Kako ce izgledati biblioteke u buducnosti?

  • Odgovora: 1

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Kako ce izgledati biblioteke u buducnosti?
« poslato: 19:50:54, 05.Jan.2014. »
Kako će izgledati biblioteke u budućnosti?
Tanjug

Biblioteka u San Antoniju vredna 2,3 miliona dolara nema knjige. I upravo to je čini popularnom za posetioce koji dolaze čak iz Hong Konga kako bi eventualno ideju odneli kući.

Digitalne biblioteke već godinama postoje u sudentskim kampusima ali je okrug Beksar u kome se nalazi BiblioTeka ušao u istoriju otvorivši prvu javnu biblioteku u SAD koja funkcioniše bez štampanog materijala.

San Antonio je sedmi po veličini grad u SAD ali je na 60. mestu po pismenosti, pokazuju javni podaci. Početkom 2000-ih, okolinu današnje BiblioTeke činili su socijalni stanovi i bakalnice a knjižare nisu ni postojale. Deceniju kasnije, kaže projekt koordinator BiblioTeke Lora Kol, većina porodica u okolini i dalje nema vaj faj internet.

"Kako da povećate stopu pismenosti sa tako malo sredstava?", pita ona.

Stanovništvo sada koristi priliku. BiblioTeka je na putu da pređe cifru od 100.000 posetilaca u svojoj prvoj godini. Pronaći slobodan ajmek u BiblioTeci tokom školskih raspusta je često nemoguća misija, a većina čitača e-knjiga ima po pet knjiga učitanih.

Glavna bibliotekarka Ešli Elkhof radno iskustvo je stekla u tradicionalnim bibliotekama i svesna je problema starog posla: pogrešno vraćene knjige izgubljenene na gomili, iscepane stranice, nevraćene knjige.

Za gotovo četiri meseca rada BiblioTeke, nijedan skupi tablet nije "dobio noge", piše AP.

Prostor je ekonomičniji budući da BiblioTeka može da se pohvali kolekcijom od 10.000 digitalnih naslova kupljenih po istoj ceni kao i štapane knjige ali je prostor koji oni zauzimaju mnogo manji čime su milioni dolara koji bi otišli na skladištenje knjiga sada ušteđeni.

"Ako imate police, morate da strukturišete zgradu tako da može da izdrži tu težinu", objašnjava Elkhofova.

U Ostinu, gradske vlasti grade biblioteku vrednu 120 miliona dolara koja će biti otvorena 2016. Čak je i mala, tradicionalna biblioteka otvorena u obližnjem gradiću Kajl koštala milion dolara više od BiblioTeke.

Tokom prve posete 19-godišnja Abigejl Rejes prošla je kratak kurs pretrage digitalnih knjiga i tableta.

"Pomalo mi nedostaju knjige", rekla je ona. "Ne volim teblete jer me oči bole od njih".


Strah me čini jačim i boljim.
 


*

Van mreže plutonac

  • *****
  • 7 310
  • 77
  • Pol: Muško
  • mizantrop 100%
Odg: Kako ce izgledati biblioteke u buducnosti?
« Odgovor #1 poslato: 18:37:58, 18.Apr.2014. »
ja sam pre neki dan video kako će izgledati biblioteka u Helsinkiju i oduševila me je, Narodna biblioteka Srbije je renovirana i lepa je, ali nije joj ni prići  :(
 

ovo je nova u Helsinkiju, biće gotova 2018.
"Power is being told you're not loved and not being destroyed by it." Madonna
 




 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
2 Odgovora
3530 Pregleda
Najnovije: 14:46:02, 14.Jul.2011.
abrakadabra
0 Odgovora
1222 Pregleda
Najnovije: 12:15:09, 03.Maj.2010.
miss80
2 Odgovora
992 Pregleda
Najnovije: 19:37:13, 25.Okt.2015.
Remarque