Ostacemo bez lekara

  • Odgovora: 9

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Ostacemo bez lekara
« poslato: 19:52:36, 02.Maj.2015. »
Lekari ističu da ovaj problem postoji godinama i da se sve više osećaju posledice dugogodišnje loše strategije u zdravstvenom sistemu, piše B92.

Upozoravaju da nije daleko trenutak kada će Srbija možda morati da uvozi lekare.
Sertifikat o dobrom glasu je lekarima potreban za zapošljavanje u inostranstvu. Izdaje ga Lekarska komora kao dokaz da se lekar nije ogrešio o etiku profesije i da mu nije zabranjen rad.

U komori ističu da je svake godine sve veći broj zahteva za izdvanje ove potvrde, što pokazuje sve veću želju lekara za odlaskom u inostranstvu.

Oko 300 sertifikata je bilo izdato 2012. godine, sledeće je broj porastao na 435, da bi se prošle više nego udvostručio, čak 927. Do 1. aprila ove godine podneto je 250 zahteva.

Najviše odlaze mladi lekari bez specijalizacije, koji su tek završili fakultet i ne mogu da nađu posao, ali i specijalisti sa višegodišnjim iskustvom. Najčešća destinacija su skandinavske zemlje i Nemačka.

“Najveći je broj internista, anesteziloga, odlaze i visokoosposobljeni lekari sa subspecijalizacijama, zato što su oni izuzetno dobro plaćeni u inostranstvu. Lekarska populacija je izuzetno stara, ogroman broj lekara je pred penzijom ili u poslednjoj deceniji svog rada, tako da kad oni odu u penziju, ostaće mladi ljudi koji nisu imali dovoljno vremena da uče od starijih kolega, to je nešto što će morati na neki način da se premosti ”, navodi Vesna Jovanović iz Lekarske komore.

Anesteziolog Dragan Cvetić potvrđuje da njegove kolege već godinama odlaze zbog loših uslova rada i loše zarade.

“Mi već imamo područja u Srbiji, zbog neravnomerne zastupljenosti, imamo područja gde određene specijalnosti nedostaju i fale, posebno što se tiče anesteziloga, pa se operacije odlažu jer nemamo dovoljno ljudi, pa imamo zapošljavanje ljudi koji su u penziji, da bi se nekako održavao posao”, kaže Cvetić.

Pored anesteziologa, Srbiji sve više nedostaju patolozi, kao i radiolozi, pa nije daleko trenutak kada će Srbije morati da uvozi lekare.

“Zemlja u kojoj lekar specijalista mog profila zarađuje oko 650 eura, nije destinacija da bi neko došao jer gde god krenete van Srbije, možda izuzetak jedna ili dve evropske zemlje uslovi su bolji. Nama neko iz Pakistana, Bangladeša ili Sudana neće doći jer voli Srbiju, već jer gleda uslove u kojima radi i koliko je plaćen”, navodi Cvetić.

U Lekarskoj komori ističu da je rešenje da se i komora i Ministarstvo zdravlja više uključe u politiku upisa na medicinske fakultete, kao i u kreiranje politike dodele specijalizacija, piše B92.

http://mondo.rs/topicv35/mondors/1


Strah me čini jačim i boljim.
 


*

Van mreže maraja

  • *****
    Počasni član
  • 1 835
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 69
  • Pol: Žensko
    • Facebook
Odg: Ostacemo bez lekara
« Odgovor #1 poslato: 16:49:10, 03.Maj.2015. »
Sta nas sve ne ceka u Srbiji  :(
 

*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Odg: Ostacemo bez lekara
« Odgovor #2 poslato: 22:12:10, 03.Maj.2015. »
Meni nije jasno ako vec od 2012. postoje podaci zasto odmah nesto nije preduzeto  (*o*)
Strah me čini jačim i boljim.
 

*

Van mreže elenica

  • *****
    Počasni član
  • 4 065
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 53
  • Pol: Žensko
Odg: Ostacemo bez lekara
« Odgovor #3 poslato: 17:23:52, 10.Maj.2015. »
Podrzavam ih i razumem. Za sada su Norveska i Nemacka obecane zemlje za lekare. Posebno Norveska za sve zive medicinske struke (lekare, farmaceute, medicinske setsre, fizioterapeute),  samo neka bezi ko moze  tamo gde nude bolje uslove.
 

*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Odg: Ostacemo bez lekara
« Odgovor #4 poslato: 12:28:56, 11.Maj.2015. »
A kad pobegnu sta ce ostali ljudi ovde da rade?
Strah me čini jačim i boljim.
 

*

Van mreže elenica

  • *****
    Počasni član
  • 4 065
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 53
  • Pol: Žensko
Odg: Ostacemo bez lekara
« Odgovor #5 poslato: 20:59:19, 11.Maj.2015. »
E tada ce se i drzava opametiti valjda, pa ce preduzeti nesto
 


*

Van mreže filozof

  • ***
  • 697
  • Zahvaljeno: 7 puta
  • 34
  • Pol: Muško
Odg: Ostacemo bez lekara
« Odgovor #6 poslato: 14:22:31, 13.Maj.2015. »
U pravu si, sistemski nesto treba da se menja. Treba nagraditi mlade i vredne studente, odmah im dati specijalizaciju mogucnost da napreduju, posvetiti im paznju. A i mi kao narod moramo malo smanjiti pohlepu jer nijedan se kvalitetan sistem drzave nije izgradio ako svi u drustvu nisu radili na tome.

Nema cutanja ako je u pitanju korupcija, nema cutanja ako je u pitanju kriminal, nema cutanja ako je u pitanju prisila, mobing, zlostavljanje...  takve sto pre moramo da stavimo iza resetaka i mi ostali da stvorimo sistem koji ce nam omoguciti bolji zivot jer u protivnom nikada se necemo izvuci iz blata  :namigivanje:
Nada je san budnih.
Aristotel
 

*

Van mreže maraja

  • *****
    Počasni član
  • 1 835
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 69
  • Pol: Žensko
    • Facebook
Odg: Ostacemo bez lekara
« Odgovor #7 poslato: 18:17:55, 13.Sep.2015. »
@filozof, svaka cast za komentar. Pitanje je samo kada cemo to svi shvatiti.
 

*

Van mreže dmicic

  • *
  • 1
  • 0
  • Pol: Muško
Odg: Ostacemo bez lekara
« Odgovor #8 poslato: 12:03:57, 24.Jan.2023. »
Brate iskreno, nzm sta da ti kazem, po meni je najbolja ordinacija kod doktorke bilje, ona je najbolja u nisu, ja ti idem vec 10 godina kod nje i ja sam prezadovoljan stvarno mislim da mozes i da valjda zakazes preko neta http://drbiljana.com , probaj, dobri su bas
« Najnovija izmena:: 02:36:10, 21.Feb.2023. Miloš Mi. »
 

*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Odg: Ostacemo bez lekara
« Odgovor #9 poslato: 02:37:57, 21.Feb.2023. »
Ne moramo bas tako direktno da se reklamiramo  (mah:mah)
Strah me čini jačim i boljim.
 




 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
1 Odgovora
2651 Pregleda
Najnovije: 12:48:55, 11.Apr.2010.
decko u usponu
0 Odgovora
1026 Pregleda
Najnovije: 16:44:10, 03.Jan.2011.
miss80
3 Odgovora
1566 Pregleda
Najnovije: 20:07:23, 16.Nov.2013.
slučajni-prolaznik