Epiduralana - prednosti i mane

• Odgovora: 3

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže sladjica

• 949
  • 1
  • Pol: Žensko
Epiduralana - prednosti i mane
« poslato: 18:04:41, 01.Sep.2010. »
Prednost i mane epidurala

Bol pri porođaju jedan je od najtežih, ali se najbrže i zaboravlja. Međutim, svaka nova trudnoća aktivira strah i pitanje kako ću ovog puta proći. Babice i lekari vekovima su pokušavali da pomognu i ublaže ženama patnju. Tako se danas uspešno u skoro svim porodilištima u Srbiji koristi epiduralna analgezija, kojom se smanjuje ili gubi osećaj bola.

Za razliku od anestezije, koja podrazumeva potpunu utrnulost i nepokretnost nogu, kod epiduralne analgezije pokretljivost je očuvana, a bol ili potpuno nestaje ili je drastično smanjen.Epidural tako ublažava ili potpuno neutrališe porođajne bolove, a ne utiče na kontrakcije materice. Može da olakša porođaj i u slučajevima određenih stanja kada je usporeno otvaranje grlića materice i pored dobrih kontrakcija.
Epidueralna analgezija primenjuje se u određenom trenutku, a to je obično onda kada je grlić materice otvoren oko četiri centimetra.
Anestetik se pomoću tanke plastične cevčice - katetera ubacuje u epiduralni prostor koji s enalazi van kičmene moždine. Lekar anesteziolog daje ovu vrstu anestezije i prati stanje porodilje, dodaje joj anestetik i kontroliše njen krvni pritisak.
Prilikom izlaska bebe i porodilja pomaže svojim voljnim kontrakcijama mišića trbušnog zida. Posle porođaja žene nekoliko sati ne sme sama da ustaje zbog slabosti u mišićima nogu. Međutim, epidural se nikako ne daje ženama koje imaju neke deformitete kičme, povišen krvni pritisak ili koje su gojazne.

*

Van mreže sladjica

• 949
  • 1
Odg: Epiduralana - prednosti i mane
« Odgovor #1 poslato: 18:07:21, 01.Sep.2010. »
Moguće nuspojave epiduralne anastezije:
-Glavobolja se javlja u jedan odsto slučajeva.Dešava se da dođe i do pada krvnog pritiska, a to s e rešava davanjem infuzije i eventualno lekovima kojima se on koriguje

Osim toga može da se javi i nemogućnost pražnjenja mokraćne bešike. Tada se uvodi cevčica, odnosno kateter, u mokraćovod i tako se prazni bešika.

- Povreda nerva se retko dešava- u 0,01 odsto slučajeva. Jedna od 10.000 žena koja dobije epidural analgeziju imaće privremeni gubitak osećaja, mišićnu slabost ili bockanje, što traje nekoliko dana ili ređe nekoliko nedelja i zatim se sasvim povlači.

Ja nisam rađala decu ali bi ovo svakako dobro došlo...
Kakvo je vaše mišnjelje?
A šta mame kažu koje su ovo prošle?

*

Van mreže cicka08

• *
  • 14
  • 0
« Odgovor #2 poslato: 23:26:59, 17.Jun.2012. »
Iako niko nije odgovorio skoro 2 godine ja da pohvalim epiduralnu analgeziju.
Imala sam sjajno iskustvo pre 2,5 godine u Narodnom frontu. Na zalost porodjaj se iskomplikovao iz drugih razloga te je okoncan carskim rezom. Poradjala sam se od 2:45 ujutru do 18:20h. Ne znam sta bi bilo da me je sve vreme jako bolelo...
U svakom slucaju uveli su mi epidural oko 08h kada su bolovi bili podnosljivi. Dalje nista nisam osecala, cak je malo falilo i da zaspim...
Preporucila bih svim zenama... uz savet da to rade na velikim klinikama gde su lekari verzirani za uvodjenje epidurala - nema gresaka, "ciljanja", ponovnih bodenja...
Da, da - jos bih toplo preporucila psihofizicku pripremu trudnica. Meni i mojoj bebi je pomogla, s obzirom da je bila 10 dana preneta trudnoca, krupna beba, dug porodjaj - pa je pravilno disanje za bebu bilo neophodno.
O efektima nakon epiduralne ne mogu da pricam jer sam prosla carski rez (kad se prirodni porodjaj iskomlikovao), a to boliiiii i oporavak duuuugo traje - i to ne bih nikome (bez medicinskih indikacija) savetovala.

*

Van mreže bielenda

• 2 106
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 34
« Odgovor #3 poslato: 21:13:20, 12.Jul.2012. »
Skoro mi se drugarica tako porodila, kaze nista je nije boljelo, super je prosla. Neki su protiv toga, jer se moze desiti da se osteti kicma, ali to se desava samo kada injekciju daje neprofesionalac. Svakako cu se i ja tako poroditi kad dodje vrijeme ;D

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000