica EU. Mi ćemo sa članstvom u EU moći da uživamo i te slobode. Ako, ipak, pronađete neki posao od tri meseca, potrebna vam je privremena radna dozvola, ali svaka zemlja na drugačiji način reguliše proceduru da se ona dobije.

Turističke agencije spremile bezvizne aranžmane
Tijana Obradović, menadžer turističke agencije „Džoli trevel”, rekla je da je već pripremljen veći broj aranžmana koji će moći da se koriste od 1. januara 2010. Ona je naglasila da se otvara mogućnost i vikend tura po evropskim gradovima, koje su ranije predstavljale veliki problem zbog komplikovane procedure dobijanja viza. „Cene destinacija biće manja za dodatnih 35 evra, što nije malo ako se uzme u obzir da su pojedini aranžmani koštali svega 150 evra”, rekla je ona. Obradovićeva je istakla i da će građani Srbije moći ubuduće više da koriste i „last minits“ aranžmane – kada određeni hoteli, zbog slabe posete, drastično spuštaju cene – a zbog procedure oko dobijanja viza građani nisu bili u mogućnosti da ih koriste.

Cetiri uslova za Srbiju
-poboljšanje kontrole granice s Kosovom i saradnje s Euleksom i kosovskom policijom
-efikasna primena Zakona o strancima i usvajanje Stragegije o migracionoj politici
-efikasna primena zakonskih rešenja za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije
-sigurnost procedura za izdavanje biometrijskih pasoša osoba s prebivalištem na Kosovu

ANKETA 24 sata: Gde ćete prvo na put kad ukinu vize?

-U Beč i Rim, zbog toga što u njima mogu mnogo da naučim o kulturu i istoriji. Slede Španija, Finska i Holandija. Anja Tvrtković (19), student
-Voleo bih prvo da vidim Portugal, to mi je stara želja. Na mom spisku želja svakako su i Francuska i Španija. Srđan Davidović (29), inženjer
-Volela bih da obiđem sve zemlje u Evropi, ali prvo Nemačku, Norvešku i Finsku. U planu su mi i brojni muzički festivali u Evropi. Aleksandra Semenović (19), student
-Španija- to je zemlja sunca i fudbala, a posebno bih voleo da mogu da vidim Granadu. Ipak, sve to će zavisiti i od vremena, ali i novca.  Branislav Bajčeta (33), inženjer
-Italija! Tamo sam već letovala i oduševljena sam tom zemljom. Čula sam i da su Norveška i Austrija divne - i one su u planu. Aleksandra Vranić (18), student


[24sata]


...Te busque debajo de las piedras y no te encontre
En la manana fria y en la noche te busquer Hasta enloquecer Pero tú llegaste a mi vida como una luz Sanando las heridas de mi corazon Haciéndome sentir vivo otra vez...
 





 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
0 Odgovora
1350 Pregleda
Najnovije: 13:48:26, 14.Feb.2009.
Maestro
4 Odgovora
1182 Pregleda
Najnovije: 01:45:11, 26.Jul.2014.
Bojan-
3 Odgovora
1080 Pregleda
Najnovije: 12:24:17, 15.Avg.2016.
Miloš Mi.