Muzika za inteligenciju

  • Odgovora: 20
Stranice: « 1 2 3 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Madafakin_Ja

  • **
  • 271
  • 0
  • Pol: Muško
Odg: Muzika za inteligenciju
« Odgovor #10 poslato: 13:46:21, 26.Jun.2009. »
ja sam odrastao uz rap/hiphop, rock'n'roll, blues, jazz i smatram se inteligentnom osobom (uobraženo, zar ne? ;D)
to se godinama proširilo i sad gotivim gotovo sve muzičke žanrove
 
mislim da muzika koju slušaš nema veze sa nivoom tvoje inteligencije, već okolina u kojoj odrastaš

prema ovom njihovom testu, ljudi bi trebalo da prestanu sa slušanjem muzike koja im prija, i da pređu na klasiku?
ako je to slučaj, -'fala lepo, ostaću glup i srećan ;D
Ne postoje najbolji, već samo favoriti.
 


*

Van mreže Nightmaster

  • **
  • 437
  • 3
  • Pol: Muško
Odg: Muzika za inteligenciju
« Odgovor #11 poslato: 15:22:34, 27.Jun.2009. »
Evo mali tekst koji nadjoh...

Mozart and Metallica fans kindred spirits: research


LONDON (AFP) — Heavy metal fans and lovers of classical music have more in common than they like to think, according to research published Friday by a university in Edinburgh.

Although fans of bands like Metallica are traditionally portrayed as work-shy, long-haired students and lovers of Mozart are seen as sober and hard-working, researchers found that both music types attract creative people who are at ease with themselves but can be introverted.

But classical music fans have high self-esteem while heavy rock fans lack self-belief, the team at Heriot-Watt University in Edinburgh found.

Indie music listeners lack self-esteem and lovers of pop music are uncreative, while country and western fans are hard-working and rap fans have an outgoing personality.

The three-year study on the links between personality and music taste was led by psychology professor Adrian North.

"We have always suspected a link between music taste and personality. This is the first time that we've been able to look at it in real detail. No-one has ever done this on this scale before," he said.

"People do actually define themselves through music and relate to other people through it but we haven't known in detail how music is connected to identity."

North added: "One of the most surprising things is the similarities between fans of classical music and heavy metal. They're both creative and at ease but not outgoing.

"The general public has held a stereotype of heavy metal fans being suicidally depressed and of being a danger to themselves and society in general. But they are quite delicate things."

The research could have many uses in marketing, the professor said.

"If you know a person's music preference you can tell what kind of person they are, who to sell to. There are obvious implications for the music industry who are worried about declining CD sales."

More than 36,000 people around the world took part in the research, making it the biggest survey of its kind ever conducted.

People were asked to rate 104 musical styles and were also questioned on their personality traits.
It's better to burn out, than to fade away...
 

*

Van mreže jana

  • **
  • 192
  • 1
  • Pol: Žensko
Odg: Muzika za inteligenciju
« Odgovor #12 poslato: 15:32:59, 27.Jun.2009. »
Ovo mozda bude interesantno




“Mocartov efekat”

Muzika je najčudesniji put ka duhovnoj realizaciji; ne postoji brži i sigurniji način za sticanje duhovnog savršenstva nego kroz muziku... U zlatnom dobu je postojala muzika duše, muzika koja se obraćala duši samoj i koja ju je podizala do kosmičke svijesti
Kako klasična muzika poboljšava inteligenciju i učenje
Mocartov efekat je zajednički termin koji označava transformacionu moć muzike u zdravstvu, obrazovanju i kvalitetu života.

Još otkada su 1993. godine predstavljeni prvobitni rezultati, o fenomenu Mocartovog efekta se naširoko raspravljalo i u naučnoj zajednici i u javnim medijima. Zasnovan je na načelnom zapažanju da su učesnici u studiji poboljšali svoje rezultate u prostorno-vremenskim testovima nakon što su slušali jednu od Mocartovih klavirskih sonata. Prostorno-vremensko snalaženje je važan vodič ka matematičkoj sposobnosti i talentu. Ta prvobitna studija je potaknula daljnje zanimanje za istraživanje veze između muzike, inteligencije i učenja.

Istraživanja sa Mocartovom muzikom su otpočela u Francuskoj kasnih pedesetih kada je dr. Alfred Tomatis započeo svoje eksperimente zvučne stimulacije djece sa poremećajima govora i komunikacije. Do 1990. godine, nastalo je na stotine centara u svijetu koji su koristili Mocartovu muziku visoke frekvencije, posebno koncerte za violinu i simfonije, da bi pomogli djeci sa disleksijom, poremećajima govora i autizmom. Eksperimenti sa Mocartovom muzikom i procjenama prostorne inteligencije su započeli i na Univerzitetu Kalifornija u Irvinu devedesetih godina. Nove studije iz 2001. godine u Engleskoj koriste Mocartovu muziku za proučavanje njenih efekata na epilepsiju.

Muzika pomaže u oslobađanju od stresa prouzrokovanog bolešću; ona može preporoditi i inspirisati osobu i umanjiti bol. Muzika nije trenutni lijek za bolest, iako se sprovode mnoga istraživanja o značaju zvučne stimulacije za zdravlje. Uho je osnova za ravnotežu, jezik, izraz i prostornu orijentaciju. Muzika i ritmični uzorci se široko koriste prije i poslije operacija i za pacijente koji su doživjeli moždane udare i povrede glave. Muzički terapeuti su obučeni stručnjaci koji mogu pomoći u fizičkom, razvojnom i psihološkom okruženju. Muzička podloga nije neophodna za pacijenta. Muzika doseže do višestrukih područja mozga, više nego jezik sam i zbog toga može biti prilično efektivna u kliničkom okruženju.

Mocartov efekat predstavlja:
    *Korišćenje muzike i umjetnosti za poboljšavanje zdravlja porodica i zajednica.
    *Opšta upotreba muzike za poboljšanje pamćenja, svijesti i integraciju stilova učenja.
    *Inovativno i eksperimentalno korišćenje muzike za poboljšanja slušanja i poremećaja nedostatka pažnje.
    *Terapeutske upotrebe muzike za mentalne i fizičke poremećaje i povrede.
    *Kolektivno korišćenje muzike za dočaravanje i vizuelizaciju, za aktiviranje kreativnosti i smanjenje depresije i potištenosti.

Izvor
Kad volis nekog, voli ga zauvek...  :)
 

*

Van mreže wild-boy

  • *
  • 46
  • 0
  • Pol: Muško
Odg: Muzika za inteligenciju
« Odgovor #13 poslato: 23:21:08, 04.Jul.2009. »
nightmaster, mislio sam da imas spisak nekih pesama a ne tekst (*o*)
 

*

Van mreže Nightmaster

  • **
  • 437
  • 3
  • Pol: Muško
Odg: Muzika za inteligenciju
« Odgovor #14 poslato: 12:38:54, 09.Jul.2009. »

nightmaster, mislio sam da imas spisak nekih pesama a ne tekst (*o*)

Imao sam nesto nalik spisku, ali nznam gde mi je sad.. :P
It's better to burn out, than to fade away...
 

*

Van mreže tina1812

  • **
  • 138
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 0
  • Pol: Žensko
  • Sun is shining....I'm rainbow too..
Odg: Muzika za inteligenciju
« Odgovor #15 poslato: 22:16:16, 21.Avg.2009. »
ti prica o muzici i ljudima koji slusaju odredjenu vrstu muzike ima milion..tipa ako slusas elektronsku muziku sigurno se drogiras..il slusas rock nikad se ne kupas i eto sad ako slusas bilo sta sem klasicne glup si..a sta sa jazzom..?!??!muzika odredjuje samo stanje duha..normalno ako slusas neki lounge,ambijentalu da ces biti smireniji nego kad slusas rave..hard rock i sl..
Natalna Karta
                                                            
 


*

Van mreže wild-boy

  • *
  • 46
  • 0
  • Pol: Muško
Odg: Muzika za inteligenciju
« Odgovor #16 poslato: 19:41:22, 31.Okt.2009. »
nightmaster, mislio sam da imas spisak nekih pesama a ne tekst (*o*)
Imao sam nesto nalik spisku, ali nznam gde mi je sad.. :P
steta, ako nadjes kopiraj  ;)
 

*

Van mreže miss80

  • *****
    Počasni član
  • 5 001
  • 3
  • Pol: Žensko
Odg: Muzika za inteligenciju
« Odgovor #17 poslato: 01:30:24, 16.Nov.2009. »
Ja mislim da je klasicna muzika odlicna za inteligenciju ili bar za koncentraciju,mene i opusta.
 

*

Van mreže jana

  • **
  • 192
  • 1
  • Pol: Žensko
Odg: Muzika za inteligenciju
« Odgovor #18 poslato: 19:10:05, 27.Nov.2009. »
Ja mislim da je klasicna muzika odlicna za inteligenciju ili bar za koncentraciju,mene i opusta.

Bas tako i kod mene je ista situacija.   (mah:mah)
Kad volis nekog, voli ga zauvek...  :)
 

*

Van mreže Feniks

  • ***
  • 983
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 1
  • Pol: Žensko
Odg: Muzika za inteligenciju
« Odgovor #19 poslato: 20:15:32, 27.Nov.2009. »
 


Stranice: « 1 2 3 »

 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
20 Odgovora
7460 Pregleda
Najnovije: 07:50:59, 03.Feb.2019.
Dunjusa
6 Odgovora
2048 Pregleda
Najnovije: 20:25:01, 04.Jun.2011.
medenica
3 Odgovora
1111 Pregleda
Najnovije: 05:07:35, 09.Jun.2014.
plutonac