Zavestanje organa

  • Odgovora: 11
Stranice: 1 2 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže crvena

  • *****
    Počasni član
  • 3 277
  • 7
  • Pol: Žensko
Zavestanje organa
« poslato: 10:36:41, 28.Jun.2010. »
Dobrovoljnim zaveštanjem organa svesno darujemo život drugoj osobi iskazujemo najviši nivo ljudske solidarnosti i plemenitosti. Organe mogu zaveštati svi punoletni građani Srbije koji nemaju malignu bolest, dijabetes ili neko od psihijatrijskih  oboljenja.

Da li ste nekada razmisljali o ovome? Sta to za vas znači?? Ili već posedujete karticu donatora??


...Ako zelis da ti se ostvare snovi, ne smes dugo spavati...
 


*

Van mreže miss80

  • *****
    Počasni član
  • 5 001
  • 3
  • Pol: Žensko
Odg: Zavestanje organa
« Odgovor #1 poslato: 10:48:34, 28.Jun.2010. »
Dobrovoljno zaveštanje organa u VMA

Vojnomedicinska akademija je prva ustanova u našoj zemlji koja je pre desetak godina započela sa programom zaveštanja organa i izdavanja donorskih kartica. Do sada je u VMA donorske kartice dobilo oko 24.000 građana.
U Srbiji se na  na listama za transplantaciju organa  nalazi više od 1.500 bolesnika. Godišnje je u našoj zemlji potrebno izvršiti oko 400-500 transplantacija bubrega, 100-150 transplantacija jetre i 20-30 presađivanja srca.Nažalost većina ovih bolesnika ne dočeka da im se presađivanjem organa produži život.
Zainteresovni građani detaljne informacije o postupku zaveštanja mogu dobiti u Centru za transplantaciju organa VMA ili putem telefona 011/3670784.
Posle obavljenih stručnih konsultacija i pregleda, građanin, potencijalni dvalac, u ovom Centru ispunjava pristupni obrazac i dobija donorsku karticu.  U Centru  za transplantaciju VMA vodi se precizan registar izdatih donorskih kartica, koji se redovno ažurira na republičkom nivou.

Ovo je sigurno nesto sto nameravam da uradim,i mislim da bi svi o zavestanju organa trebali bar da razmisle.
 

*

Van mreže sladjica

  • ***
  • 949
  • 1
  • Pol: Žensko
Odg: Zavestanje organa
« Odgovor #2 poslato: 17:56:58, 28.Jun.2010. »
Posedujem karticu donatora i veoma sam ponosna na to!!! (e*e)
I svi zdravi i normalni ljudi treba da je imaju jer je to najhumanija stvar koju možete da učinite !!! (e*e)
 

*

Van mreže elenica

  • *****
    Počasni član
  • 4 065
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 53
  • Pol: Žensko
Odg: Zavestanje organa
« Odgovor #3 poslato: 16:06:23, 25.Feb.2012. »
U Srbiji nema dovoljno donora organa

Zbog nedovoljnog broja davalaca, možda se uvede pravilo da donori budu svi koji se za života nisu izjasnili protiv davanja organa. Do sada organe zaveštalo 75.000 ljudi, potrebno oko dva miliona
U tri centra u Srbiji - na Vojnomedicinskoj akademiji i u kliničkim centrima u Novom Sadu i Nišu - svoje organe, u slučaju moždane smrti zaveštalo je do sada oko 75.000 ljudi. Ali da bi se program transplantacije, koju čeka 2.000 ljudi, omasovio, bar kada je reč o organima, našoj zemlji, prema procenama stručnjaka, potrebno oko dva miliona potencijalnih donora. Taj broj je, međutim, teško dostići podelom donorskih kartica, pa se i iz stručnih krugova sve češće čuje da bi i Srbija, poput mnogih drugih zemalja u Evropi, sa zaveštanja organa trebalo da pređe na takozvani pretpostavljeni pristanak. To, zapravo, podrazumeva da mogući donori budu svi koji se za života nisu izjasnili da su izričito protiv davanja organa, pišu "Novosti".

U tom slučaju, umesto registra potencijalnih davalaca, vodio bi se registar nedavalaca. Jer, pretpostavlja se da bi se, kao i u zemljama koje već imaju ovakvu praksu, više stanovnika odlučilo da njihovi organi, ipak, mogu da se uzmu ako zapadnu u moždanu smrt."Srbija bi, ako hoće da omasovi presađivanje organa i spase hiljade života, morala da promeni Zakon o transplantaciji i uvede pretpostavljenu saglasnost za davanje organa", kaže za "Novosti" dr Dušan Šćepanović, kojem je pre pet godina u Gracu presađeno srce. "U Hrvatskoj se, otkako je uvedena pretpostavljena saglasnost, broj donora učetvorostručio, u Sloveniji - utrostručio!"

http://www.mondo.rs/s234765/Zdravlje/U_Srbiji_nema_dovoljno_donora_organa.html
Da li ima nekih clanova vlasnika donorskih kartica sem Sladje :smesko:?Sta mislite o mogucem novom nacinu zavestanja organa, jeste li za-protiv?Ili vam je svejedno na koji nacin ce se problematika zavestanje organa resavati u buducnosti?



 

*

Van mreže Nightmaster

  • **
  • 437
  • 3
  • Pol: Muško
Odg: Zavestanje organa
« Odgovor #4 poslato: 14:55:38, 08.Mar.2012. »
Planiram da zaveštam organe u budućnosti svakako, humano je - a i neće nam trebati kad pređemo na drugu stranu...  :P
It's better to burn out, than to fade away...
 

*

Van mreže narcisa zec

  • *****
    Počasni član
  • 4 384
  • 34
  • Pol: Žensko
Odg: Zavestanje organa
« Odgovor #5 poslato: 21:26:28, 19.Mar.2012. »
Nebi mi bio problem da budem donator za sad nemam karticu.
Velik je onaj čovjek koji nije izgubio srce djeteta
 


*

Van mreže faith

  • **
  • 416
  • 21
  • Pol: Žensko
Odg: Zavestanje organa
« Odgovor #6 poslato: 01:55:39, 25.Apr.2012. »
Mnogo sam razmishljala o tome :)
Nemam karticu ali je nikad sigurno necu ni uzet malo sam paranoichna po tom pitanju bilo bi me strah da me neko ne ubije zbog toga. :)

Par meni bliskih ljudi zna da bih dala organe i ako mi se neshto desi da to iskoriste kao moju poslednju zelju.
 

*

Van mreže danijel99

  • *
  • 4
  • 0
  • Pol: Muško
Odg: Zavestanje organa
« Odgovor #7 poslato: 21:13:19, 20.Maj.2012. »
Svaka cast svakom ko to uradi
 

*

Van mreže mila91

  • ***
  • 1 555
  • 11
Odg: Zavestanje organa
« Odgovor #8 poslato: 00:09:16, 21.Maj.2012. »
imaću karticu, to treba uraditi, samo sam lenja, inače nemam nikakvih nedoumica po tom pitanju
....smrti se plašim kao i većina ljudi, to je razlog više.....pomoći čoveku koji u tom momentu ima šansu

 

*

Van mreže Džudi

  • **
  • 212
  • 10
  • Pol: Žensko
Odg: Zavestanje organa
« Odgovor #9 poslato: 00:54:46, 04.Avg.2013. »
Mislim da je doniranje organa plemenit čin. Zbog nekih lekova koje pijem ne mogu da potpišem donorsku karticu. Prisustvovala sam tribini povodom doniranja organa, i posle tribine mali broj mojih kolega se odazvao da potpiše donorsku karticu.

Većina nije prisustvovala tribini zbog "mućki oko transplatacija" zbog čega sam ostala zgrožena. Ljudi veruju da će im se nešto loše desiti čim potpišu i dobiju donorsku karticu.

Da bi se povećao broj donora, potrebno je još više edukacije i potrebno je detaljno objašnjenje da se ništa strašno neće desiti ukoliko se potpiše i dobije ta kartica.

Da mogu, potpisala bih i dobila karticu donora.
Život je sastavljen od dana za plakanje i od dana za smejanje...
 


Stranice: 1 2 »

 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
11 Odgovora
4763 Pregleda
Najnovije: 21:41:00, 17.Jun.2013.
dvostruka djevica