FORMULA 1 - Rezultati, Vesti, Komentari

  • Odgovora: 37
Stranice: « 1 2 3 4

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Bojan-

  • ***
  • 1 824
  • 58
  • Pol: Muško
Odg: FORMULA 1 - Rezultati, Vesti, Komentari
« Odgovor #30 poslato: 18:28:37, 11.Okt.2014. »
Vettel u Ferrariju, Alonso u McLarenu. Žil Bjanki se i dalje bori za život

Kraj jedne ere, Sebastijan Fetel i definitivno napušta ekipu Red Bula sa kojom je četiri godine zaredom osvojao titule svetskog prvaka Formule 1. Ne odlazim zato što ne volim tim, osetio sam da je došlo pravo vreme da odem, rekao je nemački vozač.

Četvorostruki šampion Formule 1 Sebastijan Fetel rekao je da odluku da napusti Red Bul nije doneo zbog loših rezultata ove sezone. U ponedeljak se očekuje i zvanično saopštenje ekipe Ferrarija o dolasku Sebastiana Vettela.



Niki Lauda je izjavio da je Fernando Alonso prošlog četvrtka potpisao za McLaren ali još uvek nema zvaničnog saopštenja. Takođe se spekulise da bi Alonso od 2016 mogao da vozi za ekipu Mercedesa ukoliko Hamilton ne produži ugovor. Još uvek se ne zna šta će biti sa Kimijem Raikkonenom i da li će "ledeni" kome ugovor sa Ferrarijem ističe na kraju ove sezone prihvatiti da vozi zajedno sa Vettelom.

Bjankijevo stanje i dalje veoma ozbiljno

Međunarodna automobilska federacija (FIA) saopštila je da je zdravstveno stanje vozača Formule 1 Francuza Žila Bjankija, operisanog posle teške povrede glave na Velikoj nagradi Japana, izuzetno ozbiljno, ali stabilno.



Bjanki je operisan u nedelju uveče, sada je na odeljenju intenzivne nege bolnice u Jokaičiju.

Francuski vozač Marusije pretrpeo je u nedelju povrede glave opasne po život na stazi Suzuka tokom Velike nagrade Japana, kada je naleteo na vozilo koje je prethodno intervenisalo kako bi izvuklo bolid Adriana Sutila sa staze. Trka je prekinuta. Pobedio je Lewis Hamilton koji je kao i svi vozači F1 rekao da je to potpuno nebitno u ovakvom trenutku.

Bjanki se prosto zakucao u redarsko vozilo brzinom od 217 km/h.


Horor udes Žila Bjankia

Naredna trka vozi se sutra u Sočiju a pol-poziciju osvojio je Lewis Hamilton. Drugi je Rosberg a treći Bottas. Svi vozači posvetiće sutrašnju trku 25-ogodišnjem Žilu Bjankiu...
 


*

Van mreže Bojan-

  • ***
  • 1 824
  • 58
  • Pol: Muško
Odg: FORMULA 1 - Rezultati, Vesti, Komentari
« Odgovor #31 poslato: 13:46:25, 13.Okt.2014. »
Hamilton najbrži u Sočiju, čestitke i od Putina

Raduje me to što smo Niko i ja, danas, tri trke pre kraja, osigurali ekipnu titulu Mercedesu, rekao je Englez posle pobede u Rusiji



Tamnoputi Englez Luis Hamilton ispisao je novu stranicu istorije Formule 1, postavši prvi vozač koji je slavio na čudesnoj pisti u Sočiju, gde je vožena Velika nagrada Rusije, 15. trka šampionata sveta!

Na pobedničkom podijumu Hamiltonu su se pridružili klupski drug Nemac Niko Rozberg i vozač Vilijamsa Finac Valteri Botas, a zanimljivo je da im je među prvima čestitao predsednik Rusije Vladimir Putin, koji je posmatrao prvi gran-pri na tlu najveće zemlje sveta posle tačno 100 godina.

- Ovo je vikend za pamćenje. Pol pozicija, pa pobeda, sve je bilo perfektno, a naročito me raduje to što smo Niko i ja, danas, tri trke pre kraja, osigurali ekipnu titulu Mercedesu, prvu u istoriji - blistao je na podijumu Hamilton, kome je ovo četvrta uzastopna, a deveta pobeda u karijeri.

Na pitanje da li je prednost od 17 poena u šampionatu dovoljna za novu titulu, Hamilton, koji se sa 31 pobedom u gran-pri trkama izjednačio sa legendarnim brkajlijom Najdželom Menselom, rekao je da još ništa nije gotovo i da je Rozberg i dalje u igri.

Njegov klupski drug, i jedini rival za titulu, Niko Rozberg je na startu trke sjajno krenuo, pretekao Hamiltona ali je „ispravio“ krivinu, oštetio pneumatike, pa je već u 1. krugu morao na zamenu. Ipak, uspeo je da do kraja nadmetanja sve preostale krugove (52) preveze na istom setu pneumatika i da sa 21. stigne do druge pozicije.

- Radostan sam što smo osvojili ekipnu titulu i što su momci pripremili automobil tako da sam mogao da donekle, ispravim grešku koju sam napravio na startu - nije preterano bio pričljiv Rozberg.


Novi podijum za finskog vozača Vilijamsa Valterija Botasa je još jednom pokazao da slavni engleski tim, pogonjen moćnim Mercedesovim motorima, jedino može da drži korak sa tandemom Hamilton-Rozberg.


- Kada se sve sabere, moram da budem zadovoljan trećom pozicijom - rekao je Botas, koji je vozio najbrži krug dana - 1.40,896 minuta.

Sjajno je vozio i veteran Dženson Baton u Meklarenu, koji je zauzeo četvrtu poziciju. Do bodova su došli i Danac Kevin Magnusen na petoj, Španac Fernando Alonso na šestoj i tandem Red bula Rikjardo i Fetel na sedmoj, odnosno osmoj poziciji.Finac Kimi Raikone se opet mučio u bolidu Ferarija i bolje od devete pozicije nije mogao. Meksikanac Serhio Perez je Fors Indiji doneo jedan bod osvajanjem desetog mesta.

Sledeća trka vozi se 2. novembra u Ostinu za Veliku nagradu SAD.


Lewis Hamilton i Kimi Raikkonen


REZULTATI VELIKE NAGRADE RUSIJE

1. Luis Hamilton (V. Britanija) Mercedes 1:31.50,744

2. Niko Rozberg (Nemačka) Mercedes + 13,65

3. Valteri Botas (Finska) Viliajms + 17,42

4. Dženson Baton (V. Britanija) Meklaren + 30,23

5. Kevin Magnusen (Danska) Meklaren + 53,61

6. Fernando Alonso (Španija) Ferari + 1.00

7. Daniel Rikjardo (Australija) Red bul + 1.01

8. Sebastijan Fetel (Nemačka) Red bul + 1.06

9. Kimi Raikonen (Finska) Ferari + 1.18

10. Serhio Perez (Meksiko)Fors Indija + 1.20

VOZAČI

1. HAMILTON 291

2. ROZBERG 274

3. RIKJARDO 199

4. BOTAS 145

5. FETEL 143

6. ALONSO 141

Novosti/Formula 1
 

*

Van mreže Bojan-

  • ***
  • 1 824
  • 58
  • Pol: Muško
Odg: FORMULA 1 - Rezultati, Vesti, Komentari
« Odgovor #32 poslato: 10:48:41, 31.Okt.2014. »
Dogovor Alonsa i McLarena

Ekipa Meklaren postigla je dogovor sa dvostrukim šampionom F1 Fernandom Alonsom oko ugovora i njegovog prelaska iz Ferarija, preneli su španski mediji.


Fernando Alonso

Kako je prenela španska „Marka“, dogovor ekipe i vozača je postignut, a Meklaren će dati Alonsu vremena da proceni i druge ponude pre nego što donese konačnu odluku.

Dvostruki svetski šampion će najverovatnije sačekati kraj sezone i videti kako će se završiti borba za prvo mesto u šampionatu izmedju vozača Mercedesa Luisa Hamiltona i Nika Rozberga, pošto bi mogao da vozi i za šampionski tim, a Meklaren je spreman da to prihvati.

Kako je navela „Marka“, finansijska ponuda nije problem, niti dužina ugovora, a čelnici Meklarena zahtevaće da Alonso, kad god donese odluku, u nju bude siguran i da vozi sa istom posvećenošću koju je pokazivao u Ferariju u prethodnih pet sezona.

http://www.b92.net/sport/automoto/f1.php?

Mercedes: Da ostanu Niko i Luis

Direktor Mercedesa Toto Volf rekao je da je jedan od prioreteta te ekipe Formule 1 produžetak saradnje s Luisom Hamiltonom i Nikom Rozbergom.



Luis Hamilton je prvi u generalnom poretku vozača sa 291 bodom, dok je Niko Rozberg drugi sa 274 boda.

S druge strane, Mercedes je već osvojio titulu pošto je ubedljivo prvi u poretku konstruktora sa 565 bodova.

"Imamo ugovore sa obojicom vozača do 2015. godine. Želimo i dalje da nastavimo sa tom postavom, jer su ta dva momka deo uspeha tima. Zato je naš glavni prioritet da nastavimo sa Luisom i Nikom i posle 2015. godine", kazao je Volf, preneli su britanski mediji.

Do kraja sezone su ostale još tri trke, a prva je na programu u nedelju - Velika nagrada SAD u Ostinu.

http://www.b92.net/sport/automoto/f1.php?

 

*

Van mreže Bojan-

  • ***
  • 1 824
  • 58
  • Pol: Muško
Odg: FORMULA 1 - Rezultati, Vesti, Komentari
« Odgovor #33 poslato: 17:37:45, 03.Nov.2014. »
Hamilton: Nadmudrio sam Rozberga

Vozač Mercedesa Luis Hamilton rekao je da je nadmudrio timskog kolegu Nika Rozberga na putu do trijumfa na Velikoj nagradi Sjedinjenih Država.



Hamilton je u Ostinu došao do desete pobede ove sezone, a 32. u karijeri, čime je postao najuspešniji britanski vozač u istoriji Formuli 1, pretekavši Najdžela Mensela.

Zahvaljujući trijumfu na 17. trci ovogodišnjeg šampionata, Hamilton je svoju prednost na čelu generalnog plasmana u odnosu na Rozberga povećao na 24 boda.

„Nije sve u startu sa pol pozicije. Ovakve trke su čak bolje, jer morate da nadmudrite rivala koji je ispred vas“, rekao je Hamilton.

Pored toga što je postao najuspešniji Britanac po pobedama, Hamilton je sada izjednačen po broju pobeda sa Fernandom Alonsom na petom mestu liste najboljih svih vremena. Samo MihaelŠumaher, Alan Prost, Aerton Sena i Sebastijan Fetel su ispred njih dvojice.

„Velika je čast biti među velikanima. Ponosan sam što sada držim rekord po broju pobeda među britanskim vozačima. Moram, ipak, da kažem hvala timu zbog bolida koji imam ove godine, jer sam zahvaljujući tome sve to postigao. Tim je odradio neverovatan posao, ovo je bolid o kojem sam sanjao i koji konačno imam. Ovo je bez sumnje najbolja godina mog života i ujedno najbolja sezona u celoj mojoj karijeri. Izdanja na stazi, konstantnost koju imam, na tome sam vredno radio“, istakao je Hamilton.

Hamilton je u Ostinu Rozberga pretekao u 24. krugu pošto ga je sve vremen pratio od starta.

„Ostale su nam još dve trke i ja ću i dalje napadati kao u poslednjih pet ili deset trka. Znao sam da moram da ga pritiskam, tako da sam zaista napadao. Mogao sam da zakočim kasnije, ali nisam želeo da on prođe sa unutrašnje strane, tako da sam se postarao da ga držim sa spoljne strane sve vreme. Nije postojao nijedan trenutak tokom trke kada sam sumnjao u to da li ću ga stići“, naglasio je Britanac.

Naredna trka Formule 1 vozi se već 9. novembra za Veliku nagradu Brazila.

http://www.b92.net/sport/f1.php


Alonso se vraća u Meklaren

Dvostruki šampion Formule 1 će sledeće sezone ponovo voziti u svom starom timu, prenosi engleski BBC



Kako se navodi, Alonso je odlučio da dve godine pre isteka ugovora sa Ferarijem pređe u Meklaren, sa kojim će potpisati jednogodišnju saradnju sa opcijom produžetka.

Alonso je vozio za Meklaren 2007. godine, kada je šampionat završio na trećem mestu.

Britanski tim razmatra da se odrekne Džensona Batona ili Kevin Magnusena, a bliži ostanku je danski vozač.

Mediji su prethodnih meseci prenosili da bi Alonsa u Ferariju mogao da zameni Sebastijan Fetel iz Red Bula.

Španac je 2005. i 2006. godine, kao član Renoa, bio šampion Formule 1, a tokom karijere ostvario je 32 pobede i 97 puta bio je na podijumu.

Napomena: I Fernando Alonso i Sebastian Fettel imaju zabranu svojih timova da bilo šta iznose u javnost. U Formuli 1 se šuška da bi Alonso čak mogao i da pauzira jednu sezonu. Još uvek se ne zna šta će biti sa Raikonenom, a pojavile su se nezvanične informacije da bi ledeni mogao da nastavi karijeru u NASCAR šampionatu. I Ferrari i McLaren još uvek se nisu zvanično oglasili povodom Alonsa i Fettela. Jedino je Niki Lauda pre mesec dana rekao medijima da je stvar sa Alonsom zvršena i da je on već potpisao za McLaren.

http://www.novosti.rs/vesti/sportF1.297.html:
 

*

Van mreže Bojan-

  • ***
  • 1 824
  • 58
  • Pol: Muško
Odg: FORMULA 1 - Rezultati, Vesti, Komentari
« Odgovor #34 poslato: 19:39:34, 09.Nov.2014. »
Rozberg slavio u Brazilu

Vozač Mercedesa Niko Rozberg pobedio je večeras u trci Formule jedan za Veliku nagradu Brazila u Sao Paolu i smanjio zaostatak u šampionatu za klupskim kolegom Luisom Hamiltonom na 17 bodova. Šampion će biti poznat tek nakon poslednje trke u prvenstvu, za dve nedelje u Abu Dabiju.

Rozberg je ostvario petu pobedu u sezoni, osmu u karijeri, a trku na stazi Interlagos završio je za sat, 30 minuta, dve sekunde i 555 stotinki i sa 24 smanjio zaostatak za Hamiltonom na 17 bodova.



Hamilton je zauzeo drugo mesto sa 1,457 sekundi zaostatka i to je bila 11. dvostruka pobeda Mercedesa u sezoni, čime je nadmašen rekord Meklarena iz 1988. godine.

Treći kroz cilj prošao je domaći vozač iz Vilijamsa Felipe Masa sa zaostatkom od 41,031 sekundi.

Četvrto mesto zauzeo je Dženson Baton iz Meklarena, peti je bio četvorostruki uzastopni svetski šampion Sebastijan Fetel iz Red Bula, a šesto i sedmo mesto osvojili su vozači Ferarija Fernando Alonso i Kimi Raikonen.

Bodove su još osvojili Niko Hilkenberg iz Fors Indije, Kevin Magnusen iz Meklarena i vozač Vilijamsa Valteri Botas.

Poslednja trka u šampionatu voziće se 23. novembra u Abu Dabiju, a vozači će dobijati duple bodove, odnosno pobednik će osvojiti 50 bodova.

http://www.rts.rs/page/sport/sr/story/133/Auto-moto/F1.html

 

*

Van mreže Bojan-

  • ***
  • 1 824
  • 58
  • Pol: Muško
Odg: FORMULA 1 - Rezultati, Vesti, Komentari
« Odgovor #35 poslato: 18:23:09, 20.Nov.2014. »
Ferari se oprostio od Alonsa

Španski vozač Fernando Alonso posle pet godina napušta Skuderiju Ferari, saopštio je italijanski F1 tim.



Dvostruki F1 šampion će u nedelju poslednji put voziti za tim iz Maranela, gde će ga od sledeće sezone zameniti Nemac Sebastijan Fetel.

Alonso je u Ferariju ostvario 11 pobeda uz 44 podijuma i osvojio 1186 poena, a najbolje plasmane ostvario je 2012. i prošle godine kada je završavao kao drugoplasirani u F1 šampionatu.

"Fernando Alonso će uvek zauzimati posebno mesto u timu Ferarija za koji su vozili mnogo veliki vozači. Hvala mu što na izvanrednoj avanturi sa timom, gde je u poslednjih pet godina dva puta mogao da bude šampion. Siguran sam da će sjajan vozač kao što je Fernando uvek nositi u srcu "propetog konja", a očekujem i da će ga navijači Ferarija poštovati i u budućnosti. Hvala Fernandu na sjajnom doprinosu koji je dao i kao čovek i kao profesionalac", rekao je direktor tima Marko Matijači.

Španac će karijeru nastaviti u McLarenu za koji je vozio 2007. godine. Spekuliše se o najvećem ugovoru u istoriji F1. Od Ferarija će se oprostiti u Abu Dabiju.

"Ovo nije lak dan za mene, iako uvek na budućnost gledam sa mnogo entuzijazma. Na kraju sezone završava se moje putovanje sa Ferarijem. Bila je teška odluka, ali oprezno razmotrena. Uvek sam imao sreće da sam odlučujem o svojoj budućnosti, kao i sada. Hvala timu na tome, jer je razumeo moju poziciju. Napuštam Ferari posle pet godina u kojima sam dostigao najveći potencijal. Dokazao sam se i kao timski igrač jer je Skuderija bila ispred svega. Ponosan sam na ono što smo zajedno ostvarili. Ovaj ti mi je kao porodica. Hvala vam na poverenju", saopštio je Alonso.

http://www.b92.net

Vettel tri godine u Ferariju

Četvorostruki šampion sveta u Formuli 1 Sebastijan Fetel potpisao je trogodišnji ugovor sa Ferarijem



Nemac je u italijanski tim prešao iz Red Bula nakon što je najavljeno da Španac Fernando Alonso neće voziti više za Ferari.

Očekuje se da će Alonso preći u ekipu Meklarena, a potvrda se očekuje tek početkom decembra.

„Kada sam bio mali, Mihael Šumaher u crvenom bolidu je bio moj najveći idol i sada imam neverovatnu čast da konačno vozim za Ferari“, rekao je Fetel.

Za prelazak mladog Nemca u Ferari znalo se još od početka oktobra, kada je na Velikoj nagradi Japana objavio da napušta Red Bul. Međutim, zvanične potvrde nije bilo do sada, zato što su u italijanskom timu pristali da Alonso odluči gde će nastaviti karijeru.

Fetelu će naredne godine u Ferariju timski kolega biti Kimi Raikonen.

„Ferari je odlučio da poverenje ukaže najmlađem vozaču sa nekoliko titula u istoriji Formule 1“, rekao je šef Ferarija Marko Matijači.

Ferari je poseldnju titulu osvojio 2007. godine, kada je šampion Formule 1 bio Raikonen.

Fetel je u Red Bulu od 2009, a osvojio je četiri uzastopne titule od 2010. do prošle godine. U ovogodišnjem šampionatu još nema nijednu pobedu, dok je njegov timski kolega Danijel Rikardo ostvario. Ugovor nemačkog vozača sa austrijskom ekipom važio je do kraja 2015, ali je postigao dogovor oko raskida, u timu će ga zameniti Danil Kvjat.

Fetel je u šest godina kao član Red Bulovog tima osvojio četiri titule i pomogao ekipi da četiri puta osvoji konstruktorsku titulu. Kao član Red Bula dobio je 38 trka i 44 puta izborio pol poziciju, a po jednu pobedu i pol izborio je i kao član Toro Rosa. Sa 39 pobeda na 134 trke on je četvrti u istoriji.

Posle godina dominacije u ovom šampionatu je bio nemoćan protiv Mercedesa, ali je teži udarac za njega predstavljao dobar početak Rikarda, koji je trijumfovao tri puta još sedam puta bio na podijumu (Fetel samo tri podijuma, bez pobede).

http://www.b92.net
 


*

Van mreže Bojan-

  • ***
  • 1 824
  • 58
  • Pol: Muško
Odg: FORMULA 1 - Rezultati, Vesti, Komentari
« Odgovor #36 poslato: 17:05:36, 23.Nov.2014. »
Hamilton novi šampion Formule 1

Vozač Mercedesa Luis Hamilton postao je dvostruki svetski šampion trijumfom na poslednjoj trci sezone Formule 1, Velikoj nagradi Abu Dabija.



Britanac je na stazi “Jas marina” došao do 11. trijumfa u ovogodišnjem šampionatu, a 33. u karijeri, u vremenu od 1:39:02.619 sata i tako stavio tačku na sjajnu sezonu.

Hamilton je pred veliko finale imao 17 bodova prednosti u odnosu na timskog kolegu Nika Rozberga, a posle sjajnog starta se postarao da mu titula ne dođe u pitanje, posebno zbog dvostrukog bodovanja.

Nemac je, s druge strane, imao velike probleme sa bolidom, ali se nije predavao, ali je na kraju ostao bez bodova, pošto je kroz cilj prošao kao 14.

Drugo mesto na zatvaranju sezone osvojio je vozač Vilijamsa Felipe Masa, dok je podijum kompletirao njegov timski kolega Valteri Botas.

Hamilton je tako titulu osvojio sa 67 bodova prednosti u odnosu na Rozberga, a njih dvojica su zajedno još ranije Mercedesu doneli titulu najboljeg konstruktora i tako prekinuli dominaciju Red Bula i Sebastijana Fetela.

Hamilton je svoju prvu titulu osvojio 2008. godine kao vozač Meklarena, a ove sezone je postao prvi britanski vozač koji je osvojio više od dve titule posle Džekija Stjuarta 1971. godine. Stjuart je najtrofejniji Britanac sa tri titule, a po dve, osim Hamiltona, imaju još i Džim Klark, Grejem Hil i Majk Hautorn. Takođe, Hamilton je Mercedesu doneo prvu titulu još od Huana Manuela Fanđa 1955.

Trku za Veliku nagradu Abu Dabija obeležila je potpuna dominacija Hamiltona, koji je vozio bez greške i ništa nije prepustio slučaju. Rozberg se u prvoj trećini trke držao na oko dve sekunde iza njega, da bi ga problemi onemogućili da čeka možda grešku timskog kolege. Njegove probleme iskoristili su Masa i Botas, koji su Vilijamsu doneli timski najbolji rezultat ove sezone.

Nova sezona najbržeg cirkusa na svetu startuje u martu 2015. godine.



http://www.b92.net/f1.php

 

*

Van mreže Bojan-

  • ***
  • 1 824
  • 58
  • Pol: Muško
Odg: FORMULA 1 - Rezultati, Vesti, Komentari
« Odgovor #37 poslato: 18:31:53, 06.Dec.2014. »
Suzi Volf: Formula 1 više nije muški svet

Za sebe kaže da je normalna devojka koja voli da provodi vreme sa svojim suprugom i drugaricama, ali se sve to menja onog trenutka kada se nađe na stazi. Suzi Volf postala je proteklog leta prva žena koja je vozila bolid Formule 1 posle više od 20 godina, pošto joj je priliku ukazao Vilijams, a ona je tada bila samo dve desetinke sporija od timskog kolege Felipea Mase. U ekskuzivnom intervjuu za B92, Volfova je pričala o tome kako se baš odlučila da se bavi auto-moto sportom, koliko su se stvari promenile u Formuli 1 poslednjih godina, a otkrila je još mnogo toga..



Volfova je iz Škotske, a auto-moto sport je zavolela uz oca, koji je imao radnju za motore. Međutim, presudnu ulogu i nesvesnu je imao svetski šampion iz 2009. godine Dženson Baton.

„Počela sam da se trkam sa devet godina, ali tada ne razmišljate o nekoj karijeri ili budućnosti uopšte, samo živite u tom trenutku. Volela sam karting, takmičenje i adrenalin i prva ideja da bi to mogla da mi bude karijera pojavila se kada sam imala 13-14 godina. Bila sam na trci Formule 3 u Doningtonu, na njoj je pobedio Dženson Baton, koji je tada bio mladi talentovani vozač, a kada je on stigao do Formule 1 shvatila sam da to može da bude i realnost“.

Zanimljivo, Volfova kao klinka nije sanjala da bude kao neki od vozača Formule 1, ali joj je idol bio jedan legendarni motociklista.

„Nije bilo vozača na koje sam želela da se ugledam jer nije bilo žena koje su bile uspešne u to vreme. Čak sam više pratila Moto GP šampionat nego Formulu 1, ali sam oduvek volela auto-moto sport, jer sam ipak iz Škotske. Kevin Švanc je u to vreme bio moj veliki heroj“.

Upravo zbog toga što nema mnogo žena u auto-moto sportu, 31-godišnja Suzi je imala znatno teži put da se probije. Vozila je britansku Formulu Reno i Formulu 3, da bi je svi zapazili u Šampionatu nemačkih turing automobila (DTM).

„Možete da zamislite kako mi je bilo tada. Bila sam devojka u roze automobilu. Nije postojala mogućnost da ne budem primećena. Plavuša u roze automobilu, to je bilo grozno za mene, ali to nije bilo bitno. Bitno je bilo da sam ja pokazala da mi je tu bilo mesto“.

Volfova je čak uspela da dođe i do bodova u tom šampionatu, ali je istakla da nije bila u potpunosti zadovoljna svojim rezultatima. Ipak, kaže da je u toj sredini postala bolji vozač, a odlučila je da joj kaže zbogom kada je dobila priliku u Vilijamsu.

„Zahvalna sam na vremenu u DTM-u, jer sam zahvaljujući tom periodu postala vozač kakav sam sada. Naučila sam mnogo, imala sam sjajne timske kolege, ali nisam imala uspehe kakve sam želela. Mogla sam da nastavim, ali je deo mene bio svestan da postoji mogućnost da uradim nešto više. Znala sam da sam stigla do zida, a kada vam se zatvore jedna vrata, druga se otvore, bilo je teško doneti odluku, ali se ispostavilo da je bila ispravna“.

To nešto više, kako sama kaže, bila je Formula 1. Njen suprug Toto Volf, sadašnji prvi čovek Mercedesa, imao je tada udela u Vilijamsu, ali su iz britanskog tima poručili da Suzino angažovanje nema veze sa tim. Volf je otišao iz tima pre skoro dve godine, ona je ostala i na stazi pokazala da je svoje mesto zaslužila.

„Bilo je i teških trenutaka, jer ne misle svi u ovom padoku da bi žene trebalo da voze u Formuli 1, ali se ne obazirem na tuđa mišljenja jer ga svi imaju. Uvek će biti i onih koji su uz tebe i onih protiv, samo moraš da nastaviš svojim putem i pratiš svoje snove. Kada sam na stazi svi znaju da sam tu i da sam žensko. Ali, ja želim da pokažem da to nije važno. Jer, ako sam poslednja, bez obzira na pol, neću napraviti korak napred u svojoj karijeri. A da imam 50 miliona funti u džepu sigurno ću dobiti mesto u nekom timu, bilo da sam žensko ili muško. Uvek će biti trenutaka kada ću se izdvajati. Da ima deset devojaka u Formuli 1 ne bi bio takav slučaj, jer ne bih bila jedina. Svako u glavi treba da ima da su bitni rezultati, a ne pol“.

Formula 1 je ranije definitivno bila potpuno muški svet, ali se situacija menja. Kler Vilijams i Moniša Kaltenborn vode Vilijams i Zauber, a Suzi je dobila priliku na stazi.



„Formula 1 i auto-moto sport generalno jesu muški svet, ali se to poslednjih godina menja. Sve je više žena u ovom sportu, eto Kler Vilijams praktično vodi ovaj tim. Mislim da je to ranije bio muški svet, ali više nije. Za mene je bilo teških trenutaka, ali nisam nijednog momenta želela da pokažem šta žene mogu da učine u auto-moto sportu, već šta ja sama mogu i da bude najbolja što mogu na stazi. Kada ste na stazi, u bolidu, sa kacigom, ono što je ispod nije važno, važno je ono što radite na njoj. Bez obzira na pol dok god možete da se dobro pokažete na stazi, uvek ćete napredovati“.

Volfova je vozila za Vilijams na slobodnim treninzima u Britaniji i Nemačkoj. I dok je na „Silverstonu“ njen bolid stao već posle četiri kruga, na „Nirburgringu“ je imala 15. vreme i bila je sekundu i po iza Nika Rozberga u Mercedesu na čelu, a dve desetinke sporija od Mase.

„Mnogo više mi je taj trenutak značio kao vozaču jer je to bio korak napred u mojoj karijeri, bila je to moja prilika. Videla sam to kao šansu za Suzi Volf, a ne za žene u auto-moto sportu posle 20 godina. Ponosna sam što sam deo ovog tima i ponosna sam što sam odradila dobar posao na stazi. Naravno, moj glavni cilj je bio da budem što bliže Felipeu i da pomognem timu koliko god mogu. Nisam želela da brinem o pažnji medija koja me je okruživala tih dana i svemu onome što drugi misle. Tim je bio zadovoljan i to je najvažnije. Oduvek sam govorila da se ovim ne bih bavila da ne mislim da sam dovoljno dobra. Pritisak je bio ogroman, posebno jer sam na Silverstonu imala velike probleme, pa sam znala da moram da se pokažem na Hokenhajmu. Tim je odradio sjajan posao, samo sam izašla na stazu i odradila dobar posao i pokazala šta mogu“.

Suzi je svesna da će priliku da vozi na nekoj trci teško dobiti, ali ne odustaje.

„Mislim da sam na taj način napravila korak napred, ali je ovo komplikovano okruženje. Tim ima dvojicu sjajnih vozača, Felipea i Valterija, i teško ću dobiti priliku, ali ja verujem da ako nastavim sa vrednim radom prilika će doći. Na meni je da je ugrabim“.

Pored tima, Suzi je, očekivano, pred izlazak na stazu imala podršku i svog supruga, koji je pomno pratio šta rade njegovi vozači, ali i ona. Po njenim rečima, njegova podrška nema cenu, ali je ona bila ta koja je morala da pokaže da vredi.

„Toto mi je velika podrška. Prva ću uvek reći da sam srećna što imam njega, jer je on moj najveći navijač, ali ujedno i kritičar. On zna kakav je ovo svet, bio je svestan da ako ne odradim dobar posao to će biti verovatno poslednji put da ću se naći za volanom bolida u Formuli 1. I ja cenim to, jer zna koliko je teško. Dan pre treninga rekao mi je da ne postoji druga opcija osim da odradim dobar posao sutradan i mislim da sam zbog toga veoma srećna. On nije taj koji mi pomaže na stazi, nije on u bolidu. On može da mi pomogne koliko god može kao suprug, a na meni je da se pokažem na stazi“, rekla je Suzi Volf



http://www.b92.net/F1
 


Stranice: « 1 2 3 4

 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
734 Odgovora
106577 Pregleda
Najnovije: 00:15:52, 17.Dec.2016.
Bojan-
54 Odgovora
11150 Pregleda
Najnovije: 12:24:52, 17.Nov.2014.
Bojan-
10 Odgovora
3926 Pregleda
Najnovije: 17:15:39, 04.Dec.2014.
Bojan-