Ponovo RTS pretplata

  • Odgovora: 7

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Ch

  • ******
  • 12 178
  • Zahvaljeno: 28 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Ponovo RTS pretplata
« poslato: 20:50:07, 26.Jun.2015. »
RTS i RTV odlučili da se od 2016. ponovo naplaćuje gledanje javnih servisa. Opcija i da građani dobiju 12 mesečnih listića.

TEK što smo zaboravili na televizijsku pretplatu, javni servisi su počeli da se dogovaraju o tome kako će da naplaćuju TV taksu, koja po zakonu mora da bude uvedena od januara 2016. godine i da iznosi maksimalnih 500 dinara. Novi namet za TV program trebalo bi da stiže kao poseban račun, predviđa zakon, ali postoji mogućnost i da ponovo bude stavka na računu za struju.

Ideja koja bi bila saglasna sa zakonom je da građani već u januaru dobiju 12 listića sa unapred određenim iznosima za celu godinu i da uplaćuju svakog meseca po jedan. Ovakav način naplate trebalo bi da bude sproveden u saradnji sa Poreskom upravom.

Druga opcija o kojoj se razmišlja je isti način naplate kao i za pretplatu - na računu za struju! Ovo bi za RTS i RTV bilo jednostavnije, ali bi zahtevalo izmene zakona.

- Naša zakonska obaveza bila je da do prvog jula donesemo odluku o uvođenju takse i to smo uradili - kaže za "Novosti" Zoran Popović, predsednik UO Radio-televizije Srbije. - Nismo odlučivali o načinu naplate. Time ćemo se baviti na jesen. Jedna od mogućih ideja je da se taksa naplaćuje putem računa za električnu energiju, jer RTS nema kapacitet da to sve sam uradi. Očekujemo da bi zbog toga, kao i zbog zaostalih dugovanja, mogao da bude izmenjen zakon.

To je i dalje samo na nivou ideje, a u JP "Elektroprivreda Srbije" kažu, za "Novosti", da nije bilo nikakvog sastanka tim povodom, niti je bilo ko iz RTS kontaktirao sa PD "EPS Snabdevanje", koje posluje u okviru EPS.

A sadašnje odredbe Zakona o javnim medijskim servisima, usvojene avgusta prošle godine, ne ostavljaju mogućnost da se taksa naplaćuje putem računa za struju, već tako što bi građani dobili 12 listića za jednu godinu i sukcesivno ih uplaćivali. Kaže se da se TV taksa naplaćuje od svih fizičkih i pravnih lica koja imaju merno mesto za električnu energiju. Cena ne sme da bude veća od 500 dinara, ali se jednom godišnje usklađuje s indeksom rasta potrošačkih cena, ne pre 2017. godine. Javni servis ima obavezu da vodi evidenciju korisnika, sa potrebnim podacima, koje mogu da traže direktno od korisnika ili da ih dobiju od EPS, poreske uprave, ministarstava, poštujući pravila zaštite podataka o ličnosti. Predviđeno je i oslobađanje plaćanja za građane iz socijalno ugroženih kategorija, kao i za objekte u kojima se ne koristi televizor, a i za određene ustanove i organizacije.

Glavni izazov biće povećati procenat naplate i ubediti građane da taksa za javni servis mora da se plaća. Pominje se da je namera RTS da bude ažurniji u potraživanju dugovanja, tako što bi već posle dva-tri neplaćena računa predmete ustupili izvršiteljima. Tako bi iznos od 1.000 dinara za dva neplaćena računa mogao da naraste i do deset puta, kada se doda nagrada za izvršitelje, kamate i takse.

Novosti.rs


 


*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Odg: Ponovo RTS pretplata
« Odgovor #1 poslato: 11:57:26, 27.Jun.2015. »
Lud narod  :krsti:  Do kada cemo da imamo glupe racune?  (*o*)
Strah me čini jačim i boljim.
 

*

Van mreže elena86

  • ****
  • 4 388
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 129
  • Pol: Žensko
Odg: Ponovo RTS pretplata
« Odgovor #2 poslato: 01:50:28, 28.Jun.2015. »
Bitno je da ce cena da se uskladjuje sa indeksom rasta potrosackih cena,a plate samo smanjuju  :krsti: :krsti: :krsti:
Em placam kablovsku,em sam morala da potpisem dodatni ugovor za onaj resiver ili sta je vec za digitalnu,i to dodatno placam,pa jos i njima da se placa,a bez te kablovske RTS ne bih ni videla,a ne bi mi ni bilo mnogo zao,jer nista novo i nemaju vec 100 god  >:(
Svaka zena je dama u drustvu pravog muskarca
 

*

Van mreže Džudi

  • **
  • 212
  • 10
  • Pol: Žensko
Odg: Ponovo RTS pretplata
« Odgovor #3 poslato: 14:16:55, 28.Jun.2015. »
Ja ću redovno plaćati tu taksu. Gledam i RTS i RTV, imaju neke dobre emisije.
Takođe ne želim da zbog neplaćenih računa dočekujem privatne izvršitelje.
Život je sastavljen od dana za plakanje i od dana za smejanje...
 

*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Odg: Ponovo RTS pretplata
« Odgovor #4 poslato: 22:19:46, 28.Jun.2015. »
Ja ću redovno plaćati tu taksu. Gledam i RTS i RTV, imaju neke dobre emisije.
Takođe ne želim da zbog neplaćenih računa dočekujem privatne izvršitelje.
Da, samo bi fer bilo da placa samo onaj ko gleda  (mah:mah)
Strah me čini jačim i boljim.
 

*

Van mreže Ch

  • ******
  • 12 178
  • Zahvaljeno: 28 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Odg: Ponovo RTS pretplata
« Odgovor #5 poslato: 23:14:11, 06.Jul.2015. »
Ja ću redovno plaćati tu taksu. Gledam i RTS i RTV, imaju neke dobre emisije.
Takođe ne želim da zbog neplaćenih računa dočekujem privatne izvršitelje.

Da li znaš koliki je dug gradjana prema RTS-u jer ranije nisu plaćali pretplatu?
 


*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Odg: Ponovo RTS pretplata
« Odgovor #6 poslato: 23:22:00, 06.Jul.2015. »
Ja znam  ;D

Citat
Dugovi građana za televizijsku pretplatu narasli su na 53,7 milijardi dinara ili 448 miliona evra
  (mah:mah)
Strah me čini jačim i boljim.
 

*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Odg: Ponovo RTS pretplata
« Odgovor #7 poslato: 14:40:59, 06.Okt.2015. »
Spreman račun za RTS pretplatu

utvrđeno i kako će izgledati obrazac zahteva za oslobađanje od plaćanje te obaveze.

U ovom trenutku, piše list, radi se na ažuriranju baze podataka korisnika koji će od 1. januara ponovo plaćati pretplatu za javne servise, koja će se ovoga puta nazivati taksa.

Prema Zakonu o javnim servisima, RTS i RTV bi do kraja godine, a potom i svake sledeće godine, trebalo da građanima dostave 12 mesečnih računa za plaćanje takse za narednu godinu.

Međutim, u javnim servisima očekuju da će to rešenje biti promenjeno u narednim nedeljama, jer bi ovaj sistem naplate ponovo bio neefikasan.

Glavni problem je što taksa za javni servis nije prepoznata u Zakonu o taksama, te nije jasno kako će se građani obavezati da plaćaju taksu i kakve će sankcije biti primenjivane za neplatiše.

U Zakonu o javnim servisima stoji samo da će RTS i RTV za neizvršenje obaveze plaćanja takse, "pokretati postupak naplate u skladu sa zakonom".

 Kako "Danas" nezvanično saznaje, u RTS i RTV očekuju da će se zakon promeniti i da će se taksa za javni servis naplaćivati uz račun za struju s tim što ovoga puta to ne bi trebalo da bude razdvojeno već objedinjeno u jednu uplatnicu.

Izvor
Strah me čini jačim i boljim.
 




 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
2 Odgovora
1253 Pregleda
Najnovije: 21:22:45, 07.Sep.2009.
Little_dress
Ponovo u vezu

Započeo Perla « 1 2 3 » :: Ljubav ::

24 Odgovora
4914 Pregleda
Najnovije: 01:28:40, 07.Feb.2011.
Perla
4 Odgovora
1317 Pregleda
Najnovije: 11:25:12, 17.Mar.2013.
ivan-bulevarac