
Metju Rasvort sa univerziteta „Oksford“, identifikovao je bočni prednji stub kao potpuno novi deo ljudskog mozga koji nam, kako naučnici veruju, pomaže da prepoznamo kada smo napravili lošu odluku. Drugim rečima, u pitanju je deo mozga koji nas čini ljudima.
Da li je trava uvek zelenija u komšijskom dvorištu? Ukoliko vas ovo pitanje muči, možda bi trebalo da se zahvalite perifernom prednjem stubu mozga koji se nalazi iza svake od obrva, tvrdi istraživač sa univerziteta „Oksford“, piše britanski Telegraf.
Metju Rasvort je identifikovao bočni prednji stub kao potpuno novi deo ljudskog mozga koji nam, kako naučnici veruju, pomaže da prepoznamo kada smo napravili lošu odluku.
„Postoji nekoliko delova u mozgu koji prate koliko su dobri izbori koje činimo, i to je zaista dobra stvar. Međutim, ovaj region prati koliko su dobre odluke koje nismo učinili“, tvrdi Rasvort.
Istraživači su skenirali mozak 25 osoba korišćenjem dve tehnologije zamišljanja.
Spajanje skeniranih slika mozga pomoglo im je da nauče više o vezama između dela mozga zaduženog za jezik i kognitivne sposobnosti i ostatka mozga.
Stručnjaci su potom podelili ventrolateralni prednji korteks u 12 područja, nakon čega su skenirali mozgove majmuna u potrazi za tim istim regionima.
Rezultati skeniranja pokazali su da majmuni imaju samo 11 ovih regiona i da samo ljudi imaju periferni prednji stub.
Drugim rečima, u pitanju je deo mozga koji nas čini ljudima.
Izvor:
RTs