Studenti - stari program

• Odgovora: 9
*

Van mreže Miloš Mi.

Marketing menadzer
  • 4 669
  • Zahvaljeno: 9 puta
  • 147
  • Pol: Muško
  • Nije bitna masa nego izdržljivost :P
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
Studenti - stari program
« poslato: 16:31:32, 08.Jan.2014. »
Predsednik SKONUS-a Danilo Jeremić rekao je gostujući u Dnevniku RTS-a da studenti koji su fakultete upisali pre uvođenja "Bolonje" a ne diplomiraju do 30. septembra ne gube prao na studiranje.

Objasnio je da će oni do tog roka studirati pod uslovima pod kojima su upisali fakultete, a posle toga će morati da upišu isti fakultet ali po bolonjskom programu.

Jeremić je ponovio da takvi studenti ne gube pravo na studiranje, kako se stvorio utisak u javnosti, već da će imati priliku da isti fakultet upišu po bolonjskom sistemu, i biće im priznati svi ispiti i bodovi koji mogu da se priznaju.

"Treba dati još jednu šansu takvim studentima. Mislimo da je sitaucija dosta komplikovana i nema potrebe da se prebacuju na bolonjski sistem. Mislimo da im treba pružiti šansu da završe svoje fakultete, što je podržalo i dosta dekana i rektora", kaže Jeremić.

Napomenuo je da ti studenti ne smetaju ni društvu ni fakultetima, jer ne koriste studentske povlastice i plaćaju bodove i dodatno studiranje.

"Postoje studenti koji iz ličnih ili porodičnh razloga nisu uspeli da završe fakultet u predviđenom roku. U Beogradu je takvih oko 10.000, a u Srbiji preko 20.000. Ali postoje i studenti koji su napustili fakultete, zaposlili se i nisu zainteresovani za završetak studija", objasnio je Jeremić.

Govoreći o šansama da se takvi studenti zaposle, Jeremić je rekao da je sada vreme da pokažu svoje kompetencije, veštine i iskustva. Istakao je da će svako ko ima kvalitet dobiti svoju šansu.

"Studenti, kao uostalom i svi nisu u dobroj materijalnoj sitaciji, ali nama je ambicija da srušimo stereotip da treba da studira i završi fakultet samo onaj ko je bogat. Na žalost za to ne postoji pomoć od države i društva", smatra Jeremić.

Predsednik SKONUS-a je istakao da postoje studenti koji su zbog cele situacije malo potonuli.

"Mi želimo da i njih malo probudimo, kako bi svojim inovacijama i veštinama mogli da pokažu da društvo mora da računa na njih i da ostanu ovde", kaže Jeremić za RTS.
Strah me čini jačim i boljim.

*

Van mreže elenica

Počasni član
  • 4 091
  • Zahvaljeno: 2 puta
  • 52
  • Pol: Žensko
Odg: Studenti - stari program
« Odgovor #1 poslato: 10:27:54, 09.Jan.2014. »
Ma peticija radi sada.  :D Ugledali smo se na Crnu Goru.Tamo su promenili zakon popustili studentima za god dana duze, sada smo i mi krenuli u akciju

*

Van mreže Miloš Mi.

Marketing menadzer
  • 4 669
  • 147
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
« Odgovor #2 poslato: 18:08:26, 11.Jan.2014. »
Meni nije jasno sto im ogrnicavaju, uvek je bilo za taj stari program neograniceno  (*o*)

*

Van mreže Miloš Mi.

Marketing menadzer
  • 4 669
  • 147
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
« Odgovor #3 poslato: 14:16:33, 13.Feb.2014. »
Produženje roka za "večite" studente?

Rok za završetak studija za "večite" studente produžiće se do školske 2017/18. godine, umesto do oktobra ove godine, predložiće ministar Tomislav Jovanović. Takođe, ministar će predložiti i da u školskoj 2014/2015. godini studenti mogu da upišu godinu sa 48 bodova.

Ministar prosvete Tomislav Jovanović predložiće da i u školskoj 2014/2015. godini studenti mogu da upišu godinu sa 48 bodova, kao i da se rok za završetak studija za "večite" studente produži do školske 2017/18. godine, umesto do oktobra ove godine.

Jovanović će predložiti i da se studentima upisanim školske 2010/11. i 2011/12. godine produži godina studiranja na teret budžeta Srbije, kao i da se u pravima i obavezama izjednače akademci visokih škola stukovnih studija sa studentima fakulteta.

Predlozi ministra mogu biti realizovani kroz izmene Zakona o visokom obrazovanju, koji je u izradi, navode u Ministarstvu prosvete i ističu da je, prema nepotpunim podacima fakulteta i univerziteta, broj studenata koji su upisali studije pre 2006/07. godine, pre uvođenja "Bolonje", 18.861.

Od 31 fakulteta Univerziteta u Beogradu, podatke o broju "večitih" studenata poslalo je 17 fakulteta, gde studira 9.166 "starih" studenata.

Na Univerzitetu umetnosti u Beogradu ih je 1.186 (podatak poslao samo jedan fakultet), na Univerzitetu u Novom Sadu 2.196.

Za Univerzitet u Nišu podatke je poslalo šest fakulteta i tamo je 3.046 "starih" studenata, na Univerzitetu u Kragujevcu (šest fakulteta dostavilo informaciju) 998, Univerzitetu u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici 2.242, Univerzitetu u Novom Pazaru 27 studenata.

Jovanović apeluje na fakultete koji nisu dostavili podatke da to učine u što skorijem roku, s ciljem, kako je navedeno, očuvanja kvaliteta univerzitetskog obrazovanja i rešavanja tekućih problema.

Ministar je ove podatke zatražio 21. januara u dopisu dekanima.

Izvor: RTS

*

Van mreže Miloš Mi.

Marketing menadzer
  • 4 669
  • 147
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
« Odgovor #4 poslato: 14:17:33, 13.Feb.2014. »
Oni su pokrenuli peticiju

*

Van mreže stjudent

• *
  • 3
  • 0
« Odgovor #5 poslato: 13:08:26, 28.Maj.2014. »
da li je nesto dogovoreno u vezi produzenja?

*

Van mreže Miloš Mi.

Marketing menadzer
  • 4 669
  • 147
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
« Odgovor #6 poslato: 23:00:23, 28.Maj.2014. »
da li je nesto dogovoreno u vezi produzenja?
Prati ovu peticiju, tu su obavestenja..  Cekaju se izmene zakona, a kada ce biti niko ne zna  (mah:mah)

*

Van mreže Miloš Mi.

Marketing menadzer
  • 4 669
  • 147
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
« Odgovor #7 poslato: 14:05:39, 29.Nov.2014. »

Usvojene izmene Zakona, produžen rok "večitim studentima" do oktobra 2016. godine
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas većinom glasova Izmene Zakona o visokom obrazovanju, koja bi, pored ostalog, trebalo bi da reši probleme koji su se pojavili u praksi prilikom upisa poslednje godine studija.

Kraći rokovi priznavanja stranih diploma, koji treba da vrate stručnjake iz inostranstva, obavezan repozitorijum doktorskih disertacija, produženje roka "starim" studentima za završetak školovanja - najvažnija su rešenja u Izmenama Zakona o visokom obrazovanju.

Usvojenim izmenama razdvojeno je priznavanje stranih visokoškolskih diploma radi

zapošljavanja u Srbiji (profesionalno priznavanje) od onog u kojem strani student želi da nastavi školovanje na našim fakultetima (akademsko priznavanje).

Priznavanje u slučaju nastavka školovanja ostaje u nadležnosti fakulteta i univerziteta, koji donose rešenje u roku od 60 dana od dana prijema urednog zahteva.

I kod profesionalnog priznavanja posao treba da bude olakšan, ali će celu proceduru od univerziteta, koja je do sada trajala mesecima i kandidati su često odustajali, preuzeti Ministarstvo prosvete, odnosno ENIK/NARIK centar.

Izmene Zakona predviđaju da se priznaje nivo stečenog znanja, odnosno neće se upoređivati studijski program stranog fakulteta sa studijskim programima u zemlji.

Diploma radi zapošljavanja biće priznata u roku od 90 dana od dana prijema zahteva, detaljno se preciziraju postupci akreditacije i izdavanja dozvole za rad fakultetima, a dozvola za rad važi pet godina nakon obavljene akreditacije i njenim istekom, ako ustanova ne podnese novi zahtev za obnovu akreditacije, Ministarstvo je obavezno da u roku od tri dana donese rešenje kojim se zabranjuje rad.

To znači gašenje fakulteta ako svi studijski programi ostanu bez dozvole za rad.

Izmene predviđaju da se o zahtevu za akreditaciju mora rešiti u roku od 12 meseci od podnošenja. Do sada je rok bio nedefinisan, davalo se upozorenje, što je produžavalo postupak.

Ukoliko Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta (KAPK) za godinu dana ne reši o zahtevu, Nacionalni savet za visoko obrazovanje može da raspusti deo ili celu komisiju, što znači da više nema odugovlačenja ovog postupka.

Nacionalni savet može poništiti odluku KAPK i u drugostepenom postupku odobriti studijski program, odnosno doneti konačnu odluku, jedno je o predloženih rešenja iako je o ovoj izmeni bilo i ideja da Savet ne može doneti konačnu odluku.

Izmene Zakona predviđaju podizanje kvaliteta doktorskih studija, pa se za univerzitete, kako državne tako i privatne, uvodi obaveza da formiraju javno pristupačne repozitorijume doktorskih disertacija.

Takođe, repozitorijume će imati i Ministarstvo prosvete, a ukoliko bude usvojen predlog, najmanje jedan recenzent na doktroskim studijama mora da bude sa strane visokoškolske ustanove.

Izmenama je učinjen ustupak i "starim" studentima, koji su studije započeli po prebolonjskim programima. Za njih je produžen rok da do kraja 2015/16. godine završe studije.

Zakon predviđa i da se iz budžeta finansiraju studenti koji su u prethodnoj godini ostvarili najmanje 48 ESPB bodova, a dopune se odnose i na veću zaštitu podataka o ličnosti, veću transparentnost visokoškolskih institucija u domenu finansiranja, određivanja školarina.

*

Van mreže Miloš Mi.

Marketing menadzer
  • 4 669
  • 147
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
« Odgovor #8 poslato: 14:16:08, 25.Maj.2016. »
Studenti će ponovo tražiti da im se produži rok

Budući da rok za završetak školovanja studentima upisanim po starom nastavnom planu i programu ističe 30. septembra, oni će početkom marta predati peticiju Ministarstvu prosvete i Vladi sa zahtevom da im se rok produži.

Studenti traže pomoć od Vučića

"Apelujemo na vas, vašu dobru volju i želju da Srbija bude što obrazovanija zemlja, te vas molimo da nas ne zaboravite i ne prepustite na milost pukoj birokratiji. Ako se zalažete za jednakost svih i bespogovorno poštovanje Ustavom zagarantovanih prava, ispoštujte i naše pravo da završimo studije po programu po kom smo i započeli", navodi se u pismu koje su premijeru Aleksandru Vučiću uputili studenti, upisani na fakultete i više škole pre stupanja na snagu sadašnjeg Zakona o visokom obrazovanju.

*

Van mreže Miloš Mi.

Marketing menadzer
  • 4 669
  • 147
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
« Odgovor #9 poslato: 18:24:09, 09.Sep.2016. »
NOVA ŠANSA Ministar prosvete hoće da pomogne "večitim studentima"

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja pokrenulo je proceduru u vezi sa izmenama Zakona o visokom obrazovanju kako bi se studentima koji studiraju po starim programima produžio rok za završetak studija, saopšteno je danas iz ministarstva.

Ministar Mladen Šarčević je istakao da on lično, kao član akademske zajednice, nije za produženja roka ali da je pokrenuo proceduru jer od toga zavisi budućnost velikog broja mladih ljudi.

Ministar je rekao da je produženje roka u cilju povećanja broja akademskih gradjana i naglasio da će ovo biti poslednja šansa za studente koji studiraju po starim studijskim programima, jer se Ministarstvo sledeće godine neće baviti ovim pitanjem.

Pre pokretanja procedure Ministarstvo se konsultovalo u vezi sa predlogom o produženju roka za završetak studija za studente koji studiraju po starim programima sa univerzitetima i fakultetima, kako državnim tako i privatnim, kao i sa predstavnicima studenata.

Više od 60 odsto fakulteta podržalo je predlog Ministarstva, kao i studentska udruženja.

Kada je u pitanju Bolonjski proces predložene izmene odnose se samo na studente koji su u tekućoj godini ostvarili 48 ESBP, dok će u najskorije vreme biti formirati posebna radna grupa koju će činiti predstavnici fakulteta, studenata i Ministarstva, a koja će pratiti proces prelaska sa starih na nove sudijske programe, kao i proces opterećenja studenata koji studiraju po Bolonji.

Ministarstvo će predložiti da se studenti koji su u tekućoj školskoj godini ostvarili 48 ESBP rangiraju u okviru kvote za finansiranje iz budžeta u školskoj 2016/2017. godini.

Izvor: Blic

Brzi odgovor Vam omogućava da pošaljete poruku bez učitavanja nove stranice.

Maksimum znakova 20000; preostalih znakova: 20000