Price o vampirima

  • Odgovora: 13
Stranice: 1 2 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže tikica

  • *****
    Počasni član
  • 1 743
  • 12
  • Pol: Žensko
    • Facebook
Price o vampirima
« poslato: 12:33:20, 06.Jul.2009. »
Vampir Miloš usmrtio 11 meštana
 
U Banatu je početkom 18. veka postojao običaj da se pokojnik nakon sahranjivanja ponovo otkopa, pa da se zatim opet vrati u zemlju kako bi se sprečilo da se povampiri, obelodanio je jedan zapis pronađen u bečkim arhivima.
U selu Radojevo, jednom od najstarijih srpskih naselja na granici sa Rumunijom, u 18. veku zabeležena je "borba sa vampirima". Reč je o zvaničnom izveštaju koji je carskom vojnom odseku u Beogradu, oktobra 1732. godine predao major saniteta, Jožef Faredi Tamarski.
Jula 1732. godine, Tamarski je po naređenju princa od Virtemberga poslat u Radojevo, tadašnju Peterdu, da ispita smrt 11 meštana koji su umrli u januaru i februaru te godine.
U njegovom izveštaju, koji se danas nalazi u Bečkim arhivima, navodi se da su meštani tvrdili da su svi umrli žrtve vampira po imenu Miloš.

Vampir Miloš, kojem se ne zna prezime, za života je, saopštava u svom izveštaju Tamarski, važio za neku vrstu vrača. Imao je pticu koju je naučio da govori i pripitomljenog vuka, što je po tvrdnji seljana, bila potvrda njegovih magičnih moći.
Tamarski je pokušao da ubedi meštane da vampiri ne postoje, međutim, posle nekoliko rasprava zaključio je da nisu spremni da prihvate njegove argumente, pa je odlučio da ekshumira nekoliko pokojnika.
Prvo je iskopan Miloš, koji je bio sahranjen 15 meseci ranije (aprila 1731.). Kada je uklonjena zemlja i podignuta drvena ploča koja je pokrivala mrtvaca, Milošev leš je izgledao potpuno netaknut, a oči su mu bile širom otvorene, uprkos tome što mu ih je njegova žena zatvorila nakon smrti.

Tanak mlaz krvi mu se lagano slivao iz usta, a krvi je bilo i na drvenoj ploči ispod leša, kao i na zemlji ispod ploče, zapisao je Tamarski.
Vlada u Beču zainteresovala se za taj fenomen, a izveštaj majora Tamarskog je unikatni zapis, sačuvan u bečkoj arhivi kao originalni dokument tog vremena.
U izveštaju se takođe navodi da je, pošto su to meštani zahtevali, major Tamarski naredio da se Milošev leš probode kocem, a zatim je, iz straha da će meštani opet iskopati "vampira" po njegovom odlasku, naredio da se leš prelije ugašenim krečom, pre nego što se ponovo zatrpa grob.
Na saslušanju rođaka 11 žrtava, saznao je da su umirali u roku od šest do deset dana kopneći; noću su imali strašne košmare, a nekoliko njih imalo je plavkaste belege na vratu.

Tamarski je odlučio da otkopa i grobove žrtava. Osam leševa je bilo u stanju raspadanja, a tela dva pokojnika su bila dobro očuvana. Međutim, poslednja otkopana žrtva, jedna žena, delovala je kao da spava, a njeni udovi su bili savršeno pokretljivi.
Tamarski je na osnovu izgleda ta tri leša dozvolio meštanima da i sa njima urade isto što i sa prvim "vampirom" - Milošem.
Ta priča je živela u sećanju meštana, to sećanje je izbledelo, a i to groblje nije sačuvano, pa je dokument dvorske kancelarije u Beču dragocen kao nezaobilazna literatura u proučavanju fenomena vampira, kaže novinar Slavko Popov, hroničar ovog dela Banata.

Izvor


Zaljubljenaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :-)
 


*

Van mreže Nightmaster

  • **
  • 437
  • 3
  • Pol: Muško
Odg: Price o vampirima
« Odgovor #1 poslato: 21:17:45, 21.Jul.2009. »
Oh, jezim se na ovakve price.
Gledao sam na TV-u jedan prilog o tome. Tj u nekom selu u Srbiji ljudi vrse neke obrede da se ljudi ne bi povampirili, i to sa nekim crvenim koncima, stapovima, etc, i cak vrse neke rituale kako bi se odbranili od vampira...
To mi je totalno freaky.. :D
It's better to burn out, than to fade away...
 

*

Van mreže sunshine_Dijana

  • *****
    Počasni član
  • 2 194
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 7
  • Pol: Žensko
  • ~Sunshine~
Odg: Price o vampirima
« Odgovor #2 poslato: 22:30:52, 06.Avg.2009. »
Ja se uopste ne jezim, niti me zastrasuje... Sta znam, meni je to cak nekako uzbudljivo. Sve to paranormalno. Velika zelja mi je da vidim duha! :D
~Sunshine~
 

*

Van mreže posejdon

  • *
  • 81
  • 0
  • Pol: Žensko
Odg: Price o vampirima
« Odgovor #3 poslato: 22:48:05, 07.Feb.2010. »
ja sam oduvek volela filmove o vampirima,knjigu Brema Stokera sam citala,mnogo mi je bolje nego film,mogu da mastam izgled situacije

*

Van mreže tikica

  • *****
    Počasni član
  • 1 743
  • 12
  • Pol: Žensko
    • Facebook
Odg: Price o vampirima
« Odgovor #4 poslato: 13:20:24, 21.Feb.2010. »
I meni su interesantne ove price ali ne bih bas volela da sretnem sa vampirom :;
Zaljubljenaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :-)
 

*

Van mreže Лав

  • ***
  • 1 825
  • 2
  • Pol: Muško
  • .-.
Odg: Price o vampirima
« Odgovor #5 poslato: 13:03:21, 28.Maj.2011. »
prosvetljenje:vampiri ne postoje :D
 


*

Van mreže Roza

  • *
  • 98
  • 2
  • Pol: Žensko
  • :D
Odg: Price o vampirima
« Odgovor #6 poslato: 16:21:19, 01.Jul.2014. »
Veoma su mi uzbudljive i zanimljive ove priče o vampirima.
 

*

Van mreže elena86

  • ****
  • 4 388
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 129
  • Pol: Žensko
Odg: Price o vampirima
« Odgovor #7 poslato: 18:53:26, 01.Jul.2014. »
Kako je meni promakla ova tema  yeah
Svaka zena je dama u drustvu pravog muskarca
 

*

Van mreže Strahinja

  • ***
  • 652
  • 26
  • Pol: Muško
Odg: Price o vampirima
« Odgovor #8 poslato: 22:16:47, 01.Jul.2014. »
Ja lično ne verujem da vampiri postoje  :eusa_naughty:
 

*

Van mreže elena86

  • ****
  • 4 388
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 129
  • Pol: Žensko
Odg: Price o vampirima
« Odgovor #9 poslato: 00:18:56, 02.Jul.2014. »
Ne verujem ni ja,ali volim price o njima  yeah
Svaka zena je dama u drustvu pravog muskarca
 


Stranice: 1 2 »

 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
23 Odgovora
220715 Pregleda
Najnovije: 13:32:58, 29.Maj.2016.
nikola3377
3 Odgovora
16214 Pregleda
Najnovije: 00:40:40, 28.Dec.2012.
web manijak
3 Odgovora
1745 Pregleda
Najnovije: 22:05:30, 08.Jan.2016.
nevenica