Svadbeni običaji

  • Odgovora: 19
Stranice: 1 2 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Maestro

  • ****
  • 3 386
  • 27
  • Pol: Muško
  • Carpe diem (iskoristi dan)
    • Facebook
Svadbeni običaji
« poslato: 21:55:44, 16.Apr.2009. »
Zašto se mladencima vezuju ruke
Cetvrtak, 16. april 2009. 11:49    

Širom sveta praktikuje se običaj vezivanja ruku mladenaca prilikom venčanja. Šta taj čin zapravo simbolizuje?

Postoje razna tumačenja njegovog značenja: jedni smatraju da se tako ojačava bračna zajednica, drugi veruju da se vezivanjem ruku budućih supružnika obezbeđuju porod i bračna sreća. Ima i onih koji tvrde da se na ovaj način muž i žena štite od loših događaja.
Mnoge važne trenutke u životu ljudi prate običaji iz davno prošlih vremena, a otkad se baš ovaj ustalio ne zna se pouzdano. Izvesno je samo da je prilično star i da je poznat u brojnim kulturama. U zavisnosti od države, odnosno područja, postoje brojne "varijacije na temu”.
U svakom slučaju, uopšteno se može reći da sastavljanje ruku mladenaca pred čovekom koji ih venčava predstavlja obredni početak bračne zajednice. Kod nekih naroda budući supružnici se samo dotiču prstima, negde se, pak, rukuju, a ima i mesta gde se drže izuzetno čvrsto.

U hrvatskim Kotarima sveštenik prilikom venčanja vezuje ruke mladencima maramom koja posle venčanja ostaje kod njega, a ovaj običaj poznat je i u Bačkoj. Kada se beogradski mladenci uhvate za ruke, sveštenik ih spoji peškirom koji, takođe, posle venčanja ostaje njemu.

Ipak, postoji veliki broj mesta u Srbiji gde se ruke zaručnika ne vezuju, već se preko njih samo prebacuje izvezena marama ili povez koji mlada dobija od kuma, odnosno starog svata. S druge strane, u nekim delovima Srema sveštenik povezom obavija mladu i mladoženju oko struka.
Etnolozi objašnjavaju da spajanje ruku može predstavljati znak vere i odanosti koje dve osobe daju jedna drugoj. Otuda i potiču reči "zaručiti se”, "zaručnik”, "zaručnica”. Takođe, naučnici koji proučavaju običaje poreklo izraza "isprositi devojku” tumače verovanjem da je muškarac, bez obzira na novac ili imovinu koje poseduje, siromašan sve dok pored sebe nema "ženu svog života”, piše "Politika".

Mladenci u Srbiji danas se često odlučuju samo na građansko venčanje pred matičarem, ali je veliki broj i onih koji se, što zbog tradicije, što zbog lepote i svečanosti čina, na vernost obavezuju u crkvi.
Ipak, za srećan brak tačan recept još nije otkriven. Gde god i na koji god način muškarac i žena "stanu na ludi kamen” buduću zajedničku sreću kovaće sami. Nekima ni vezivanje ruku i svi običaji za "teranje malera” ne donesu sreću, dok drugima ruke koje na svadbi iz nekog razloga nisu bile spojene – ostanu isprepletane do kraja života.

(MONDO)


 


*

Van mreže besni-terminator

  • **
  • 214
  • 0
  • Pol: Muško
Odg: Svadbeni običaji
« Odgovor #1 poslato: 11:29:15, 06.Sep.2009. »
glupi obicaju i jos gluplje sujeverje  :-\
 

*

Van mreže milica-tea

  • **
  • 479
  • 0
  • Pol: Žensko
Odg: Svadbeni običaji
« Odgovor #2 poslato: 16:50:00, 07.Sep.2009. »
i ja tako mislim
 

*

Van mreže besni-terminator

  • **
  • 214
  • 0
  • Pol: Muško
Odg: Svadbeni običaji
« Odgovor #3 poslato: 20:40:34, 14.Dec.2009. »
samo nek je dobar seks a vezivanje je manje bitno ;D
 

*

Van mreže crvena

  • *****
    Počasni član
  • 3 277
  • 7
  • Pol: Žensko
Odg: Svadbeni običaji
« Odgovor #4 poslato: 13:41:25, 04.Maj.2010. »
Mlada treba da nosi nešto staro, nešto novo, nešto pozajmljeno i nešto plavo. Stara stvar se uzima od nekoga ko je vć dugo u braku, nova je vodi u novi život, pozajmljena obezbeđuje sreću, a plava simbolizuje čistotu.
...........................................................................
Kad svativu dođu u mladinu kuću i povedu je na venčanje, ona ne sme da se okreće i gleda unazad jer će se brak brzo raspasti.
...........................................................................
Kada mladenci izađu iz crkve, mladi se dodaje malo muško dete koje ona podiže triput uvis i daruje ga. Ovo se radi kako bi mladi par sebi obezbedio naslednika.
.............................................................................
Nakon venčanja mlada preko glave baca buket cveća okupljenim devojkama. Ona koja uhvati bidermajer, prva će se udati.
..............................................................................
Pre nego što je mladoženja prenese preko praga, mlada treba da razbije čašu na ulazu u kuću, da bi im brak bio skladan, bez trzavica.
..............................................................................
Kad mladoženja dođe po mlau tast i tašta mladoženjistave dukat u čašu crnog vina. Mladoženja mora popiti vino da i došao do dukata i zatim dukat uzima sebi.
................................................................................
Kada mladoženja posle venčanja mladu dovede u svoju kuću, on je prenosi preko praga da ne bi uzbunjivala zle duhove koji žive ispod praga.
.................................................................................
Po pravilu, mladu venčanicu kupuje svekar, odnosno mladoženja.
................................................................................
Mladoženja treba da nagazi mladu pre nego što joj stavi burmu. To znači da će biti gazda u kući.
.................................................................................
Mladoženja treba zubima da skine podvezicu s mladine noge i da je baci neoženjenim drugovima. Momak koji uhvati podvezicu oženiće se prvi.

Preuzeto iz časopisa ŽenaBlic

Šta mislite o ovim i ostalim svadbenim običajima? Da li ste se ih ili planirate da ih se pridržavate??
Znate li neki običaj specifičan za vaš kraj??
...Ako zelis da ti se ostvare snovi, ne smes dugo spavati...
 

*

Van mreže narcisa zec

  • *****
    Počasni član
  • 4 384
  • 34
  • Pol: Žensko
Odg: Svadbeni običaji
« Odgovor #5 poslato: 19:43:59, 04.Maj.2010. »
Nja nja nja  :D
Sujevjerje - odlika primitivizma. Ljudi svasta izmisljaju i to se tako prenosi. Danas iskreno neke stvari zvuce smijesno. Od svega navedenog prihvatljivo mi je jedino vezivanje ruku mladencima u crkvi jer je to dio nekog rituala koji mi negdje ima simboliku. Ne volim svadbeni cirkus. Nas dvoje kum i kuma ako se ja nesto budem pitala. ;D
« Najnovija izmena:: 19:49:12, 04.Maj.2010. narcisa zec »
Velik je onaj čovjek koji nije izgubio srce djeteta
 


*

Van mreže blackgirl

  • **
  • 185
  • 1
  • Pol: Žensko
Odg: Svadbeni običaji
« Odgovor #6 poslato: 14:48:35, 23.Maj.2010. »
Mnogi obicaji koji se i dan danas sprovode nekada su imali mnogo smisla. Sa evolutivne strane gledano, ljudi teze tome da obezbede sebi kvalitetno potomstvo, od postojanja covecanstava tezi se biranju idealnog partnera sa kojim cemo graditi porodicu i prenositi svoj genetski potencijal. A kada nadjemo takvo osobu vredi je svima pokazati a najbolja prilika za pokazivanje i dokazivanje jeste sama svadba kada se okupi cela familija i prijatelji i kada se demonstriraju kvaliteti, pa ce mladozenja pucati iz puske da pogodi jabuku, mlada ce se ulepsati kao nikada do tad i tako dalje. Setih se Djoletovih stihova iz pesme Ljerka :
Al' kad se spusti moja dragana
K'o ruska balerina lagana,
Korzo se zanjiše, špalir se nadiže
Sve se venere pomere za jedno mesto naniže
Bela haljina u višnjama
O, najlepša je, bez razmišljanja...
Crven kaiš a strukić stišnjen
Vau, te su višnje bile svevišnje

primer prethodno recenog, mnoge su zene (venere) lepe al kad se pojavi njegova sve se one pomere za jedno mesto i ona biva na vrhu :)
Zasto uvek istu pesmu sviras kad mozes da biras
 

*

Van mreže sladjica

  • ***
  • 949
  • 1
  • Pol: Žensko
Odg: Svadbeni običaji
« Odgovor #7 poslato: 17:55:10, 10.Avg.2010. »
Ja živim u 21 veku i savremenost je nešto čemu težim, bez tradicije, običaja i sujeverja pogotovo na svadbama!
Meni se lično to ne dopada ...
 

*

Van mreže Nale 83

  • *****
    Počasni član
  • 8 252
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 15
  • Pol: Žensko
Odg: Svadbeni običaji
« Odgovor #8 poslato: 22:28:51, 10.Avg.2010. »
Obicaji se razlikuju u zavisnosti od dela u kom zivimo, pa tako su svadbeni obicaji sasvim drugaciji na severu Vojvodine od onih u Srbiji...
Prosle subote sam bila zvanica na svadbi koja je obavljena po obicajima. Postujem, ali mislim da se ja licno nikada ne bih odlucila za tako nesto  (*o*)
 

*

Van mreže Alicia

  • *****
  • 5 822
  • Zahvaljeno: 3 puta
  • 64
  • Pol: Žensko
  • mizantrop 1%
Odg: Svadbeni običaji
« Odgovor #9 poslato: 22:50:53, 10.Avg.2010. »
Ja bas volim neke nase obicaje....a svadbe jos vise, tude, ne svoju. ;D Uvijek ima neko zanimljiv, neki fini plavusan. :-[
Be Weird, at least you will have a unique Personality.
 


Stranice: 1 2 »

 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
11 Odgovora
4605 Pregleda
Najnovije: 17:24:11, 24.Maj.2011.
Лав
2 Odgovora
1156 Pregleda
Najnovije: 14:31:19, 22.Dec.2013.
delhaj
5 Odgovora
1734 Pregleda
Najnovije: 23:12:05, 11.Jun.2016.
Miloš Mi.