Sta je SEO? - Search Engine Optimization

  • Odgovora: 11
Stranice: 1 2 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Ch

  • ******
  • 12 178
  • Zahvaljeno: 28 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Sta je SEO? - Search Engine Optimization
« poslato: 14:59:46, 16.Avg.2009. »
Sta je SEO i cemu sluzi?

SEO je jedan veoma vazan segment u web dizajnu, zbog toga mu posvetite paznju. SEO obuhvata optimizaciju Vase web prezentacije kako bi internet prezentacija bila bolje rangirana na pretrazivacima i time bila brze pronadjena preko istih. Prema statistikama utvrdjeno je da veci broj posetioca na sajtu dolazi sa pretrazivaca. Znaci SEO nikako ne treba zanemariti u izradi sajta.

Tajna SEO nauke je html kodu koji nije vidljiv za ljude ali za "spiders" (spajdere) pretrazivaca jeste pa je bitno da html kod bude optimizovan i bez gresaka.
Svaki Internet Pretraživač, kao što su Google, Yahoo, MSN Search itd. redovno pretražuje Internet sa njihovim sopstvenim robotizovanim pretraživačima, tzv "paucima" - "spiders", koji indeksiraju celokupan Internet.

Usled toga, Internet pretraživači "vide" Vasu Internet Prezentaciju na potpuno drugačiji nacin nego sto ih vide ljudski posetioci. Mnoge velike firme izjavljuju da ulaganje u pozicioniranje na web pretraživačima ima veći udeo u rastu prodaje nego sve druge vrste marketinga zajedno!.
« Najnovija izmena:: 15:04:08, 16.Avg.2009. * Charobnjak * »


 


*

Van mreže Ch

  • ******
  • 12 178
  • Zahvaljeno: 28 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Odg: Sta je SEO? - Search Engine Optimization
« Odgovor #1 poslato: 15:03:04, 16.Avg.2009. »
Kako rade internet pretraživači

Internet pretraživači su specijalizovani sajtovi koji su dizajnirani da pomognu ljudima da pronadju informacije koje se nalaze na internet sajtovima.
Što korisnik vidi je krajnje jednostavno. On upiše ključnu reč ili temu koja ga interesuje, i pretraživač mu izbaci prvih deset od ponekad nekoliko stotina hiljada stranica vezanih za tu temu, i to u roku od par milisekune.Pa kako je moguće da je napr Google za manje od sekunde prelistao ceo internet (vise milijardi stranica), i skupio spisak sajtova vezanih za tu temu?

Pa odgovor je - NIJE MOGUCE (barem za sada).Pretraživači interneta koriste programe koji se zovu paukovi "spideri" ili boot (ili roboot), koji stalno listaju internet. Oni kad dodju do jedne stranice oni je indexiraju (tj. pokupe njen sadržaj u svoju bazu podataka) pokupe linkove sa te stranice, i kreću ka novim stranicama sa tih linkova. Znači oni stalno pune svoju bazu podataka, i kad korisnik zapravo zatraži jedan listing, pretraživači prelistaju svoju ogromnu bazu podataka, i šalju nama rezultate.

 Period izmedju dva indexiranja može jako da varira. Za "manje bitne" tj. mlade sajtove ovaj period može da potraje i mesec dana. Veoma popularne sajtove Google indexira skoro dnevno. Zato se može recimo desiti, da je neki sajt sa spiska rezultata u medjuvremenu promenjen ili uklonjen. Kao webmasteri (izradjivaci sajtova), do pre nekoliko godina je bilo dovoljno samo uneti naše ključne reči u meta-tagove, i već smo se mogli nadati dobrim rezultatima. Ali vreme meta tagova je prošlo! Konkurencija na internetu je postala toliko velika, da za neku ključnu reč ima ponekad i milion stranica. I teško je pretraživačima da isključivo na osnovu tih meta-tagova odluči koji sajt ima prioritet.. I zato danas, prilikom obrade rezultata, Google odredjuje redosled relevantnosti na osnovu oko 200 različitih faktora. Zvanično se ne mogu znati svi ovi faktori, ali naravno postoje istraživanja rada pretraživača van Googlea i Yahoo-a, zahvaljujući kojima SEO stručnjaci za optimizaciju mogu da odrade svoj posao :-)

Dakle ukratko proces je:
-Paukovi listaju internet i indexiraju stranice, tj. snimaju ih u svoju bazu podataka.
-Prilikom indexiranja pretraživači obradjuju sadržaj, i na osnovu oko 200 razlicitih faktora odredjuju redosled najrelevantnijih ključnih reci za taj sajt.
-Kad korisnik postavi upit, pretraživač ne ide tog trenutka na internet, nego iz svoje baze podataka od nekoliko milijarde sajtova (koja može biti stara i do par nedelja) postavlja spisak koji šalje nazad koristiku.

U današnje vreme, biti na prve dve strane (1-20) rezultata pretrage na Google-u znači život ili smrt za poslovanje neke kompanija!

Izvor: http://www.optimizacija-sajta.com/seo-optimizacija-sajta/kako-rade-internet-pretrazivaci
 

*

Van mreže Ch

  • ******
  • 12 178
  • Zahvaljeno: 28 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Odg: Sta je SEO? - Search Engine Optimization
« Odgovor #2 poslato: 17:05:14, 13.Dec.2009. »
Puno informacija i opste poznatih stvari za SEO mozete naci na webmaster tools.
Jedan od vaznijih tutorijala za pocetnike je ovaj prikacen uz moju poruku. Dokument je u PDF formatu.
 

*

Van mreže Ch

  • ******
  • 12 178
  • Zahvaljeno: 28 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Odg: Sta je SEO? - Search Engine Optimization
« Odgovor #3 poslato: 12:20:20, 15.Apr.2010. »
Google dodaje brzinu
Google-ov najpoznatiji način da se odredi kako njihov sajt rangira rezultate pretrage od nedavno sadrži i novi faktor a to je brzina sajta. Dva vrhunska inžinjera, Amit Singhal i Matt Cutts, najavili su krajem protekle nedelje da će Google početi sa upotrebom različitih komponenti da bi konstatovao koliko će brzo jedna Web strana odgovoriti u poređenju sa drugim. Uopšteno govoreći, Google-ova filozofija je što brže to bolje. Međutim, brzina i dalje neće biti glavni adut po pitanju rangiranja nalaza pretrage budući da Google koristi više od 200 faktora za rangiranje rezultata pretrage.

Izvor: Cnet.com
 

*

Van mreže Tince

  • *
  • 2
  • 0
  • Pol: Žensko
Odg: Sta je SEO? - Search Engine Optimization
« Odgovor #4 poslato: 14:28:51, 12.Jul.2012. »
Cula sam za jednu softwersku kompaniju u Novom Sadu,koji rade kvalitetbu SEO optimizaciju.Oni su izradili sajt mojoj sestri,Veoma je zadovoljna. Za naziv sajta me kontaktirajte privatnom porukom.






Tince
« Najnovija izmena:: 23:08:52, 12.Jul.2012. Čarobnjak »
 

Odg: Sta je SEO? - Search Engine Optimization
« Odgovor #5 poslato: 11:10:07, 17.Jul.2012. »
Cula sam za jednu softwersku kompaniju u Novom Sadu,koji rade kvalitetbu SEO optimizaciju.Oni su izradili sajt mojoj sestri,Veoma je zadovoljna. Za naziv sajta me kontaktirajte privatnom poruko


Goranit:  Mnogo ljudi ili firmi tvrde da znaju da odrade seo. Kada analiziras malo neki od tih sajtova vidis da nema ni u naslovnoj stranici odrađene optimizacije. U NOvom Sadu znam samo 2 firme koje su spremne da odrade taj posao da ti se sajt dobro počne kotirati na dobrim pozicijama,verovatno ima i ljudi pojedinaca koji znaju da se pozabave tim.
Uglavnom trebate uvek pratiti sta vam se događa sa sajtom i prijavljivati greške administratoru i naravno ganjati ih za sve sitnice koje trebaju isprave. Naravno optimizacija kosta boga oca ako hoces na 1. mesto, znam da neki plaćaju velike sume za to. Ja znam jedan drugi sistem veoma jeftiniji. POZZ

« Najnovija izmena:: 11:38:41, 17.Jul.2012. Čarobnjak »
 


*

Van mreže Ch

  • ******
  • 12 178
  • Zahvaljeno: 28 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Odg: Sta je SEO? - Search Engine Optimization
« Odgovor #6 poslato: 12:00:02, 17.Jul.2012. »
Goranit:  Mnogo ljudi ili firmi tvrde da znaju da odrade seo. Kada analiziras malo neki od tih sajtova vidis da nema ni u naslovnoj stranici odrađene optimizacije.
Možda nije problem do naslovne stranice već je problem nekvalitetan sadržaj.  :namigivanje:
 

*

Van mreže Tince

  • *
  • 2
  • 0
  • Pol: Žensko
Odg: Sta je SEO? - Search Engine Optimization
« Odgovor #7 poslato: 11:09:25, 19.Jul.2012. »


Interesuje me misljenje i ostalih .Da li su zadovoljni  kako su njihovi sajtovi rangirani na pretrazivacima?????? (mah:mah)
 

*

Van mreže Profisale

  • *
  • 27
  • 1
  • Pol: Muško
Odg: Sta je SEO? - Search Engine Optimization
« Odgovor #8 poslato: 10:25:53, 01.Dec.2013. »

Interesuje me misljenje i ostalih .Da li su zadovoljni  kako su njihovi sajtovi rangirani na pretrazivacima?????? (mah:mah)
Uvek moze bolje ali koliko para toliko muzike. (rzm)

Goranit:  Mnogo ljudi ili firmi tvrde da znaju da odrade seo. Kada analiziras malo neki od tih sajtova vidis da nema ni u naslovnoj stranici odrađene optimizacije. U NOvom Sadu znam samo 2 firme koje su spremne da odrade taj posao da ti se sajt dobro počne kotirati na dobrim pozicijama,verovatno ima i ljudi pojedinaca koji znaju da se pozabave tim.
Uglavnom trebate uvek pratiti sta vam se događa sa sajtom i prijavljivati greške administratoru i naravno ganjati ih za sve sitnice koje trebaju isprave. Naravno optimizacija kosta boga oca ako hoces na 1. mesto, znam da neki plaćaju velike sume za to. Ja znam jedan drugi sistem veoma jeftiniji. POZZ



Ogromna vecina njih bi za mali novac hteli prvo mesto ili stranicu na pretrazivacima ali to nije realno moguce. (*o*)
« Najnovija izmena:: 12:44:53, 01.Dec.2013. Atomski mrav »
 

*

Van mreže siki

  • *
  • 2
  • 0
  • Pol: Muško
Odg: Sta je SEO? - Search Engine Optimization
« Odgovor #9 poslato: 22:10:15, 30.Maj.2014. »
Interesuju me dve stvari, da li je jos uvek vazno da se naslovi i podnaslovi stavljaju tagovi od h1 do h6? Ovo me interesuje iz razloga par statickih sajtova koje imam i moram toga i dalje da se pridrzavam? Drugo sto me interesuje da li dolazni linkovi druge tematike doprinose rangiranju sajta ili sledi lose rangiranje zbog toga?
 


Stranice: 1 2 »

 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000