Zasto deca ne jedu povrce?

  • Odgovora: 2

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Zasto deca ne jedu povrce?
« poslato: 13:49:59, 17.Nov.2013. »
Zašto deca ne jedu povrće

Autor: MONDO

Verovatno ste se nekad zapitali zašto većina dece ne želi čak ni da proba neko povrće. Moguće je da je razlog za to prirodni instinkt za preživljavanje, tvrde istraživači.
Koliko ste samo puta pokušavali da nagovorite mališana da pojede barem malo graška, boranije ili nekog drugog povrća? Kako bi otkrile zašto je gotovo nemoguća misija ubediti decu da treba jesti povrće, psiholozi dr Eni Verc i dr Karen Vin sa američkog Univerziteta Jejl napisale su studiju o tome kako se deca ponašaju u blizini biljaka.

Posmatrale su mališane kako se igraju i ponašaju kada se u njihovoj blizini nalaze različiti predmeti i shvatile da deca ne uzimaju prirodne stvari kao što su biljke, već ih više zanimaju objekti od plastike ili metala.
Klinci su mogli da biraju između dve prirodne, dve veštačke biljke i dva objekta, međutim, oklevali su kada je bilo potrebno da dodirnu biljke, primetili su naučnici. Oni objašnjavaju da su deca "programirana" da se ovako ponašaju još od rođenja, odnosno da je to njihov prirodni instinkt, kako bi izbegli eventualne povrede ili trovanje biljkama i cvećem.
"Ovakav način ponašanja čuva decu od opasnih biljaka i povećava njihove šanse za opstanak", navodi se u studiji.

Rezultati ovog istraživanja mogli bi da objasne frustraciju mnogih roditelja koji pokušavaju da nagovore svoje mališane da jedu povrće, tvrde psiholozi.
"U životu savremenih ljudi, biljke ne igraju toliko važnu ulogu jer ih možete naći gotovo svuda – u parku, na travnjaku, u prodavnici. Ali tokom ljudske evolucije, one su bile ključ našeg ostranka. Ipak, pored takvih prednosti, one mogu da predstavljaju i opasnost", objašnjavaju dr Eni Verc i dr Karen Vin.

Zbog ovakvih rezultata, one tvrde da prirodni nagon za preživljavanjem može da bude razlog zašto deca odbijaju da jedu zeleno povrće. "Biljke proizvode toksine kako bi se odbranile od predatora, a ti toksini mogu biti štetni ili imati čak i fatalan ishod za čoveka ukoliko se nađu u njegovom organizmu".
Šta roditelji mogu da urade? Psiholozi tvrde da bi razgovorom o tome da je određena biljka bezbedna i zdrava za jelo, roditelji možda uspeli da nagovore decu  da jedu povrće.
Stručnjaci ipak naglašavaju da deca nisu aktivno uplašena od biljaka, već da oni jednostavno odbijaju da je dodirnu  kako bi se zaštitili od potencijalnih povreda koje biljka može da im nanese.


Strah me čini jačim i boljim.
 


*

Van mreže elenica

  • *****
    Počasni član
  • 4 065
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 53
  • Pol: Žensko
Odg: Zasto deca ne jedu povrce?
« Odgovor #1 poslato: 17:04:16, 17.Nov.2013. »
Sumnjam da to ima veze sa ovim sto kazu...Pre sam za teoriju da im je manje ukusno od slatkisa i grickalica, brze hrane.Naucnici su inace razvili teoriju daje ova hrana kao neka vrsta blaze droge zbog komb secera, proteina i masti pa onda.
 

*

Van mreže elena86

  • ****
  • 4 388
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 129
  • Pol: Žensko
Odg: Zasto deca ne jedu povrce?
« Odgovor #2 poslato: 18:19:44, 17.Nov.2013. »
Ja onda imam srece jer moja cerkica obozava da jede povrce,a i na to je naucena jos od kad je kao beba pocela da jede prvu hranu tj.kasice,pa mislim da je to malo i stvar navike  :flowers:
Svaka zena je dama u drustvu pravog muskarca
 




 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
12 Odgovora
8391 Pregleda
Najnovije: 14:14:47, 01.Avg.2014.
Mistikana
1 Odgovora
1634 Pregleda
Najnovije: 15:17:33, 21.Sep.2010.
Šmišonja
0 Odgovora
1012 Pregleda
Najnovije: 12:36:56, 05.Nov.2013.
Miloš Mi.