Privatni casovi

• Odgovora: 10
Stranice: 1 2 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Ch

• 12 178
  • Zahvaljeno: 25 puta
  • 167
  • Pol: Muško
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Privatni casovi
« poslato: 20:22:42, 22.Apr.2009. »
Privatni časovi - potreba ili pomodarstvo

Gotovo da nema đaka koji ne uči uz privatnog profesora. Cene privatnih časova su vrlo različite i kreću se od 800 do 1.000 dinara. Pojedini učenici se odlučuju za dva do tri časa nedeljno, što nekad premaši i 10.000 dinara. Pod težinom finansijske krize, za sve veći broj porodica, ovi izdaci postaju neizdrživi.

Granice već odavno nema, pa se časovi ponekad uzimaju već od prvog razreda. Najčešće je to pomoć u učenju matematike, srpskog i stranog jezika, a kasnije i za druge predmete.
I roditelji su sve tanjih živaca i novčanika. Iz razreda u razred, deca su sve nesamostalnija, iako se očekuje upravo suprotno. U školi, međutim, misle da privatni časovi nisu nužnost već pomodarstvo i da deca nemaju radne navike.

"Privatni časovi su mač sa dve oštrice. Oni misle da ne treba da prate čas jer će im kod kuće to neko bolje objasniti i samim tim se stvara neprijatna atmosfera u odeljenju", kaže za Radio televiziju Srbije profesorka matematike Spomenka Ivanović.
Profesorka srpskog jezika Vladanka Kovačević kaže da deca ne rade kod kuće dovoljno. "Svaki nastavnik pita da li ima nešto nejasno, oni uvek u glas kažu - ne, a onda kod kuće ne odrade određenu vežbu", rekla je Vladanka Kovačević.

U Institutu za psihologiju kažu da su privatni časovi simptom opšte krize u urušenosti školskog sistema. Ivana Stepanović iz Instituta za psihologiju kaže da su programi i dalje preobimni i "da se nastavnici bore da sve to isporuče u ograničenom fondu časova". Prema njenom mišljenju, kvalitet udžbenika je sporan, što dovodi do toga da je kvalitet znanja dosta loš.
Nadležni kažu da će reforma rešiti neke od problema. Ipak, najbrže i najbolje rešenje je bolja organizacija dopunske nastave u školama.

(MONDO)

*

Van mreže Ch

• 12 178
  • 167
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
Odg: Privatni casovi
« Odgovor #1 poslato: 20:24:58, 22.Apr.2009. »

Da li ste pohadjali neke privatne casove?
Iz kog predmeta, da li ste iz njih stekli neko znanje koje niste mogli sa redovne nastave?
Kada i u kojoj meri su potrebni privatni casovi i da li su oni uvek neophodni?

*

Van mreže mia

• **
  • 456
  • 0
  • Pol: Žensko
  • ko sebe izgubi,nije dostojan spasenja
« Odgovor #2 poslato: 23:13:42, 07.Sep.2009. »
Pa potrebni su,ali ne verujem da baš svaki učenik mora na privatne ili dodatne časove.Problem je što deca danas ne znaju da uče,da ne kažem neće,pa onda kad bude stani-pani,aj na privatne.Danas je to prosto normalno! Nisam nikada koristila tu vrstu usluga,al sam prošle god. bila prinuđena da potražim profesore engleskog i francuskog,jer mi je sin ležao ovčje boginje,(21 dan) , i nije se moglo drugačije nadomestiti propušteno.Mesečno po jeziku 30 eura,8 časova.Malo li je? I to u grupi 3-5 učenika, a rad sa jednim učenikom 1 čas 5 eura. I to peti osnovne
« Najnovija izmena:: 23:15:59, 07.Sep.2009. mia »

*

Van mreže crvena

Počasni član
  • 3 277
  • 7
« Odgovor #3 poslato: 23:25:53, 07.Sep.2009. »
Tvoja, tj situacija tvog sina je bila vanredna i to je bilo jedno od najboljih resenja..  Nikad nisam isla na privatne casove,niti su mi bili potrebni.. Mislim da svako dete ako se i malo potrudi, moze da nauci za dvojku.. Ako vec nema ambicije za vecu ocenu..  
...Ako zelis da ti se ostvare snovi, ne smes dugo spavati...

*

Van mreže Felisity

• **
  • 226
  • 9
« Odgovor #4 poslato: 03:40:46, 25.Nov.2009. »
Da li su potrebni privatni casovi? Kao neko ko drzi privatne casove deci i to iz srpskog jezika, a i moj decko takodje drzi casove samo za strucne ispite, mogu vam zasigurno reci ne. Pogotovu kada je rec o mom predmetu! Naime iz iskustva vam kazem da je to samo idenje linijom manjeg otpora. Sto dete da uci i da gubi vreme kad neko moze sve da sazvace? Mozda grubo zvuci ali je tako! Naravno uvek ima ekstremnih situacija kada je to jedino resenje! Ali kao neko ko radi sa decom, primecujem da je sve posledica njihovog odnosa prema skoli i profesorima danas, pa i nenormalno uzimanje casova. Evo iz mog primera, deca masovno uzimaju casove za pripremu za prijemni iz srpskog jezika. Pa, ljudi, oni dobijaju zbirku sa 460 pitanja od kojih ce 20 sigurno biti na prijemnom, pa ako ne mogu sami da za 6 meseci nauce tih 460 pitanja, e onda ne znam sta mogu.Samo je problem sto oni nece da uce, a i ne slusaju!Takodje je i veliko pitanje da li se detetova interesovanja poklapaju sa roditeljskim ambicijama! Problem jeste kada roditelj ima ambiciju da dete ima sve petice, a ono jednostavno za nesto nema dara, pa roditelji smatraju da ce privatnim casovima resiti problem.
Ja se secam konkretno svoje situacije. Ako nesto nikad nisam razumela i kapirala to je bila fizika, a mama je toliko zelela da ja imam sve petice i budem taj cuveni vukovac i ona me je ubedjivala dugo vremena da idem na casove da popravim tu jadnu traljavu trojku. Krenula sam i na casove i jednostavno nista nisam kapirala, iako sam se stvarno trudila i radila tu nesrecnu fiziku. Kad je ona videla da nnista od toga nema efekta, digla je ruke i pomirila se da ne mozemo za sve biti talentovani i tacka.

*

Van mreže crvena

Počasni član
  • 3 277
  • 7
« Odgovor #5 poslato: 15:00:15, 25.Nov.2009. »
Ali kao neko ko radi sa decom, primecujem da je sve posledica njihovog odnosa prema skoli i profesorima danas, pa i nenormalno uzimanje casova. Samo je problem sto oni nece da uce, a i ne slusaju!

Slazem se da privatni casovi nisu potrebni, upravo zato sto sto deca nece da uce.. A pri tom i kad odu na casove, ocekuju da im profesor uradi domaci i ostalo, ne daj Boze da se oni potrude da razumeju nesto, da ukljuce mozak..
Evo danas dosao brati iz skole, inace srednjoskolac i zali se kako on sad mora da uci zato sto ima kratku kosu  ???  Zasto? Kaze da su devojcice snimile lekcije na mobilni, stave slusalice u usi i odrade ceo kontrolni.. Cemu?  I naravno da im ne treba privatni cas, kad bi i posle toga uradili isto to..
...Ako zelis da ti se ostvare snovi, ne smes dugo spavati...

*

Van mreže Felisity

• **
  • 226
  • 9
« Odgovor #6 poslato: 17:39:43, 25.Nov.2009. »

Slazem se da privatni casovi nisu potrebni, upravo zato sto sto deca nece da uce.. A pri tom i kad odu na casove, ocekuju da im profesor uradi domaci i ostalo, ne daj Boze da se oni potrude da razumeju nesto, da ukljuce mozak..
Evo danas dosao brati iz skole, inace srednjoskolac i zali se kako on sad mora da uci zato sto ima kratku kosu  ???  Zasto? Kaze da su devojcice snimile lekcije na mobilni, stave slusalice u usi i odrade ceo kontrolni.. Cemu?  I naravno da im ne treba privatni cas, kad bi i posle toga uradili isto to..
Pa sta da vam kazem kad meni dolaze deca i roditelji koji mi traze da ima ja pismeno prepricam lektiru u sto manje strana ali sa sto vise detalja! Uzas! E tu nisu kriva deca vec roditelji!
@crvena a da znas da sam cula za mnoge fore sa tim bubicama ali to se stvarno zove strahota. Tu je ujedno i greska i zamerka profesorima koji to ne mogu da primete! Nije tako tesko provaliti kad neko ima slusalice u usima. Tu je samo stvar hoce li profesor da primeti ili ne! Zato sam ja uglavnom pristalica usmenog odgovaranja, a cinjenica je da su pismeni uvek laksa varijanta ocenjivanja.

*

Van mreže Ch

• 12 178
  • 167
  • The start!
    • Facebook
    • Twitter
« Odgovor #7 poslato: 19:07:41, 25.Nov.2009. »
Pa sta da vam kazem kad meni dolaze deca i roditelji koji mi traze da ima ja pismeno prepricam lektiru u sto manje strana ali sa sto vise detalja! Uzas! E tu nisu kriva deca vec roditelji!
Apsolutno roditelji i definitivno to ne mogu da se zovu privatni casovi...

*

Van mreže miss80

Počasni član
  • 5 001
  • 3
« Odgovor #8 poslato: 15:02:23, 29.Nov.2009. »
Trebao mi je nekad,u gimnaziju dok sam isla,poneki privatni cas iz matematike,jer nas profesor nije znao nista da objasni.To su uglavnom bili promasaji,jer ko sve danas drzi casove,to je uzas....i na kraju bi mi neki drug bolje objasnio nego oni.A moja prijateljica i komsinica,drzi casove hemije,na koje sam isla od kada imam hemiju u skoli,znaci od osnovne.To je divan predavac,i sve sto znam iz hemije(a bogami i iz zivota),mogu njoj da zahvalim.Nije bilo bubanja,ne izlazi se od nje dok ona ne vidi da ti je sve jasno.Ne moram da napisem da sam uvek imala 5-icu.

*

Van mreže Nightmaster

• **
  • 437
  • 3
« Odgovor #9 poslato: 00:15:01, 08.Jan.2010. »
Spremam se privatno sada za fakuletet - matematiku, pre toga nikad nisam išao.
It's better to burn out, than to fade away...

Stranice: 1 2 »

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000