Sta ne smete da pitate buduce sefove
Kada se razgovor za posao približi kraju i poslodavac upita imate li neka pitanja može biti podjednako važno kao i sve vaše reference. Cilj je postaviti nekoliko smislenih pitanja koja pokazuju da ste tokom razgovora obratili pažnju na određene detalje, ali i da ste uradili domaći zadatak kada je u pitanju istraživanje kompanije, kao i pozicija za koju ste aplicirali.
1. Sva pitanja u vezi sa platom i beneficijama
Najbolje je izbegavati sva pitanja vezana za platu, odmor i bolovanja na prvom razgovoru, odnosno treba izbegavati pitanja koja ukazuju na to da pretpostavljate da ste već primljeni.
2. Pitanja koja počinju sa zašto
Pitanje zašto je psihološke prirode i upućuje na odbrambeni stav. Mnogo je bolje preformulisati pitanje, pa umesto "Zašto je kompanije prošle godine otpustila ljude?“ kažete "Čitao sam o otpuštanjima u kompaniji. Kakvo je Vaše mišljenje o pozicioniranosti kompanije u budućnosti?“
3. Ko je vaša konkurencija?
Ovo pitanje se isprva može učiniti kao promišljeno, ali takođe može ukazati da se niste dovoljno upoznali sa delatnošću same kompanije. Pre nego što postavite bilo koje pitanje utvrdite da li bi do odgovora mogli i sami da dođete pretragom interneta.
4. Koliko često se obavljaju evaluacije?
Možda ste zabrinuti o mišljenju kompanije po pitanju vašeg učinka ili pak samo radoznali, ali prvi signal poslodavaca na ovakvo pitanje je negativan stav koji ukazuje na strah od čestih negativnih evaluacija po pitanju vašeg učinka.
5. Fleksibilno radno vreme
Čak i ako jasno izrazite potrebu fleksibilnog radnog vremena radi na primer odvođenja dece u školu, stručnjaci savetuju da ne postavljate pitanja tipa "Mogu li doći kasnije i nadoknaditi svoje radno vreme“. Iako je ravnoteža između posla i privatnog života sada u fokusu, ranim insinuacijama na ovu temu samo ćete ukazati poslodavcu da ste zabrinuti zbog balansiranja poslovnog i privatnog života, kao i da na prvo mesto stavljate sopstvene potrebe, zanemarujuću kompanijske.
6. Mogu li da radim od kuće?
Osim ukoliko nije naznačeno u opisu posla, ne pominjite rad od kuće. Neke kompanije mogu vam omogućiti povremeni rad od kuće, ali tek kad se uvere u vašu efikasnost. Prvi razgovor za posao svakako nije vreme da tražite posebne usluge. Vaš glavni prioritet je da „prodate“ sebe.
7. Želite li da vidite moje reference?
Neki stručnjaci razgovore za posao upoređuju sa zabavljanjem – važno je da poslodavca privučete svojim vrednostima kako bi vas pozvao na sledeći sastanak. Nudeći vaše reference na uvid prerano može nagovestiti očaj.
8. Koliko brzo može doći do unapređenja?
Poslodavci ukazuju da vas postavljanje ovakvog pitanja može predstaviti kao arogantnu osobu.
9. Da li ću dobiti svoju kancelariju?
Ovo je nezgodno pitanje. Naravno da vas zanima, ali da li je to odlučujuća stvar zbog koje biste prihvatili priliku za razvoj karijere? Ukoliko jeste, trebalo bi da razmislite o svojim prioritetima.
10. Da li ćete pratiti moje profile na društvenim mrežama?
Iako je briga oko ovog pitanja danas opravdana, najbolje je ne pominjati ovu temu. Naime, ukoliko bi postavili ovakvo pitanje odajete utisak da imate nešto da sakrijete. Igrajte sigurno i na društvenim mrežama i internetu uopšte, izbegavajte bilo kakva pominjanja, naročito negativna, kompanije, kolega i zaposlenih.
http://www.kamatica.com/biznis/ovo-ne-smete-pitati-buduce-sefove/3598