Spanija

• Odgovora: 27
Stranice: 1 2 3 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže *Mew - S.w.E.e.T*

• 1 113
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 3
  • Pol: Žensko
  • ..samo u snu..ljubav postoji za nas..
Spanija
« poslato: 17:05:55, 14.Mar.2009. »
Španija (España) je jugozapadna evropska država, graniči se sa Portugalom na zapadu i Francuskom i Andorom na severoistoku. Izlazi na Sredozemno more na jugu i istoku i Atlantski okean na severu i severozapadu, evropski deo Gibraltara graniči s Španijom. Glavni grad je Madrid. U sastavu Španije se takođe nalaze i dva arhipelaga: Balearska ostrva u Sredozemnom moru i Kanarska ostrva u Atlantskom okeanu. Seuta i Melilja (dve enklave na severu afričkog kontinenta sa statusom autonomnih gradova), kao i Livija (enklava u francuskim Pirinejima), takođe pripadaju španskoj državi.Španija je članica Ujedinjenih nacija, Evropske Unije i NATO saveza.

Klima
Španija se nalazi u umerenom pojasu, njen neujednačen reljef utiče na veliku klimatsku raznovrsnost. Često se za klimu Španije kaže da je sredozemna (mediteranska). Međutim, to je samo donekle tačno jer samo priobalno područje istoka, jugoistoka i juga Španije ima sredozemnu klimu. Po geografskoj širini najveći deo Španije bi trebao imati sredozemnu klimu, ali neke druge prirodne karakteristike stvaraju drugačije uslove. Na izmene klime prevashodno utiče viši reljef, odnosno viša nadmorska visina, pa dolazi i do vertikalne klimatske zonalnosti. Uz to, planine se uglavnom izdižu uz rub države, odnosno poluostrva, pa su značajna prepreka širenju klimatskih uticaja sa okolnih prostora. Zbog toga središnji deo Španije - Mezeta, ima znatno drugačiju klimu od one koja bi odgovarala geografskoj širini tog prostora, odnosno u značajnoj meri je kontinentalna. Na istoku i jugu Španije gde preovlađuje sredozemna klima (često se navodi i kao suptropska) srednje mesečne temerature tokom godine kreću se od 13°C do 25°C, a izluči se od 350 - 500 mm padavina. Za ovo područje karakteristično je dugo, toplo, suvo i sunčano leto, kada maksimalne temperature dostignu i 48°C. Sredozemna obala Španije ima najveći broj sunčanih sati u Evropi. Na svim primorjima zime su ugodne, a na jugu i tople. Severozapad Španije, odnosno atlantska obala, koja izlazi i na Biskajski zaliv, ima svežiju klimu, pa se temperature kreću od 8-20°C. Sa Biskajskog zaliva prema poluostrvu kreću se vlažne mase, te se na planinskim padinama izluči najviše padavina, odnosno na ovom prostoru 900-2000 mm. Zbog blage okeanske klime i dosta padavina, čitavo područje je pod relativno bujnom i zelenom vegetacijom, pa se ova regija često naziva i Zelena obala (Costa Verde). Unutrašnju Španiju, sa kontinentalnom klimom karakterišu srednje mesečne temperature od 3-23°C, mada tokom zime temperature često budu negativne. U ovoj regiji prosečno godišnje izluči se ispod 500mm padavina, a na nekim sektorima i ispod 300. Istočni obod ove regije poprima neke karakteristike mediteranske klime, dok se severozapadni rub približava okeanskoj.

Stanovništvo
Prvog januara 2006. godine, Španija je imala 44.708.964 stanovnika. Gustina naseljenosti je 88,59 stan./km², a distribucija stanovništva u na celoj teritoriji je neujednačena. Madrid, okolina Madrida i obala su najgušće naseljene zone, dok je unutrašnjost znatno ređe naseljena.Danas oko 80% stanovništva živi u gradovima. U starosnoj dobi 0-19 godina je 33% populacije, u dobi 20-59 godina je 50%, a starijih od 60 godina ima 17%. Očigledno je i da španska populacija postaje sve starija, a na to utiče i mali prirodni priraštaj, koji iznosi svega 1 promil (stopa nataliteta je 10 promila, a mortaliteta 9 promila). Španija je prilično homogena što se religije tiče - 97% stanovništva je katoličke vere, 0,4% su protestanti i 2,6% ostali.

Turističko-geografske regije
Kosta Brava i Kosta Dorada
Kosta del Azar
Kosta Blanka
Kosta del Sol
Kosta de la Luz i Andaluzija
Balearska ostrva
Kanarska ostrva
Kantabrijsko primorje ili Kosta Verde
Unutrašnjost Španije i Pirineji

izvor

Kada pomislite na zaštitne znake Španije, verovatno su vam u glavi korida i flamenko. Međutim, bogato kulturno nasleđe nudi mnogo više upravo zbog preplitanja geografskih uticaja različitih kultura, tako da ćete u Toledu naći srednjevekovne jevrejske hramove i mavarske palate, Galicija na obali Atlantika će vas podsećati na zelene obale Škotske, a ponosni Katalonci će vam reći da je njihova pokrajina nešto stvarno posebno.

Hrana i piće
Gaspačo, paelja i tortilja su tipični španski specijaliteti koji se služe širom zemlje. Ukusna kuhinja, atmosfera u malim restoranima i gostoprimljivo stanovništvo pružaju potpuni užitak. Uz sok ili čašu vina poslužiće vas grickalicama - tapas koje se u svakom regionu drugačije služe ali su podjednako ukusne. Na meniju će se naći sveži morski plodovi i riba, a za sladokusce tu je jamon - ukusna poput našeg pršuta

izvor
« Najnovija izmena:: 17:08:04, 14.Mar.2009. *Mew - S.w.E.e.T* »

...Te busque debajo de las piedras y no te encontre
En la manana fria y en la noche te busquer Hasta enloquecer Pero tú llegaste a mi vida como una luz Sanando las heridas de mi corazon Haciéndome sentir vivo otra vez...

*

Van mreže sunshine_Dijana

Počasni član
  • 2 194
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 7
  • ~Sunshine~
Odg: Spanija
« Odgovor #1 poslato: 00:37:21, 04.Maj.2009. »
Nema sada nista od Spanije, zbog ovog svinjskog gripa. :(
~Sunshine~

*

• 1 113
  • 3
« Odgovor #2 poslato: 16:31:06, 07.Maj.2009. »
znam cula sam za to..ali i dalje mnogi ljudi idu tamo... :-\
En la manana fria y en la noche te busquer Hasta enloquecer Pero tú llegaste a mi vida como una luz Sanando las heridas de mi corazon Haciéndome sentir vivo otra vez...

*

Počasni član
  • 2 194
  • 7
  • ~Sunshine~
« Odgovor #3 poslato: 04:03:53, 09.Maj.2009. »
Pa ima onih koji idu i uprkos tome, ali nije bas mnogo... Manje dosta. Dosta ljudi je odustalo.
~Sunshine~

*

• 1 113
  • 3
« Odgovor #4 poslato: 18:34:44, 09.Maj.2009. »
Pa hvala Bogu da se uvek vecina nadje kao pametnija polovina :)

*

Počasni član
  • 2 194
  • 7
  • ~Sunshine~
« Odgovor #5 poslato: 20:58:08, 09.Maj.2009. »
Eee kamo srece da je uvek... Ja bas mislim da je to redje..... =))))
~Sunshine~

*

• 1 113
  • 3
« Odgovor #6 poslato: 21:13:33, 09.Maj.2009. »
Eee kamo srece da je uvek... Ja bas mislim da je to redje..... =))))

samo sam bila ironicna :D :D

*

Van mreže Nale 83

Počasni član
  • 8 252
  • 15
« Odgovor #7 poslato: 21:37:56, 25.Maj.2009. »
Mmmmm Barselona! Predivna je!
Ako se neko odluci da krene put Spanije evo nekoliko slicica:

« Najnovija izmena:: 21:42:51, 25.Maj.2009. Nale 83 »

*

Počasni član
  • 2 194
  • 7
  • ~Sunshine~
« Odgovor #8 poslato: 22:38:25, 25.Maj.2009. »
Divno (e*e)
~Sunshine~

*

Van mreže Nale 83

Počasni član
  • 8 252
  • 15
« Odgovor #9 poslato: 23:03:51, 25.Maj.2009. »
Hvala Dijana  :zagrljaj: !
Bice jos slicica :).

Stranice: 1 2 3 »

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000