Astma

  • Odgovora: 2

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže elenica

  • *****
    Počasni član
  • 4 065
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 53
  • Pol: Žensko
Astma
« poslato: 10:12:03, 01.Maj.2014. »
Astma

Astma je hronična opstruktivna zapaljenska bolest disajnih puteva koja uzrokuje probleme pri disanju. Karakterišu je jak imunološki odgovor i hronična upala traheobronhijalnog stabla. Bolest se kod osetljivih osoba manifestuje otežanim disanjem, zviždanjem u grudima (vizing) i kašljem, udruženim s opstrukcijom u disajnim putevima, često reverzibilnom, spontano ili usled terapije.

Uzrok nastanka

Nasleđe može igrati određenu ulogu u nastanku astme, ali postojanje astme u porodici ne znači da ćete definitivno i vi ili vaše dete oboleti od astme. Nasleđuje se sklonost prema bolesti, a ne sama bolest. Astma se često prvi put javlja u detinjstvu, češće kod dečaka nego devojčica. Atopija i alergije u porodici najveći su faktori rizika za razvoj te bolesti kod dece.  Atopija je genetska sklonost imunog sistema da proizvodi antitela na uobičajene alergene što dovodi do simptoma alergije. Atopijski dermatitis (ekcem) i alergijski rinitis mogu služiti kao ključni pokazatelji rizika razvoja astme kod odojčadi i male dece.

Nisu svi oblici astme alergijski niti sve alergije dovode do astme. Alergijski uzročnici najčešće pripadaju grupi inhalacionih alergena (kućna prašina, grinje, perje, životinjske dlake, buđ, različiti poleni). Pri dolasku u dodir s prethodno senzibilisanim organizmom, izazivaju simptome astme. Smatra se da je za nastanak bolesti kod jedne trećine obolelih odgovoran imunološki mehanizam.Poznato je da neke vrste lekova izazivaju akutni napad astme.Porast atmosferskog zagadenja i loši klimatski uslovi pogoršavaju astmu. Dobro je poznat takav efekat duvanskog dima, ozona, azot-dioksida i sumpor-dioksida (u velikim koncentracijama). Profesionalni faktori koji izazivaju astmu su brojni.

Lečenje
Određivanje težine bolesti bazira se na kombinaciji kliničkih kriterijuma i praćenju objektivnih pokazatelja opstrukcije. Kada su poznati prouzrokovači astme, izbegavanje alergena ubraja se u osnovne mere zbrinjavanja astme. Ovaj postupak je od posebnog značaja u profesionalnoj astmi.U medikamentnom lečenju astme postoji nekoliko grupa lekova koji se najčešće koriste: sredstva za prevenciju opstrukcije (antiinflamatorni lekovi) i za otklanjanje opstrukcije (bronhodilatatori). Prema savremenim stavovima, astma je inflamatorna(zapaljenska) bolest i u lečenju se potencira rano uvođenje antiitnflamatorne terapije. Ova strategija lečenja zasnovana je na utvrđenoj ulozi inflamacije u pojavi hiperreaktivnosti i kliničkih manifestacija astme.

http://www.stetoskop.info/Bronhijalna-astma-588-c23-sickness.htm


 


*

Van mreže plutonac

  • *****
  • 7 310
  • 77
  • Pol: Muško
  • mizantrop 100%
Odg: Astma
« Odgovor #1 poslato: 15:32:54, 01.Maj.2014. »
Astma pripada grupi psihosomatskih bolesti, ja je tumačim prvenstveno kao bolest emocija, bolest gušenja osećanja ili potiskivanja nečega što (uglavnom dete) ne može dovoljno da razume, trauma. Pa tek nakon toga prelazim na tumačenje bioloških uzroka astme. Ja sam alergičan na sve pobrojano osim životinjske dlake i peruti, (danas skoro nisam uopšte pod alergijama) međutim ništa nije pomagalo do samog sazrevanja i zdravijeg psihičkog stanja organizma, u mom slučaju napadi gušenja uvek su bili posledica stresa. Nekoliko puta sam završavao u Urgentnom skoro potpuno modar. Moji su inače odbili terapiju koja mi je pripisana od strane eminentnog stručnjaka, danas ne znam da li da ih optužim za nemar ili da im zahvalim, jer je otkriveno koliko su lekovi za lečenje astme štetni u stvari. Od prirodnih lekova koristio sam lekove na bazi meda, belog luka, prepeličjih jaja itd i svaki je dao određene rezultate, ali opet kažem kod mene je bilo važnije kako se mentalno osećam. Generalno odbacujem zapadnjačku medicinu da naglasim.
"Power is being told you're not loved and not being destroyed by it." Madonna
 

*

Van mreže elena86

  • ****
  • 4 388
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 129
  • Pol: Žensko
Odg: Astma
« Odgovor #2 poslato: 23:01:51, 01.Maj.2014. »
Ja sam takodje imala astmu kao mala,kasnije su ti napadi nestali sami od sebe u pubertetu. Takodje sam bila alergicna na sve navedeno,ali sam i pored toga uvek imala gomilu ljubimaca oko sebe.
A o tome koliko sam puta zavrsavala kod doktora guseci se bolje i da ne pricam
Svaka zena je dama u drustvu pravog muskarca
 




 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000