Da li ste znali? - Zanimljivosti o zivotinjama

• Odgovora: 12
Stranice: « 1 2

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Лав

• 1 825
  • 2
  • Pol: Muško
  • .-.
Odg: Da li ste znali? - Zanimljivosti o zivotinjama
« Odgovor #10 poslato: 17:58:17, 07.Jun.2011. »

38. Kravu je moguće voditi uz ali ne i niz stepenice.

bas me zanima ovo (rzm)

*

Van mreže Лав

• 1 825
  • 2
  • .-.
« Odgovor #11 poslato: 13:41:53, 15.Jul.2011. »
...камелеон који је по сунчаном времену зелене боје, уколико се уплаши, постаје светао, а када је бесан – готово црн. Његове испупчене очи могу да гледају и различитим правцима, независно једно од другог.

*

Van mreže Miloš Mi.

Marketing menadzer
  • 5 077
  • Zahvaljeno: 39 puta
  • 185
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
« Odgovor #12 poslato: 19:32:02, 11.Nov.2015. »
Miševi, groblja i pamćenje - prava istina o slonovima

Slonove prati reputacija da se plaše miševa, imaju jako dobru memoriju i pred smrt putuju sa namerom da stignu do groblja za slonove. Realnost je malo drugačija. Plaše se pčela, a groblja su samo mit.

Da li ste znali da su slonovi povezani sa damanima -sisarima nalik na glodare ili zečeve koji nastanjuju Afriku i jugozapadnu Aziju ? Postoje čak i tvrdnje da su im to najbliži srodnici.

Međutim, takvo verovanje je pogrešno jer bi to podrazumevalo zajedničkog pretka, a ova dva roda idu svojim različitim putevima već 65 miliona godina i molekularni dokazi ukazuju na to da su slonovi bliže povezani sa dugonzima (sisari iz reda Sirenia) i lamantinima (porodica sisara iz reda morskih krava).

Što se tiče stereotipa o strahu slonova od miševa, oni potiču od zapisa u Nacionalnoj istoriji gde je PLinije StAriji tvrdio da se slonovi najviše plaše miševa.

Konkretni dokazi o ovom strahu ne postoje, ali je prilično jasno da se slonovi plaše pčela.

Naučnici su to utvrdili tako što su posmatrali reakcije slonova u Keniji nakon što su im pustili audio snimak pčela. Oni su odmah počeli da se udaljavaju od tog mesta pa čak i da beže.

Kada je u pitanju memorija, slonovi ne samo da pamte znamenitosti i puteve migracija, već imaju i neverovatnu socijalnu memoriju. To se odnosi na članove porodice koje ne zaboravljaju i godinama nakon njihovog odlaska. Oni tuguju za uginulim precima i reaguju na zov ženskog člana porodice i 12 godina nakon njenog odlaska.

Sve ovo potvrđuje da su slonovi izuzetno inteligentna stvorenja dubokog emotivnog opsega.

Izvor: B92
Strah me čini jačim i boljim.

Stranice: « 1 2

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000