Anketa

Koliko vode u toku dana popijete?

1 litar
Do 2
3-4 litra
Preko 4 litra

Voda kao lek

• Odgovora: 22
Stranice: 1 2 3 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Ch

• 12 179
  • Zahvaljeno: 23 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Voda kao lek
« poslato: 08:26:54, 13.Jun.2009. »
Čudesna voda i koliko je piti?

Naravno da je čista voda, osvežavajuća i bez kalorija, najbolji izbor. Studije su takođe pokazale da, kada je u pitanju hidratantnost, mogu poslužiti i kafa, negazirani sokovi, pa čak i pivo. Ono što takođe vodu stavlja na prvo mesto jesu i tvrdnje izvesnih ljudi da voda takođe pomaže pri gubitku suvišnih kilograma. A kako bi se istinski potvrdile tvrdnje ovog tipa, u pomoć su pozvani eksperti širom sveta da posvedoče o moćnim dejstvima ovog napitka koji nam je priroda podarila.
Jedna od studija, objavljena 2002. godine u američkom "Žurnalu fiziologije", ispitala je verodostojnost i efektnost stare preporuke koja je isticala da je neophodno i zdravo piti po 230 ml vode, i to 8 puta dnevno. Nakon temeljne provere ove tvrdnje, jedan od istraživača, dr Hajnc Valtin, zaključio je da nema dovoljno dokaza da su zdravim osobama koje žive u oblastima sa umerenom klimom i koje nisu uključene u neke zahtevnije dnevne aktivnosti preko potrebne velike količine vode. Za prosečnu fizički zdravu odraslu osobu dr Valtin jednostavno preporučuje da je dovoljno da pije vodu samo onda kada je žedna. Takođe je istakao da su čak i napici sa kofeinom dobri kao dopuna za zadovoljenje naše žeđi.

Ono što je bitno kada je reč o ovoj studiji jeste da je 2004. godine Internacionalni medicinski institut javnosti dao nove preporuke koje se slažu sa otkrićima dr Valtina. Naime, najnovije preporuke isključuju staru rutinu od 8 čaša vode dnevno i njima se ističe drugačiji način za određivanje neophodne količine vode koju pojedinac treba uneti. On se, jednostavno, zasniva na korišćenju same žeđi kao odrednice neophodne količine vode koja našu žeđ može zadovoljiti. Iz ovoga se izuzimaju osobe koje pate od određenih zdravstvenih stanja, koja zahtevaju kontrolu unosa tečnosti, zatim sportisti i osobe koje učestvuju u fizičkim aktivnostima koje duže traju ili one koje žive u ekstremnim životnim uslovima.
Ipak, u konačnom izveštaju IMI-a nije jasno utvrđeno koja je to osnovna količina vode koju treba unositi svakodnevno. Istaknute su ipak neke generalne preporuke zasnovane na istraživanju kojim se došlo do 2,70 l (oko 11 čaša vode dnevno) kada je reč o ženama i 3,70 l (oko 15 čaša vode dnevno) kada je reč o muškarcima. Treba imati na umu da se ove količine odnose na ukupan unos tečnosti, iz svih izvora vode - kako napitaka, tako i hrane. Takođe, približno 80% ukupne količine unesene tečnosti dolazi iz vode i ostalih napitaka, a preostalih 20% dolazi iz hrane.

Izvor: Krstarica

*

Van mreže narcisa zec

Počasni član
  • 4 385
  • 34
  • Pol: Žensko
Odg: Voda kao lek
« Odgovor #1 poslato: 14:22:29, 09.Maj.2010. »
voljela bih da se javi neko ko popije vise od 4l dnevno  ;D
ja pijem samo kad sam zedna ali sam skoro procitala da je dobro piti protiv stresa, celulita itd.  Sad pijem cesce  (*o*)
Velik je onaj čovjek koji nije izgubio srce djeteta

*

Van mreže miss80

Počasni član
  • 5 001
  • 3
« Odgovor #2 poslato: 09:21:29, 10.Maj.2010. »
Ranije je skoro nisam ni pila,sad mnogo cesce i to bar 1l dnevno minimum.

*

Van mreže crvena

Počasni član
  • 3 277
  • 7
« Odgovor #3 poslato: 09:51:35, 10.Maj.2010. »
Wow! Ako pijes 4l dnevno, onda ne mozes ni da jedes.. Meni je to totalno nezamislivo, s obzirom da popijem oko litar i po.. Mada se trudim da to bude vise pogotovo leti..
...Ako zelis da ti se ostvare snovi, ne smes dugo spavati...

*

Van mreže Ch

• 12 179
  • 167
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
« Odgovor #4 poslato: 11:17:30, 10.Maj.2010. »
Gore piše da 20% u proseku dolazi iz hrane ali ako vi jedete samo čorbasta jela, pijete sokove itd, unos obične vode više neće biti 80%...
Moj minimum je dva litra a leti pijem tečnost u nemerljivim količinama...   :D

Ranije je skoro nisam ni pila,sad mnogo cesce i to bar 1l dnevno minimum.
To je mnogo malo...   ???

*

Van mreže elenica

Počasni član
  • 4 065
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 53
« Odgovor #5 poslato: 12:09:44, 10.Maj.2010. »
Moj minimum je dva litra a leti pijem tečnost u nemerljivim količinama...   :D

Alal tebi vera ako pijes svaki dan toliko i to minimum...

Ja sam po tom pitanju kao miss, jedino kad sam na dijeti nalivam se njom, inace je nisam pila tako cesto ranije...u jednom periodu se desavalo da po par dana budem na tri case.Sad se malo vise teram da je pijem i na silu ako treba

Sto crvena rece, sa 4l dnevno vode ne mozes mnogo da jedes ni da hoces...a jos ako kojim slucajem treba provesti citav dan van kuce a nigde u blizini kupatila  :D

*

Van mreže Ch

• 12 179
  • 167
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
« Odgovor #6 poslato: 12:22:14, 10.Maj.2010. »
Verovatno je to stvar navike i organizma ...

*

Van mreže srna

• **
  • 524
  • 1
« Odgovor #7 poslato: 13:35:10, 10.Maj.2010. »
Gore piše da 20% u proseku dolazi iz hrane ali ako vi jedete samo čorbasta jela, pijete sokove itd, unos obične vode više neće biti 80%...
Moj minimum je dva litra a leti pijem tečnost u nemerljivim količinama...   :D

Izvini, ali koliko ti puta ideš piškiti kad toliko vode piješ?
« Najnovija izmena:: 14:18:41, 10.Maj.2010. Nale 83 »

*

Van mreže narcisa zec

Počasni član
  • 4 385
  • 34
« Odgovor #8 poslato: 15:25:24, 10.Maj.2010. »
... vjeciti problem pivopija  :D

Mislila sam vise od 4l samo vode - po meni to je jako puno kad dodas ostale unesene tečnosti  :D
Velik je onaj čovjek koji nije izgubio srce djeteta

*

Van mreže olishka

• 705
  • 1
« Odgovor #9 poslato: 17:03:04, 10.Maj.2010. »
Po meni je voda uvek bila najbolje pice. Nista ne moze da utoli zedj kao voda, ali od kad cuh da i u njoj ima hormona (dok dodje do nas)  onda vise ne znam sta da mislim.

Stranice: 1 2 3 »

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000