Poslodavci ne gledaju diplomu, već kompetentnost
Diplome državnih i privatnih fakulteta poslodavci jednako tretiraju, a prednost pri konkurisanju za posao daju kompetentnim kandidatima, odnosno onima koji znaju da rade na kompjuteru, govore strane jezike, ali i onima koji su spremni da rade na sebi, dalje uče i usavršavaju se, smatraju stručnjaci.Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca smatra da poslodavci u Srbiji podjednako tretiraju diplomce sa državnih i privatnih fakulteta, odnosno da im to pri intervjuima za posao nije najbitnija stavka.
Priča o prednosti državne diplome pri zapošljavanju, zapravo je priča plasirana sa državnih fakuleta, koji višoke školarine pravdaju i cenjenijom diplomom u odnosu one koja se stiče na privatnom fakultetu - ocenjuje Rajić.Nije istina da poslodavci pri zapošljavanju daju prednost diplomcu sa državnog fakulteta - kategoričan je Rajić.On objašnjava i da se gradivo na privatnim i državnim fakultetima razlikuju, ali samo po tome što je na državnom ono opšte, a na privatnom sažeto uz široku praktičnu nastavu.
Privatni fakulteti su u jednoj stvari u prednosti u odnosu na državne, jer imaju ugovore sa privatnim kompanijama na koje studenti idu na praksu. Drzavni fakulteti sada tu hvataju prikljucak, ali praksa, koja je značajnija za pronalaženja posla, mnogo je bolja na privartnim fakultetima - istakao je Rajić.
Poslodavci pri zapošljavanju, smatra on, gledaju koliko osoba koja konkuriše za posao ima radnog iskustva, prakse, a ukoliko nema, onda se posmatra prosek ocena.
- U većini kompanija gledaju se sposobnosti, da li su oni koji konkurišu dobro uradili testove, kakav utisak ostavljaju na razgovoru. To su najbitniji segmenti na intervjuu za posao - ukazuje Rajić i objašnjava da se često dešava da u komapanijama u kojima se zaposli osoba sa državnom diplomom, poslodavac mora da uloži u njegovo "uvođenje" u posao, odnosno, dodatno obučavanje.
izvor i ostatak texta
http://zena.blic.rs/Poslovna_zena/11904/Poslodavci_ne_gledaju_diplomu_vec_kompetentnost