Mali saveti za izbegavanje tegoba dok ste na putovanju
U vašem koferu obavezno treba da se nađu lekovi protiv bolova i povišene temperature...
Na putovanjima se zbog promene klime i hrane često događaju nepredviđene situacije. Da vam stomačne tegobe, alergije, povišena temperatura, bolovi ili povrede ne bi pokvarili letovanje, sa sobom ponesite malu apoteku. Evo i nekoliko saveta kako da ublažite neprijatne simptome i izbegnete eventualne komplikacije.
Ako putujete u inostranstvo, u vašem koferu obavezno treba da se nađu lekovi protiv bolova i povišene temperature (najbolje na bazi paracetamola) i upala, da ne biste morali da ih kupujete u stranoj zemlji i da pokušavate da protumačite uputstvo na nepoznatom jeziku.
STOMAČNE TEGOBE
Ako imate mučninu tokom vožnje, najbolje je da, pre nego što krenete na put, ne pijete alkohol, ne jedete tešku hranu i da pola sata pre polaska popijte tablete ili kapi protiv mučnine. Stomačne tegobe, mučninu, povraćanje i diareju mogu da izazovu virusi, prehlada, ali i neispravne namirnice. Zato kod sebe imajte neki iz grupe lekova koji se zovu probiotici jer oni poboljšavaju crevnu floru. Ako dobijete stomačne tegobe, moraćete na posebnu dijetu: najbolje je da jedete prepečen hleb, keks, grisine, kuvani krompir ili šargarepu, a od tečnosti mineralnu vodu, supu iz kesice, pirinčanu vodu ili čaj. Nikako vam neće prijati mleko i mlečni proizvodi, voće i voćni sokovi. Obroci treba da budu manji i češći. Dok se ne oporavite, zaboravite na plažu, a ako tegobe prati i povišena temperatura obratite se lekaru.
ALERGIJE
Mogu se javiti na sunce, hranu, ubode insekata i opekotine meduza. Ako ste skloni alergiji na sunce, antialergijsku terapiju treba da počnete da uzimate pre nego što krenete na letovanje. Postepeno se izlažite suncu, samo u jutarnjim satima i predveče, i obavezno koristite kremu sa visokim UV faktorom. Alergije izazvane ubodom insekata može da prati jak svrab, crvenilo i otoci, pa kožu treba hladiti vodom, ledom ili oblogama. Najbolje je da se obratite lekaru koji će vam prepisati neki od antialergijskih preparata u vidu krema, gela ili tableta. Umirujuće će delovati i tablete kalcijuma sa vitaminom C. Ta sredstva primenite i nakon opekotina od meduza i vlasulja, a takođe mogu da se primene i kod opekotina od sunca.
POVREDE
Samo manje površinske povrede možete sami sanirati, tako što ćete ranu oprati čistom vodom, dezinfikovati alkoholom i zaštiti čistom tkaninom i hanzaplastom. Najbolje bi bilo da na put ponesete nekoliko zavoja, sterilnu gazu, elastični zavoj, flaster, hanzaplast i antibakterijski sprej ili mast, kao i kremu protiv opekotina. Ponesite i papirne i vlažne maramice, pincetu, makazice i toplomer. Dečji puder je neophodan osobama koje se jako znoje, pa im dolazi do iritacija kože, posebno na pregibima. Puder će upiti prekomernu vlagu i sprečiti iritaciju.
INFEKCIJE
Najčešće infekcije na letovanju su polne. Mokri kupaći kostim i topla i vlažna okolina stvaraju idealne uslove za nastajanje svraba, peckanja, crvenila. Zato je najbolje da, čim izađete iz vode i malo se prosušite, obučete drugi, čist i suv kupaći. To je naročito važno za one koji imaju česte infekcije urinarnog trakta. Pored ovih, kupanje u moru, jezeru ili bazenu može da izazove i infekcije očiju i zapaljenje uha.
[24sata]