Uloga oca

  • Odgovora: 1

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže narcisa zec

  • *****
    Počasni član
  • 4 384
  • 34
  • Pol: Žensko
Uloga oca
« poslato: 22:50:46, 12.Mar.2013. »
Uloga oca u porodici

Porodica je ključna u razvoju i formiranju pojedinca. Tradicionalno je majka više uključena u brigu o djeci, no uloga oca je od neprocjenjive važnosti u dječjem razvoju i održavanju zdrave porodice.

Odnosi u većini porodica još uvijek su izgrađeni po načelu da otac (barem naizgled) ima glavnu riječ u kući, a majka ulogu odgajatelja djece. U odgoju djeteta otac je potisnut u stranu, a nerijetko je i sam nezainteresiran za ulogu odgajatelja – što je vezano uz održavanje stereotipa polnih uloga.

Uspješni otac
- provodi vrijeme sa svojom djecom
- pokazuje da u svoju djecu ima povjerenja i da ih prihvaća
- uviđa svoje pogreške i priznaje kad pogriješi
- pokazuje osjećaje i ljubav prema djeci
- priča s djecom o njihovim problemima
- kad kažnjava djecu objašnjava im zašto su kažnjena

Greške oca:
- rijetko je kod kuće i malo vremena provodi s djecom
- ne pokazuje djeci što osjeća i misli, a ako i pokazuje to su najčešće negativni osjećaji
- dolazi kući pijan i agresivan je prema djeci
- djecu “ne primjećuje”
- s djecom nikad ozbiljno ne razgovara
- “bježi” od dječjih problema
- ne priznaje da je pogriješio
- u svojim postupcima je nepredvidiv

Odsutnost oca utiče na devojčice
Od treće godine do puberteta je period uzrastanja, kada je značajniji uticaj roditelja suprotnog pola. Kada devojčica u predškolsko doba i nižim razredima osnovne škole, nema prisan odnos sa svojim ocem, topao, pun ljubavi i naklonosti, može postati žena s temeljnim nepoverenjem u muškarce usađenim u njenu ličnost. Možda neće ni biti svesna da uzrok takvog nepoverenja – u odnosu prema drugim muškarcima u njenom životu, ima svoje korene u njenom odnosu sa ocem.

Posledice za muškarce
Nedostatak toplog odnosa punog ljubavi i naklonosti na sličan način ima veliki uticaj na život dečaka. Uticaj se najviše zapaža u ono vreme rasta i razvoja, kada je neophodan upliv roditelja istog pola, počevši od puberteta, u kome je dačacima najpotrebniji muški lik autorita, kao uzor polne uloge u budućem životu.
Dečak, koji sa ocem nema pravilan i delotvoran odnos odrasta sa nerazvijenim i lošim osećajem muževnosti. Nema poverenja u sebe kao muškarca, teško mu je da shvati: kako biti "muško".
Većina muškaraca, retko ili nikada ne dopuste, da drugi spoznaju ovu vrstu nesigurnosti u njihovom životu. Mnogi od njih neprestano nose masku samopouzdanja.

http://znakoviporedputa.com/porodica-i-roditeljstvo/18-otac-koji-nestaje


Velik je onaj čovjek koji nije izgubio srce djeteta
 


*

Van mreže Džudi

  • **
  • 212
  • 10
  • Pol: Žensko
Odg: Uloga oca
« Odgovor #1 poslato: 12:56:37, 25.Jul.2013. »
Uloga oca je veoma važna u odrastanju. Moj tata je umro kada sam imala 20 godina, znači, prošao je sa mnom vreme puberteta.

Sa njim sam bila bliža nego sa mamom. Bio je jako emotivan i vezan za sestru, za mamu i za mene.

U svojoj bližoj okolini -porodica-uža i šira, kao i poznanici, nisam srela očeve koji su loši roditelji. Ima izuzetaka, ali, ja nisam naišla na njih.
Život je sastavljen od dana za plakanje i od dana za smejanje...
 




 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000