Knjige koje se citaju po nekoliko puta?

  • Odgovora: 19
Stranice: « 1 2

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže decko u usponu

  • ***
  • 687
  • 1
  • Pol: Muško
Odg: Knjige koje se citaju po nekoliko puta?
« Odgovor #10 poslato: 15:44:51, 02.Feb.2010. »
gramatika srpskog jezika :D
 


*

Van mreže flame

  • ***
  • 651
  • 0
  • Pol: Žensko
Odg: Knjige koje se citaju po nekoliko puta?
« Odgovor #11 poslato: 21:48:13, 03.Feb.2010. »
Tragom mrtve princeze - Kenize Mourad.
 

*

Van mreže Nale 83

  • *****
    Počasni član
  • 8 252
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 15
  • Pol: Žensko
Odg: Knjige koje se citaju po nekoliko puta?
« Odgovor #12 poslato: 23:26:24, 03.Feb.2010. »
Tragom mrtve princeze - Kenize Mourad.

Odlicna knjiga  (e*e)
ali ja ne bih mogla dva puta da je citam (*o*).
 

*

Van mreže miss80

  • *****
    Počasni član
  • 5 001
  • 3
  • Pol: Žensko
Odg: Knjige koje se citaju po nekoliko puta?
« Odgovor #13 poslato: 00:08:56, 24.Mar.2010. »
Najlepsa ljubavna pisma velikana-priredila Ursula Dojl
« Najnovija izmena:: 20:44:55, 24.Mar.2010. Nale 83 »
 

*

Van mreže crvena

  • *****
    Počasni član
  • 3 277
  • 7
  • Pol: Žensko
Odg: Knjige koje se citaju po nekoliko puta?
« Odgovor #14 poslato: 00:28:02, 24.Mar.2010. »
U mom slucaju, pod brojem jedan je "Sidarta" - Herman Hese..
« Najnovija izmena:: 20:45:17, 24.Mar.2010. Nale 83 »
...Ako zelis da ti se ostvare snovi, ne smes dugo spavati...
 

*

Van mreže tobi45

  • **
  • 164
  • 0
  • Pol: Muško
Odg: Knjige koje se citaju po nekoliko puta?
« Odgovor #15 poslato: 07:33:07, 21.Okt.2010. »
Dželaludin Rumi: Mesnevija, svih 6 knjiga...kamo sreće da sam je imao i ranije.
« Najnovija izmena:: 22:52:23, 21.Okt.2010. Nale 83 »
 


*

Van mreže kravica

  • *
  • 7
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 0
  • Pol: Žensko
Odg: Knjige koje se citaju po nekoliko puta?
« Odgovor #16 poslato: 22:31:51, 21.Okt.2010. »
Blago cara Radovana sam citala vise puta,ali nikada sve vec odredjene delove...
i naravno-Na obali reke pjedre  :D
 

*

Van mreže Perla

  • ****
  • 3 806
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 2
  • Pol: Žensko
Odg: Knjige koje se citaju po nekoliko puta?
« Odgovor #17 poslato: 00:54:55, 22.Okt.2010. »
Vise puta da sam procitala  ??? Čiča Tomina koliba- Harriet Beecher-Stowe,
Sidarta-Herman Hese, ima toga jos sigurno, samo ne pamtim..
kada pocnem jednog pisca da citam, procitam odmah nekoliko njegovih knjiga  (*o*) svidi mi se stil pisanja...

*

Van mreže tobi45

  • **
  • 164
  • 0
  • Pol: Muško
Odg: Knjige koje se citaju po nekoliko puta?
« Odgovor #18 poslato: 10:01:04, 23.Okt.2010. »
odgovor miss80.
Poštovana neznanko...veoma mi je drago što ste se zainteresovali za ove izvanredno vrijedne knjige.Sa zadovoljstvom vam dajem neke informacije:

Dželaludin rumi,kod nas i u svijetu poznat kao Hazreti Mevlana,rodio se u Belhu 1207 g.Zajedno sa svojim ocem,napustio je Belh pred samu najezdu Mongola.
Proputovali su cijeli istočni svijet od Bagdada,Jerusalema pa do Larenda i Konja,gdje su ostali do kraja života.Umro je 1273g.Ta noć njegove smrti,poznata je
kao Šebi-Arus ili "Noć vjenčanja",a taj datum se obilježava i u Ujedinjenim Nacijama.
Mevlana je bio veliki ašik i zaljubljenik,a za ašike prelazak u Drugi svijet je trenutak velike radosti i ushićenja i otuda "Noć vjenčanja",sastanak sa VječnimVoljenim.
Mesnevija i druge njegove velike knjige,objedinjuje se u pjesnički izraz "Divan" koji nadahnjuje i vodi u visine ka svakodnevnoj mudrosti života.
Mesnevija ima značenja koja su prihvatljiva i maloj djeci,i koji neke njene dijelove mogu čitati kao bajke,i odraslima koji uzimaju iz njenih priča pouke i upute o životu koja se kreću od najviših vrhova,odnosno do najvećih dubina.
Čitajući.bolje reći studirajući Mesneviju,ja sam se uvjerio u njenu djelotvornnu moć.Ona mijenja one koji je čitaju i koji ustraju u njenom čitanju.Tu se smjenjuju mudre riječi i priče.Jednostavno,kad počne čitanje Mesnevije,od nje se odvojiti ne može.
Možda se pitate što sama Mesnevija znači?Mesnevija je ustvari pjesnička forma za pričanje i za riječi mudrosti.Svaki distih se rimuje i u njenoj srži  krije se duhovna žeđ i čežnja.
Reynold A.Nicholson u svom uvodu prevodioca Mesnevije na engleski jezik kaže da je autor Mesnevije "najveći mistični pjesnik svih vremena".
Kompletna Mesnevija se može nazvati zbirkom uputa i savjeta za one koji ih traže.
Ona ima šest svezaka (knjiga) sa više od 25.000 stihova.Postoji i sedmi svezak,ali se sumnja u njegovo porijeklo.Prevedena je na mnoge jezike i komentiranajer,bez komentara,neki dijelovi ne bi se mogli razumjeti.
Mesnevija zavodi mnoge i upućuje mnoge.Ona je lijek za ljude srca i razgovor bližnjima.Ona je u rukama dobrih i plemenitih.Ništa loše ne dolazi od nje.

Početak Mesnevije teče ovako:
"Slušaj ovaj naj.što priča kazuje,
Na rastanku,on se žali,tuguje.
Iz Najistana otkad me ustrgoše,
Zbog mog plača,muško,žensko uzdiše.
Tražim srce rastancima ranjeno,
Svoju čežnju da mu kažem opširno.
Od svog korijena daleko ko padne,
Traži časak,da se vrati,sastane..."

Evo još...
..."Kad se čovjek ubode trnom u taban,podiže nogu do koljena da nađe i vidi trn.Kad je teško izvaditi trn iz tabana,kako je teško izvaditi trn iz srca...Kadbi vidio trn u srcu svaki obični čovjek,on ne bi lako pružao ruku protiv drugog."...
..."Kad ruži vrijeme bude i prođe,Ne dolazi Slavuj,da pjesme pjeva."
..."Ljubav se doznaje iz jecaja srca.Ali nije to bolest,kao što je obična srčana bolest.Uzrok ljubavne bolesti je posve drukčija nego što su uzroci kod ostalih bolesti.Ljubav je instrument (kvadrantum) Božijih tajni.Ljubav,bilo s jedne ili druge strane,na kraju,pokaže nam pravac odakle dolazi i kuda vodi.Sve što kažem,opisujući riječ ljubav,kad opet dođem pred ljubav,postidim se za ono što sam prije rekao."
..."Kad sudija odluči uzeti mito od prestupnika,zar onda može razlikovati plač i jecaje ugroženog".
..."U tvojim riječima ima nešto što se osjeti kao igla u hljebu.Između moga i tvoga srca postoji jedan prozor.Kroz taj prozor ja vidim tvoje stanje,i počeo sam sumnjati u tvoj govor."
..."O,Bože,pred nas je postavljeno na hiljade zamki i udica,i mi kao ptice,pohlepne na hranu,upadamo u njih.Svakog časa mi padamo u nove zamke,makar mi bili kao Soko ili feniks ptica.Ti nas Bože spasavaš svakog časa,a mi opet svakog momenta ponovo upadamo."
..."O sretniče,ako hoćeš da si sretan,radi dobro djelo ostavi se nasilja."
..."Dar koji pokloni prijatelj je vid prijateljstva,a nije prijateljstvo u daru.Darovi su svjedoci tog prijateljstva i dokaz da postoji ljubav među prijateljima.Ovi darovi su svjedoci ljubavi prijatelja i dokaz da je davalac darovit i da voli prijatelja."....
I na kraju,draga prijateljice (mogu te tako nazvati,jer Mesnevija rađa prijateljstvo među onima koji je traže),primi ove retka kao poklon.
                 Biće još....pozdravljam ljude željne mudrosti.



 

*

Van mreže miss80

  • *****
    Počasni član
  • 5 001
  • 3
  • Pol: Žensko
Odg: Knjige koje se citaju po nekoliko puta?
« Odgovor #19 poslato: 13:52:10, 23.Okt.2010. »
Zaista divno,hvala dragi prijatelju.Rado ćemo pročitati nešto od ovog za nas nepoznatog,ali očigledno fascinantnog mudraca.Kao i mislim većina na forumu,uvek želim znati više,pročitati više,jer to nas duhovno obogaćuje,a to je jedino bogatstvo koje poštujem.
 


Stranice: « 1 2

 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
3 Odgovora
4034 Pregleda
Najnovije: 22:34:51, 28.Jan.2011.
medenica
0 Odgovora
824 Pregleda
Najnovije: 12:37:34, 27.Dec.2014.
Ch
0 Odgovora
1087 Pregleda
Najnovije: 00:13:50, 01.Apr.2016.
Miloš Mi.