Da li ste sujeverni i u kojoj meri?

• Odgovora: 21
Stranice: « 1 2 3 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže milica-tea

• **
  • 479
  • 0
  • Pol: Žensko
Odg: Da li ste sujeverni i u kojoj meri?
« Odgovor #10 poslato: 11:29:25, 22.Sep.2009. »
nisam sujeverna...

*

Van mreže revelation09

• 905
  • 2
« Odgovor #11 poslato: 13:51:49, 22.Sep.2009. »
Mislim da jesam pomalo sujevjerna. Prije svega su to neki moji rituali. Znala sam ranije da recimo, ako mi se nesto lose desilo toga dana vise ne oblacim to sto sam nosila taj dan ili da imam svoju ''srecnu' ogrlicu i sl.
U poslednje vrijeme manje obracam paznju na tako nesto ali recimo, ne bih ipak voljela da slomim ogledalo i ne prolazim ispod merdevina, a opet sa dr. str. nemam nikakav problem sa br. 13 ili sa crnom mackom.
Vjerovatno na takve nekakve simbole kao merdevine,crne macke , ogledalo, kucanje u drvo itd vise obracamo paznju kad iscekujemo neki vazan dogadjaj na koji sami ne mozemo mnogo da utiicemo , pa kao da bjezimo od necega sto bi nas moglo jos izmalerisati ili nam dati neku negativnu energiju...

Prije neku noc na tvcg je bila neka emisija zabavnog karaktera gdje su gostovale poznate licnosti i bas ih voditelji pitaju da li su sujevjerni. Svi ko jedan odgovorise ' ko, ja sujevjeran, nema sanse, to su budalastine...' Voditelji su se samo smijeskali i onda im pustise prilog. Ulazak gostiju u hol studija( neposredno pred pocetak emisije ) gdje su postavili molerske merdevine, ali su bile tako postavljene da ih je teze bilo zaobici neko proci ispod njih. Naravno, niko od njih nije prosao kroz merdevine. Svi su ih zaobisli....Toliko o tome da nema sujevjerja !

*

Van mreže flame

• 651
  • 0
« Odgovor #12 poslato: 18:38:20, 18.Jan.2010. »
Nisam sujevjerna. Em sam razbila ogledalo, em sam nasla djetelinu sa cetiri lista, a nisam primjetila da se ista spektakularno dogodilo, ni dobro ni lose.  :)

*

Van mreže Avantura

• **
  • 396
  • 3
  • SuperLady
« Odgovor #13 poslato: 23:02:13, 04.Apr.2010. »
Nisam.

*

Van mreže bezobrazna

• **
  • 108
  • 1
« Odgovor #14 poslato: 16:08:54, 27.Maj.2010. »
samo ponekad  ;D

*

Van mreže SnowLady

• **
  • 339
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 1
« Odgovor #15 poslato: 17:48:57, 27.Maj.2010. »
Jesam, u dovoljnoj mjeri koliko je potrebno biti oprezan i umjeren u svemu!

Nista se ne desava slucajno, zato treba obratiti paznju na neke stvari oko sebe, jer ako se analiticki pristupi svemu, sve u prirodi salje svoju poruku, dali cemo shvatiti to kao upozorenje, poruka ili simbol pozitivnog, odnosno negativnog! ;)
" Srecan je i veliki samo onaj koji ne mora ni vladati ni pokoravati se da bi mogao nesto biti"!
 Gete

*

Van mreže Лав

• 1 825
  • 2
  • Pol: Muško
  • .-.
« Odgovor #16 poslato: 21:35:21, 16.Maj.2011. »
ja sam bio sujeveran, prestao sam dan pre prijemnog :)

*

Van mreže faith

• **
  • 416
  • 21
« Odgovor #17 poslato: 11:30:07, 25.Mar.2013. »
Jesam. Ne vjerujem u ovo globalno sujevjerje, tipa crna machka, merdevine i sl.

Vjerujem za ogledalo. Postoji neki vid kojim se moze izbjeci nesreca ako vec slomite ogledalo. Vazno je ne pogledati se u njega. I nisam sigurna da li mora da ostoji 7 sati ili dana dok se pokupi sa tog mjesta.

*

Van mreže univerzums

• **
  • 202
  • 6
« Odgovor #18 poslato: 13:15:22, 25.Mar.2013. »
nista preterano....ne volim da vidim crnu macku,al se necu sigurno vracati tri koraka unazad il kako to vec ide....
vise sam sujeverna recimo po pitanju odece,ako nesto obucem,pa mi se sve izjalovi...

*

Van mreže faith

• **
  • 416
  • 21
« Odgovor #19 poslato: 09:34:11, 26.Mar.2013. »
Zašto su crne mačke na lošem glasu?

U mnogim kulturama su im pripisivane natprirodne moći. I dan danas ljudi ih se klone i nerijetko ubijaju.

Još u starom Egiptu, mačke su bile svete životinje. Kako bi uništili paganska vjerovanja i običaje hrišćanski misionari su širili mit o "nečastivom" i to tako što su smatrali crnu mačku za otjelotvorenje demonskog zla i nesreće. Tako je počeo progon ovih stvorenja.

Jedna od istorijskih činjenica koja je postala i mit o baksuznoj crnoj mački vezuje se za engleskog kralja Čarlsa Prvog (1600-1649). On je najviše na svijetu volio svoju crnu ljubimicu. Toliko je bio vezan za nju da je živio u stalnom strahu da će je izgubiti. Kako bi to spriječio postavljao bi stražare da je prate i danonoćno je čuvaju. Kada se mačka iznenada razboljela i uginula, kralju se srušio čitav svijet.

Tada je sve pošlo po zlu. Ostao je i bez mačke i bez prijestola! Od tada, crne mačke nijesu dobrodošle u engleske domove. Mačke su nekada bile poželjne životinje na brodovima kako bi kontrolisale mišiju populaciju. Mornari su se plašili opakih bolesti koje bi pacovi i miševi ponijeli sa sobom na more. Bez mačaka nije bilo ni mirne plovidbe!

Ukoliko bi neki pijani mornar bacio mačku preko palube, ili bi ona sama upala u more, smatrali su da će neka gadna nevolja snaći brod. Baš poput mačke, tako bi i mornari mogli završiti u vodi. Vjerovali su u postulate "simpatičke magije" odnosno da slično-slično podržava (bacanje mačke u vodu-potonuće broda, potop).  Ukoliko bi mačka sama prišla nekom od mornara, to je bio dobar znak. Značilo bi da je mornar blagosloven te će ga pratiti sreća. Ukoliko mu mačka krene u susret, pa na pola puta odustane, to je bio baksuzni predznak.

Ova tumačenja o dobrim i lošim predznacima sudbine koje mačke, navodno, predskazuju, usvojile su i porodice nekadašnjih mornara. U svakoj kući u kojoj je bio po neki mornar, crne mačke su bile obavezne! Smatralo se da one štite kuću i moreplovce od nesreće. Tako je bilo još od antičkog Rima, pa sve do savremenog doba. Crne mačke su se u mornarskim domaćinstvima smatrale talijama te su bile toliko dragocjene da su ih čak i lopovi vrebali.

Kada bi mornar krenuo na plovidbu, ukućani su sa zebnjom gledali kakvu sudbinu će mu mačka proreći. Ukoliko bi životinja krenula ka vratima to bi bio jasan znak da je put slobodan i da ga čeka mirno more. Ukoliko bi mu na izlasku iz kuće presjekla put, to bi značilo da se put odlaže kako bi se izbjegle moguće nesreće.

U hrišćanskom svijetu one su anatemisane. Kletva koju je na crne mačke bacio Papa u šesnaestom vijeku još uvijek traje. Njihovom progonu ni danas nije kraj. Godišnje samo u Italiji ubije se na desetine hiljada crnih mačaka. Razlog je, naravno, sujevjerje i ljudska glupost.

Stranice: « 1 2 3 »

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000