Latino-americki plesovi

• Odgovora: 25
Stranice: 1 2 3 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže *Mew - S.w.E.e.T*

• 1 113
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 3
  • Pol: Žensko
  • ..samo u snu..ljubav postoji za nas..
Latino-americki plesovi
« poslato: 00:03:31, 18.Feb.2009. »
Sve vise popularniji u nasem gradu...Potpuno uzivanje ili samo razbijanje monotonije?
Ja licno obozavam ples i igru..ali nikada ne pristajem da idem sa drustvom na ''zezanje'' jer za mene su ovakva vrsta plesova svetinje..mozda zvuci ko da sam freak..ali jako postujem ove vrste plesa.. :)

Latinskoamerički plesovi

Stil latinskoameričkih plesova se razlikuje od standardnih plesova. Za razliku od standardnih plesova, latinskoamerički plesovi, kao i njihova muzika, žele nešto ispričati. Za LA plesove je specifičan rad kukovima koje rotiramo oko svoje osi u nazad, te rad lopatica, tako da spuštamo lopaticu nad kuk koji rotiramo (desni kuk-desna lopatica, lijevi kuk – lijeva lopatica).

Značajna je razlika između ST i LA i u tehnici izvođenja koraka. Za razliku od standardnih plesova, gdje u koraku naprijed idemo preko pete, u LA plesovima u korak naprijed idemo sa savijenim koljenima preko prstiju na puno stopalo. Pozicija stopala je 5 do 1 (V).

Držanje: U LA držanju plesači su udaljeniji jedan od drugog za razliku od ST plesova i stoje jedan nasuprot drugom. U ST plesovima partnerica stoji s partnerove desne strane. U LA postoji i držanje za obje ruke u visini struka, dok u ST plesovima ne.

Neke vrste latinskoameričkih plesovi su:

Rumba
Glavni razvoj je doživjela na Kubi, a potječe iz 16. stoljeća od crnih robova koji su dovedeni iz Afrike. Rumba je skupno ime za više kubanskih plesova u paru, a prije svega znači zabavu, ples. Kao narodni ples, rumba je u svojoj biti seksualna pantomima koja se pleše jako brzo, s pretjeranim pokretima kukova i sa senzualnim i agresivnim stavom kod muškaraca, a obrambenim stavom kod žena. Rumba ima erotski karakter, a naglašena je umjetnost ženskog zavođenja. Za muziku je karakterističan staccato udarac (brzi, kratki udarac). Rumba se može plesati na više načina. U svom razvoju se stalno ritmički i oblikovno mjenjala pa tako poznajemo više vrsta rumbe, od kojih su najpoznatije rumba bolero i rumba kuban. 1930., rumba je došla u New York, a iz njega je stigla u Europu. U početku se u Europi nije previše raširila, a s vremenom je postala pravo plesno otkriće posebno nakon što su joj Francuzi dali koreografski izrađen oblik. S Drugim svjetskim ratom rumba je postala sporija i rafiniranija od originalne rumbe. Naglasak je na četvrtom udarcu. U rumbi je najbitnije gibanje kukovima,jer to partnerici daje ženstvenost.

Danas je u Europi - zahvaljujući natjecanjima u sportskom plesu - pod nazivom "rumba" poznat ples koji se razvio iz plesa originalno zvanog rumba-bolero, i koji je za razliku od gore opisanih varijanti (afrička i kubanska rumba) izuzetno lagan i senzualan. Ta rumba se pleše na glazbu modificiranog tradicionalnog španjolskog bolera, i nerijetko ju nazivaju "plesom ljubavi". Od izvorne (afričke) rumbe je zadržala tek neke - na prvi pogled čak teže prepoznatljive - elemente. Radi razlikovanja od kubanske rumbe i bolera, koji postaju sve poznatiji i kod nas, za tu se varijantu sve češće koristi naziv "sportska rumba".

Samba
Samba je tipičan brazilski ples koji ima izvore u starim glazbenim folklornim motivima. Brazil su u 16. stoljeću kolonizirali Portugalci koji su doveli robove iz Afrike. Slično kao i na Kubi, pomiješali su se glazbeni motivi Portugalaca, crnaca i prvobitnih Indijanaca. Razvoj brazilske glazbe i plesa bili su pod utjecajem obreda u slavu bogova, a afrički izvori su bili prigodne naravi. Na svečanostima se plesalo i po više dana. Jedan od prvih poznatih brazilskih plesova u tim prigodama bio je batuque, prvo zajedničko ime za plesove s tipičnim bočnim kretanjem. Batuque je bio prethodnik sambe. Ime samba je izvedenica iz afričke riječi «semba», što znači bočno kretanje. U Brazilu razlikujemo više oblika sambe; prva je samba de moro koja se pleše po ulicama za vrijeme karnevala. Druga, samba carioca koja je iz Rio de Janeira i predstavlja nam poznati oblik sambe. Postoji i baiao kao oblik sambe. Ime potječe iz brazilskog grada Bahia, koji je središte brazilske crnačke kulture. Baiao je više sentimentalan ples, lakši, sporiji oblik sambe u tužnom stilu. Samba se prvi puta pojavila u Europi 1924. godine, ali je pravi prodor doživjela tek 1948. u svom pojednostavljenom obliku. Samba je izborila svoje mjesto na plesnom parketu svojom lakočom i bezbrižnošću. Plesači se jednom vrstom valovitog gibanja u tijelu kreću po dvorani, a ono proizlazi iz gibanja zdjelicom. Samba je veseo ples pun ritma koji se posebno izražava u stilu koji je nešto različitiji od drugih latinoameričkih plesova.

Cha-cha-cha
Cha-cha-cha je ogranak mamba i zapravo je mlada, umjetna tvorba. U ritmu mamba plesači su počeli izdvajati poseban zvuk unutar muzike, na koji su ljudi počeli plesati trostrukim korakom prozvavši ga trostruki mambo. S vremenom se razvio u zaseban ples, poznat pod današnjim imenom. Cha-cha-cha postaje popularan 1954. u Havani na Kubi. Ubrzo nakon toga se plesao i pridružio kao latinoamerički ples po Europi. Naglasak je na prvom udarcu. Cha-cha-cha je brz i poletan ples. Od latinoameričkih plesova on se prvi uči i s vremenom se usavršava. Za pravilno otplesati taj ples trebaju se imati ravne noge, micati kukove (ali umjereno), početni korak u naprijed na prste. Pleše se prema podu.

Mambo
Mambo potječe s Kube, gdje su ga doveli naseljenici s Haitija. Na Haitiju je mambo bio svećenički vudu ples duhovnih savjetnika i iscjelitelja, koji su ujedno bili i organizatori javnih zabava.Pod utjecajem kubanskog plesa rumbe, te razvojem američkog jazza, nastaje mambo. Može se opisati i kao prekinuta rumba s naglaskom na 2. i 4. dobi. Ritam mamba u današnjem obliku je kombinacija swinga i kubanske muzike i u takvom obliku pojavljuje se od 1943.godine. Kreće se na drugu dobu. Mambo je ulični ples u kojem žena i muškarac odmjeravaju kontrolu i snagu tj. izazivaju se. Žena je vrlo snažna i mora biti dominantna kao i muškarac. Muškarac pokušava zadržati kontrolu i impresionirati ženu fizičkom sposobnošću i brzinom. Mnogi ljudi tretiraju mambo kao brzi ples, ali u svojoj biti on je polagan i precizan bez mnogo pokreta, sve se zasniva na nogama i bokovima. Prelaskom mamba u noćne klubove razvija se novi stil znan pod imenom salsa.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Latino-ameri%C4%8Dki_plesovi

Salsa
Iako većina ljudi salsu povezuje sa Kubom, termin salsa prvi put se javio u Sjedinjenim Američkim Državama, šezdesetih godina dvadesetog veka. Tih godina u svetu primat je zauzela rok muzika, dok je latino muzika bila postavljena u “drugi plan”.

Međutim, jačanjem latino američkih zajednica u većim gradovima SAD-a, prvenstveno kubanskih, portorikanskih i dominikanskih zajednica, dolazi i do mešanja tih kultura što utiče i na muziku koja je nastajala u tim zajednicama.

Svaka od tih zajednica je ovom „sosu“ dodala po neki „začin“ čime je nastala salsa, kao mešavina različitih vrsta plesova: rumbe, son montuna, guarache, mambe, cha cha, danzona, sona, guaguancoa, cubopa, guajire, charange, cumbie, plene, bombue, festejue, merenguea i sl.

Svaki od tih plesova zadržao je svoje individualne karakteristike, a njihovim mešanjem nastao je taj „začinjeni sos“ koji je svojim opuštenim ritmom osvojio čitavu planetu.

http://www.salsanis.com/sta-je-salsa.htm

...Te busque debajo de las piedras y no te encontre
En la manana fria y en la noche te busquer Hasta enloquecer Pero tú llegaste a mi vida como una luz Sanando las heridas de mi corazon Haciéndome sentir vivo otra vez...

*

Van mreže talentovana

• **
  • 310
  • 1
  • Love_is_in_the_air
Odg: Latino-americki plesovi
« Odgovor #1 poslato: 21:55:11, 27.Feb.2009. »
Meni su ovi plesovi jako lepi steta sto nemam hrabrosti da ih naucim :)
Ljudi kažu da postoji mudrost glave i mudrost srca.     
Charles Dikens

*

• 1 113
  • 3
« Odgovor #2 poslato: 22:33:50, 27.Feb.2009. »
ovi plesovi se igraju srcem...treba puno voleti da bi to bilo to..ali ih igrate od srca, cak iako imate greske..drugi ce vam oprostiti :)

takodje traze potpunu predanost i osecanje strasti, zanosa dok igrate...jos ako umete sve to da vizuelno docarate...vi ste kralj-kraljica :D
En la manana fria y en la noche te busquer Hasta enloquecer Pero tú llegaste a mi vida como una luz Sanando las heridas de mi corazon Haciéndome sentir vivo otra vez...

*

Van mreže gemini-leo

• **
  • 230
  • 0
  • HAKUNA MATATA!
« Odgovor #3 poslato: 10:24:00, 28.Feb.2009. »
 yeah svidjaju mi seee...

*

Van mreže Ina

• **
  • 126
  • 0
« Odgovor #4 poslato: 11:38:08, 28.Feb.2009. »
eto da sam nastavila sa plesnom sekcijom sad bih se takmicila verovatno :)

*

• 1 113
  • 3
« Odgovor #5 poslato: 22:03:15, 03.Mar.2009. »
steta...:/

mada da sada je jako velika potraznja ucenja ovih plesova, to sam videla i po flajerima mnogih plesnih skola ;) nikada nije kasno da pocnes ponovo :)

*

Van mreže talentovana

• **
  • 310
  • 1
  • Love_is_in_the_air
« Odgovor #6 poslato: 19:13:44, 05.Mar.2009. »
ovi plesovi se igraju srcem...treba puno voleti da bi to bilo to..ali ih igrate od srca, cak iako imate greske..drugi ce vam oprostiti :)

takodje traze potpunu predanost i osecanje strasti, zanosa dok igrate...jos ako umete sve to da vizuelno docarate...vi ste kralj-kraljica :D

Znam ali nekako kad si pocetnik smeta publika i kritika :D
Ljudi kažu da postoji mudrost glave i mudrost srca.     
Charles Dikens

*

• 1 113
  • 3
« Odgovor #7 poslato: 22:05:51, 07.Mar.2009. »
mhm slazem se..ali put do uspeha nikada nije lak :)

slusas savete, ignorises lose kritike i verujes u sebe...onda uspeh lakse dolazi ;)

*

Van mreže Ina

• **
  • 126
  • 0
« Odgovor #8 poslato: 00:11:39, 08.Mar.2009. »
mhm slazem se..ali put do uspeha nikada nije lak :)

slusas savete, ignorises lose kritike i verujes u sebe...onda uspeh lakse dolazi ;)

bas si optimista :)

*

• 1 113
  • 3
« Odgovor #9 poslato: 00:18:41, 08.Mar.2009. »
nisam..uzasan sam pesimista..ali volim da teram sebe da budem optimista..a i verujem u to sto sam rekla..:) jer ako stalno slusas kako ti kazu ovo nevalja ono ne valja, i vise obracas paznju na druge postajes njihova marioneta, i sve manje verujes sebi i u sebe..a sve dok pratis sebe i povremeno slusas druge, ti si na pravo putu ;) to mi je iz iskustva :)

tako da sve se moze, samo ako vi to zaista zelite..drugacije ne moze..

Stranice: 1 2 3 »

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000