Film Mali Budo

  • Odgovora: 13
Stranice: 1 2 »

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Film Mali Budo
« poslato: 16:43:06, 24.Sep.2014. »
Mali Budo”, komedija o zgodama mladog Crnogorca suočenog sa beogradskim noćnim životom i krvnom osvetom, u premijernoj večeri 24. septembra uspeo je da rasproda sve tri premijerne projekcije i od četvrtka 25. je u redovnoj bioskopskoj distribuciji širom Srbije.

Da li je u pitanju vanvremenska tema integracije ljudi iz Crne Gore u srpskoj metropoli, da li vrhunska glumačka ekipa, ili repertoarska komedija koja je falila ovdašnjim bioskopima. pitali smo Dimitrija Vojnova, scenaristu, uz reditelja Danila Bećkovića, ovog može se već reći bioskopskog hita.

Dimitrije je i koscenarista prošlog najgledanijeg srpskog filma “Montevideo, vidimo se”, tako da nema kompetentnije osobe za razgovor o “Malom Budi” ne samo iz kreativne pozicije pisca ovog filma, već filmskih hitova uopšte.

“Mali Budo” je kombinacija mentalitetske komedije i “buddy movie” koja za temu ima dolazak mladog Crnogorca u Beograd i susret sa velikim gradom. Šta Vam je bila inspiracija da se bavite ovakvom temom?

Danilo Bećković, reditelj filma i koscenarista, rođen je u Podgorici. Taj milje mu je blizak i zanimljiv, tako da smo već neko vreme razmišljali o tome da integrišemo nešto od tog ambijenta u naše projekte. Prvo smo napisali jedan horor smešten u Crnu Goru, to nije postiglo adekvatnu trakciju, ali je onda ova buddy komedija u tome uspela. Ono što je meni bilo najkomičnije jeste zapravo reinterpretacija jednog tradicionalnog komediografskog motiva. Naime, ta razlika između samoviđenja i onoga kakvi su postupci i stvarnost tih junaka meni je spektakularna. Mislim da i publika na to dobro reaguje jer prepoznaje taj apsurd, narod koji je toliko opterećen sobom i svojom čašću koji je stvorilo društvo potpuno lišeno časti. Ali, naši junaci su simpatični, i u svojoj osnovi dobri.

Pošto je u pitanju mentalitetska komedija, izbor glumaca je bio ključan, a kasting “Malog Bude” je prilično interesantan jer neke od glumaca publika nije navikla da viđa u takvim ulogama?

Imali smo mnogo sreće sa glumcima. Svi su dobro reagovali na scenario, a zatim se stvorila kreativna atmosfera na snimanju i počelo je druženje, tako da smo do kraja rada postali jedna vrlo kompaktna ekipa. Mislim da se to osetilo na ekranu, da su glumci dobro osetili intonaciju scenarija i onda stvarali u pravom tonalitetu, dobro pogodivši zajedničku frekvenciju. Retko se dešava da se dobra atmosfera sa seta dobro prenese na ekran i najveće zasluge za to ima Danilo. Samim tim, svi su oni bili spremni da se potpuno opuste, izađu iz svojih tradicionalnih okvira i pruže nešto novo. Zato ovaj film i donosi svež pogled na poznate glumce.

O statusu i položaju mladih iz Crne Gore u Beogradu postoje mnoge urbane legende. Da li ste ih koristili u pisanju scenarija i koliko je društveni “raspored snaga” prestonice izvor humora?

Nama je bio cilj da prikažemo sve one ključne tačke na kojima se Crnogorci mogu sresti u Beogradu, to su svet zabave, svet muževnih zanimanja kao što je bezbednost – i njeno očuvanja i njeno narušavanje, svet obrazovanja i svet zdravstva. Naravno, beogradsko zdravstvo i obrazovanje su obavezna figura u životu većine ljudi rodom iz Crne Gore. Za nastavak čuvamo Pravni fakultet.

“Mali Budo” je bioskopski film čija bi komercijala tema i kasting trebalo da privuku gledaoce, a da im film pruži drugačiju vrstu humora. Koliko ste bili uslovljeni žanrom i komercijalnim potencijalom, a koliko ste pratili ideju u nastanku filma.

Danilo i ja smo pobornici repertoarskog filma i naša ideja je bila da snimimo film kakav bismo voleli da gledamo. Nismo bili iznenađeni kada je publika dobro reagovala i kada smo našli distributera koji ima velika očekivanja. Nama ta repertoarska dimenzija, film koji traži publiku, dolazi prirodno i kad je o komercijalnosti reč nismo pravili nikakve ustupke. Mi volimo da se zabavljamo u bioskopu, oduvek smo želeli da snimamo takve filmove i drago mi je da smo u tome i uspeli.

Komedije, melodrame i filmovi s temom sporta najpoželjniji su srpski bioskopski žanrovi. “Mali Budo” ima formu koja izgleda komercijalno, ali je sadržaj intrigantan. Kako mislite da će reagovati publika?

Naša ideja je da pokušamo da pravimo filmove koji se obraćaju publici, ali su po svom izrazu moderni i nude ipak iskorak u tematskom pogledu. Mi volimo kvalitetan komercijalni film i to je nešto što se kod nas ne gaji, a naročito se ne gaji kvalitetna komedija koja je istovremeno intrigantna i nepretenciozna. Mislim da naša publika voli kvalitetan film i da ga nagrađuje gledanošću, razlikujemo se po tome što želimo da budemo gledani, a da ne ponavljamo ranije formule. Ovog puta nam je uspelo.

U isto vreme tri filma (Ničije dete, Varvari i Mali Budo) rediteljskih debitanta izlaze i dobijaju dosta pažnju. Da li je to “sveža krv” koja može izmeniti stvari na filmskom tržištu?

Apsolutno. Mislim da je naša kinematografija uvek imala mnogo sreće sa rediteljima-debitantima. Naša kinematografija je tradicionalno "debitantska" i dobro je što ove godine imamo nekoliko debitantskih filmova sa različitim poetikama, sa različitim pristupima filmu, imamo i filmove sa socijalnim angažmanom i filmove sa visokom estetizacijom bez ideoloških pretenzija i imamo "Malog Buda" koji nudi novi pristup repertoarskom filmu. To je vrlo važno, da pokažemo da mladi u potpunosti mogu da naslede našu kinematografiju u svim segmentima.

Čekaju vas regionalne premijere. Šta mislite, kako će ex-YU publika reagovati na film?

Region je važan u produkcionom i tržišnom pogledu. Međutim, važno je da ideje budu autentične. Filmovi koji se baziraju na pokušaju da udovolje celom regionu meni nisu interesantni, ali autentične priče koje ne podilaze nikome valjda mogu da prođu. I računam da, pored srpskih zemalja, ova autentičnost može biti prepoznata i u Hrvatskoj i u Sloveniji. Naši distributeri imaju velike ambicije sa filmom na prostoru cele bivše Jugoslavije i verujem da ćemo ih ispuniti.

autor: I. Jovanović   izvor: Novi magazin   


Strah me čini jačim i boljim.
 


*

Van mreže Old Boy

  • *
  • 47
  • 3
  • Pol: Muško
  • Mišljenje je kao dupe,svako ga ima
Odg: Film Mali Budo
« Odgovor #1 poslato: 20:54:08, 24.Sep.2014. »
Što se tiče naše kinematografije mislim da poslednjih dvadeset godina nismo imali neki, da kažem hit film (Izuzetak je Montevideo bog te video). Kao da je naša kinematografija stala krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina.
 

*

Van mreže Bojan-

  • ***
  • 1 824
  • 58
  • Pol: Muško
Odg: Film Mali Budo
« Odgovor #2 poslato: 11:33:51, 25.Sep.2014. »
Ne volim onog Andriju Miloševića...
 

*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Odg: Film Mali Budo
« Odgovor #3 poslato: 17:11:48, 25.Sep.2014. »
Što se tiče naše kinematografije mislim da poslednjih dvadeset godina nismo imali neki, da kažem hit film (Izuzetak je Montevideo bog te video). Kao da je naša kinematografija stala krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina.
Kako nema?  (*o*)
Strah me čini jačim i boljim.
 

*

Van mreže Old Boy

  • *
  • 47
  • 3
  • Pol: Muško
  • Mišljenje je kao dupe,svako ga ima
Odg: Film Mali Budo
« Odgovor #4 poslato: 19:04:11, 25.Sep.2014. »
Ima od sto filmova fa deset valja. A pre je bulo da od sto filmova deset ne valja.
 

*

Van mreže Bojan-

  • ***
  • 1 824
  • 58
  • Pol: Muško
Odg: Film Mali Budo
« Odgovor #5 poslato: 22:08:44, 25.Sep.2014. »
Nema se para, kriza je i niko neće da rizikuje sa nekim visokobudžetnim filmom ako to nema ko da isprati...
 


*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Odg: Film Mali Budo
« Odgovor #6 poslato: 13:54:15, 27.Sep.2014. »
Primer..  Sta fali filmu cetvrti covek?  (*o*)
Strah me čini jačim i boljim.
 

*

Van mreže Old Boy

  • *
  • 47
  • 3
  • Pol: Muško
  • Mišljenje je kao dupe,svako ga ima
Odg: Film Mali Budo
« Odgovor #7 poslato: 17:56:41, 27.Sep.2014. »
Cetvrti čovek je odličan,kao i npr. Klopka i Mrtav hladan. Možda još par. Ali generalno filmovi od 2000 pa do danas ne mogu da se porede sa filmovima koji su snimani osamdesetih i devedesetih godina. Danas je više loših nego dobrih a onda je bilo mnogo dobrih i malo loših.
 

*

Van mreže Bojan-

  • ***
  • 1 824
  • 58
  • Pol: Muško
Odg: Film Mali Budo
« Odgovor #8 poslato: 18:12:31, 27.Sep.2014. »
Primer..  Sta fali filmu cetvrti covek?  (*o*)
Dobar film, produkcija je malo Holivudski nabudžena, ali dobar...
 

*

Van mreže Miloš Mi.

  • *******
    Marketing menadzer
  • 5 205
  • Zahvaljeno: 41 puta
  • 193
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Odg: Film Mali Budo
« Odgovor #9 poslato: 23:52:11, 29.Sep.2014. »
Da li je neko gledao Malog Budu?  (mah:mah)
Strah me čini jačim i boljim.
 


Stranice: 1 2 »

 

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Upozorenje: u ovoj temi nije pisano već više od 365 dana.
Ukoliko niste sigurni da želite da odgovorite, razmislite o pokretanju nove teme.


Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000

Related Topics

  Naslov teme / Započeo Odgovora Najnovije:
0 Odgovora
1004 Pregleda
Najnovije: 13:30:47, 31.Okt.2012.
Maestro
4 Odgovora
1503 Pregleda
Najnovije: 01:19:26, 23.Apr.2013.
faith
8 Odgovora
2245 Pregleda
Najnovije: 00:59:20, 03.Avg.2014.
Bojan-