Dan zaljubljenih

• Odgovora: 10
Stranice: 1 2 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Maestro

• 3 386
  • 27
  • Pol: Muško
  • Carpe diem (iskoristi dan)
    • Facebook
Dan zaljubljenih
« poslato: 11:39:59, 12.Feb.2009. »

Dan zaljubljenih kod nas nema nikakve veze sa 14. februarom i ne znam zbog cega ga ljudi praznuju  ???

Kod nas Sveti Trifun a kod hrvata Sveti Valentin.

Sveti Trifun živeo je u trećem veku, a rođen je u Kampsadi, u Frigiji. Roditelji su mu bili pobožni i svoju pobožnost su i na svog sina preneli.

PU svom životu bavio se domaćom ekonomijom i čuvanjem gusaka, ali pošto je bio odan Hristovoj veri, Bog ga je obdario darom čudotvorstva, te je mnoge bolesnike od raznih bolesti molitvama lečio.

Priča se da je, između ostalih, iscelio i Gordu, kćer rimskog cara Gordijana, koja je patila od neke duševne bolesti od koje je nijedan lekar nije mogao izlečiti. Za to ga je car bogato nagradio, ali on je sve darove razdao siromasima. Za vreme rimskog cara Decija, Trifun je pretrpeo strašno mučenje i na kraju umro.

Srpska pravoslavna crkva, verujući u čudnu moć molitvenog zastupništva svetog mučenika Trifuna, ustanovila je naročiti molitveni čin, koji se vrši sa njivama ili baštama, ako se dogodi šteta od insekata, miševa i drugih životinja. Kad se vrši ovaj čin uzima se zejtin iz kandila svetog Trifuna i bogojavljenska vodica, pa sveštenik unakrst škropi njivu, baštu ili vinograd, i pored ostalog čita i "zaklinanije svjatago mučenika Trifuna". Na taj način sveti Trifun se smatra zaštitnikom poljskih useva.

Naši vinogradari zbog toga slave svetog Trifuna kao patrona, pa toga dana idu u vinograde, orezuju po koju lozu i vinom zalivaju po koji čokot, da bi time povratili vinogradu malaksalu snagu, posle dugog zimskog mrtvila, pa da počne bujati u proleće koje se već počinje primicati. Zbog toga svetog Trifuna u Istočnoj Srbiji zovu Orezač i Zarizoj.

mladenciNa svetog Trifuna počinje sečka (februar), naravno po starom kalendaru, za koju seljaci na Kosovu kažu: "Sečka seče, Marta dere, Sveti Sava kožu bere". Sečka je, opet rekla: "Da nemam strah od moje starije sestre zime, grane bi od ognja vrelo s jedne strane, a ja bi' ga s druge strane smrzla" - toliko u februaru može biti hladno.

Ako na Trifundan pada sneg ili kiša, biće kišna i rodna godina, ako je vedro, godina će biti sušna i nerodna. Narod još kaže: "Triša zabo ugarak u zemlju, pa zato sneg i led počinju da se tope".
Svetog Trifuna slave gostioničari, a on je i zaštitnik grada Kotora.

Izvor

----------------------------------------------------------------------

Sveti Valentin bio je biskup i mučenik, a živio je u 3. stoljeću. Pogubljen je 269. godine odsijecanjem glave u doba kad je Rimskim carstvom vladao car Klaudije.

Kasnije je car Julije I. u 4. stoljeću nad njegovim grobom podigao baziliku, te se od tada taj svetac počeo štovati među kršćanima. U 15. stoljeću je ovaj svetac povezan s blagdanom zaljubljenih, što se održalo do danas.

Spomen mu je u Katoličkoj Crkvi 14. veljače.

Valentin kao zaštitnik zaljubljenih [uredi]

U Starih Grka je od sredine siječnja do sredine veljače bio mjesec Gamelion u kojem se obilježavala svetost braka Here i Zeusa.

U antičkom Rimu 15. veljače bio je dan kad se slavio Lupercus, bog plodnosti (često prikazivan polugol, obučen u kožu jarca). Djevojka koju bi glumac koji je personificirao Lupercusa dotaknuo, bila bi uvjerena kako će biti plodna.

U Srednjem je vijeku sredina veljače tradicionalno bila smatrana kao doba kad se pare ptice.

Wikipedia

-------------------------------------------------------------

Da li priznajete ovaj "praznik", da li ga obelezavate sa voljenom osobom, da li jedno drugom nesto poklanjate...?

*

Van mreže talentovana

• **
  • 310
  • 1
  • Pol: Žensko
  • Love_is_in_the_air
Odg: Dan zaljubljenih
« Odgovor #1 poslato: 20:55:13, 13.Feb.2009. »
Ja ga sa mojim momkom ipak slavim.
Iako to nije nas praznik lepo  je imati praznik zaljubljenih :)
Ljudi kažu da postoji mudrost glave i mudrost srca.     
Charles Dikens

*

Van mreže *Mew - S.w.E.e.T*

• 1 113
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 3
  • ..samo u snu..ljubav postoji za nas..
« Odgovor #2 poslato: 00:33:52, 15.Feb.2009. »
taj ''praznik'' bi trebao biti svaki dan, a ne jedan odredjeni...

ne, ne slavim ga, ali nemam ni nista protiv njega :)
...Te busque debajo de las piedras y no te encontre
En la manana fria y en la noche te busquer Hasta enloquecer Pero tú llegaste a mi vida como una luz Sanando las heridas de mi corazon Haciéndome sentir vivo otra vez...

*

Van mreže sunshine_Dijana

Počasni član
  • 2 194
  • Zahvaljeno: 1 puta
  • 7
  • ~Sunshine~
« Odgovor #3 poslato: 14:45:09, 27.Feb.2009. »
Znam da Dan zaljubljenih kod nas nema nikakve veze sa 14. februarom i da je to katolicki praznik...

A da je kod nas Sveti Trifun. Ali nije ni da ga praznujem, a nije ni da ga ne praznujem.. :) Nekako mi je lep osecaj, ali nista posebno ne radim sto ne radim i osecam svaki dan...
Sto kaze  *Mew - S.w.E.e.T*:"taj ''praznik'' bi trebao biti svaki dan, a ne jedan odredjeni..."  Ako nekoga volite, onda je za Vas svaki dan Dan zaljubljenih... Naravno, ne znaci to da svaki dan mora neki poklon, vec da ponasanje bude isto kao tog dana. :)
~Sunshine~

*

Van mreže *Mew - S.w.E.e.T*

• 1 113
  • 3
  • ..samo u snu..ljubav postoji za nas..
« Odgovor #4 poslato: 15:58:06, 27.Feb.2009. »
Znam da Dan zaljubljenih kod nas nema nikakve veze sa 14. februarom i da je to katolicki praznik...

A da je kod nas Sveti Trifun. Ali nije ni da ga praznujem, a nije ni da ga ne praznujem.. :) Nekako mi je lep osecaj, ali nista posebno ne radim sto ne radim i osecam svaki dan...
Sto kaze  *Mew - S.w.E.e.T*:"taj ''praznik'' bi trebao biti svaki dan, a ne jedan odredjeni..."  Ako nekoga volite, onda je za Vas svaki dan Dan zaljubljenih... Naravno, ne znaci to da svaki dan mora neki poklon, vec da ponasanje bude isto kao tog dana. :)

upravo tako  8) inlove
...Te busque debajo de las piedras y no te encontre
En la manana fria y en la noche te busquer Hasta enloquecer Pero tú llegaste a mi vida como una luz Sanando las heridas de mi corazon Haciéndome sentir vivo otra vez...

*

Van mreže Nale 83

Počasni član
  • 8 252
  • 15
« Odgovor #5 poslato: 22:31:00, 13.Feb.2010. »
Sve je pocelo 13. februara 270. godine, kada je Valentin, biskup iz Ternija, voljenoj devojci poslao pismo u kome joj je otkrio svoja osecanja i zahvalio na ljubavi koju mu je pruzila. Sutradan, Valentinu je odrubljena glava. Njegov zivot je okoncan 14. februara ali ne i njihova ljubav koja se pamti i do danasnjeg dana.
Sta za vas predstavlja dan zaljubljenih? Na koji nacin cete sutra obradovati voljenu osobu?

*

Van mreže talentovana

• **
  • 310
  • 1
  • Love_is_in_the_air
« Odgovor #6 poslato: 23:17:21, 13.Feb.2010. »
Dan kao i svaki drugi ali meni je malo drazi.. navika  :)
I ove godine sam momku kupila pokloncic inlove
Ljudi kažu da postoji mudrost glave i mudrost srca.     
Charles Dikens

*

Van mreže narcisa zec

Počasni član
  • 4 385
  • 34
« Odgovor #7 poslato: 00:42:18, 14.Feb.2011. »
Newezano za owo odakle je swe poteklo, glupo mi je u ljubavi povinovati se nekim pravilima... Ne slavim Taj Valentino. Slavim neki svoj tj. Nas 'valentino' koji moze bit swakog dana po nekoliko puta, svaki peti dan...  Bilo kada ili uwjek.
Velik je onaj čovjek koji nije izgubio srce djeteta

*

Van mreže plutonac

• 7 310
  • 77
  • Pol: Muško
  • mizantrop 100%
« Odgovor #8 poslato: 00:48:27, 14.Feb.2011. »
takodje  ;D
"Power is being told you're not loved and not being destroyed by it." Madonna

*

Van mreže Perla

• 3 806
  • 2
« Odgovor #9 poslato: 01:12:31, 14.Feb.2011. »
Ja sam svojoj voljenoj osobi cestitala rodjendan u ponoc  inlove, a Valentinovo mi je posebno samo iz tog razloga :girlblush:

Stranice: 1 2 »

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000