Zdravko Colic

  • Odgovora: 3

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Little_dress

  • **
  • 326
  • 1
  • Pol: Žensko
Zdravko Colic
« poslato: 20:41:44, 01.Jun.2009. »
Zdravko Čolić je rođen 30. maja 1951. godine u Sarajevu. Bio je golman u juniorskom pogonu sarajevskog FK „Željezničar“, ali je kasnije počeo da trenira atletiku i na jednom takmičenju osvojio drugo mesto iza tadašnjeg reprezentativca Nenada Stekića. Međutim, odustao je pošto više nije postizao značajnije rezultate. Čolić je bio talentovan za recitovanje i glumu, pa je primljen u Pionirsko pozorište gde je učestvovao u predstavama „Dečaci Pavlove ulice“ i „Kekec i Mojca“.

Muzikom se u to vreme bavio iz hobija; išao je u muzičku školu i učio je da svira gitaru. Sa drugom Bracom Isovićem je svirao za prijatelje u parku, a u lokalnim okvirima su bili poznati kao duet „Čola i Isa sa Grbavice“. U drugom razredu gimnazije, sa prijateljem je otišao da provede praznike u očevoj vikendici u Baošićima; na predlog prijatelja Čolić se prijavio za takmičenje pevača amatera u Bijeloj. Izveo je pesmu Bitlsa „Lady Madonna“ i osvojio drugo mesto i svoj prvi pevački honorar.
Shvativši da muzika može da čini njegovu karijeru, Čolić se priključio grupi „Mladi i lijepi“, a 1969. godine je prešao u „Ambasadore“, koje su u to vreme činili vojni muzičari, a jedini civil bio je gitarista Slobodan Vujović. „Ambasadori“ su vremenom dobijali sve više ponuda za nastupe, što vojni muzičari zbog svojih obaveza nisu mogli da ispune, pa su 1970. Čolić i Vujović osnovali „Nove ambasadore“. „Novi ambasadori“ su tog leta sa „Indeksima“ svirali u Dubrovniku mesec dana. Na festivalu „Vaš šlager sezone“ „Novi ambasadori“ su sa pesmom Zdenka Runjića „Plačem za tvojim usnama“ osvojili sedmo mesto, a pesma je postala veoma slušana.

U to vreme Čolić je dobio ponudu da vežba sa „Indeksima“ i bude potencijalna zamena u slučaju da Davorin Popović napusti grupu. Nekoliko puta je i nastupao sa njima. Kako se pesma „Plačem za tvojim usnama” prodala u iznenađujuće velikom tiražu, uspesi „Ambasadora“ su skrenuli pažnju Kornelija Kovača na Zdravka Čolića i on ga je pozvao da postane pevač „Korni grupe“ umesto Dade Topića. Čolić je u to vreme bio student prve godine Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, ali je ipak 10. septembra 1971. godine došao u Beograd. U „Korni grupi“ je ostao šest meseci i za to vreme snimio tri pesme („Gospa Mica gazdarica“, „Kukavica“ i „Pogledaj u nebo“), a zatim se vratio u Sarajevo i nastavio studije.

Na festivalu „Vaš šlager sezone“ 15. aprila 1972. godine Čolić je izveo pesmu Kemala Montena „Sinoć nisi bila tu“. Tu je pesmu prvobitno trebalo da otpeva Josipa Lisac, ali je ona odustala. Čolić je osvojio treće mesto po izboru publike i nagradu za interpretaciju. Od tog momenta zvanično je počela njegova solo karijera.

 Singlovi

   1. Plačem za tvojim usnama (Ambasadori, Beograd disk, 1971.)
   2. Pogledaj u nebo/Kukavica kuka/Gospa Mica-gazdarica (Korni grupa, PGP RTB, 1971.)
   3. Sinoć nisi bila tu/Tako tiho (Beograd disk, 1972.)
   4. Pod lumbrelom/Stara pisma (Jugoton, 1972.)
   5. Gori vatra/Isti put (Jugoton, 1973.)
   6. Bling, blinge, bling/Julija (Jugoton, 1973.)
   7. Zelena si rijeka bila/Ne dam ti svoju ljubav (Diskoton, 1974.)
   8. Dome moj/Ljubav je samo riječ (Jugoton, 1974.)
   9. Madre mia/Rock'n'roll Himmel (Suzi Records, 1974.)
  10. Ona spava/Zaboravi sva proleća (PGP RTB, 1975.)
  11. Zvao sam je Emili/Sonata (Jugoton, 1975.)
  12. April u Beogradu/Svitanje (PGP RTB, 1975.)
  13. Sinoć nisi bila tu/U dnu čoveka uspomena/Slike iz detinjstva (1975.)
  14. Ti si bila, uvijek bila/A sad sam ja na redu (Jugoton, 1976.)
  15. Ljubav ima lažni sjaj/Balerina (Jugoton, 1977.)
  16. Živiš u oblacima/Zašto spavaš (Jugoton, 1977.)
  17. Loš glas/Ne mogu biti tvoj (Jugoton, 1978.)
  18. Light Me/I'm Not A Robot Man (Suzi Records, 1978.)
  19. Alles Was Ich Hab'/Lampenfieber (Warner Bros Records, 1979.)
  20. Druže Tito mi ti se kunemo/Titovim putem (Jugoton, 1980.)

Albumi
# Ti i ja (Jugoton, 1975.)
# Ako priđeš bliže (Jugoton, 1978.)
# Zbog tebe (Jugoton, 1980.)
# Malo pojačaj radio (Jugoton, 1981.)
# Šta mi radiš (Jugoton, 1983.)
# Ti si mi u krvi (Kamarad-Diskoton, 1984.)
# Rodi me majko sretnog (Diskoton, 1988.)
# Da ti kažem šta mi je (Komuna, 1990.)
# Kad bi moja bila (Komuna, 1997.)
# Okano (BK sound, 2000.)
# Čarolija (RTV BK Telekom, 2003.)
# Zavičaj (PGP RTS, 2006)


Moja Natalna karta
 ...Sanovnik s jasnim slovima lako je to sa snovima nevolje krenu onda kad tumačim stvarnost...
 


*

Van mreže komsinica sanja

  • *
  • 31
  • 0
  • Pol: Žensko
Odg: Zdravko Colic
« Odgovor #1 poslato: 21:44:07, 06.Jun.2009. »
Covek stvarno dobro peva ali nije vise interesantan (*o*)
 

*

Van mreže Avantura

  • **
  • 396
  • 3
  • Pol: Žensko
  • SuperLady
Odg: Zdravko Colic
« Odgovor #2 poslato: 15:25:38, 21.Jun.2009. »
Čovek je neverovatno sebe degradirao muzikom koju je snimio na poslednjih nekoliko albuma.
 

*

Van mreže tikica

  • *****
    Počasni član
  • 1 743
  • 12
  • Pol: Žensko
    • Facebook
Odg: Zdravko Colic
« Odgovor #3 poslato: 15:34:53, 21.Jun.2009. »
ja vise slusam starije nego ove novije pesme (*o*)
Zaljubljenaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :-)
 




 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
11 Odgovora
3579 Pregleda
Najnovije: 21:22:58, 26.Maj.2010.
SnowLady